Home / Blog / Ile wynosi dopuszczalna wydajność okapu w mieszkaniach deweloperów?

Ile wynosi dopuszczalna wydajność okapu w mieszkaniach deweloperów?

Okap często jest efektownym i dekoracyjnym elementem aranżacji kuchni. Kupujemy go jednak przede wszystkim ze względów praktycznych. Skuteczne i szybkie pozbywanie się zapachów z kuchni jest bardzo istotne – szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach, w których pokój dzienny i kuchnia stanowią jedność. Zdarza się jednak, że deweloperzy, sprzedając nowe lokale, nakładają ograniczenia co do wydajności montowanych okapów. Dlaczego tak się dzieje i jak wpływa to na codzienne użytkowanie kuchni? 

Czym jest wydajność okapu?

Wydajność okapu podawana jest w m³/h i oznacza ilość powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, że sprawnie działające urządzenie powinno w ciągu godziny przefiltrować powietrze znajdujące się w kuchni 6 razy. To, jaką wydajność okapu powinieneś wybrać, zależy więc w dużej mierze od metrażu kuchni. 

okap kominowy globalo nomina 60 black

Zdjęcie: Okap kuchenny Nomina 60.4 Sensor Black

Jak zatem obliczyć optymalną wydajność okapu, która sprawdzi się w Twojej kuchni? Pierwszym krokiem jest obliczenie objętości pomieszczenia. Jeśli powierzchnia kuchni to 8 m², a wysokość 2,5 m², to jej objętość będzie wynosiła 20 m³. Otrzymaną wartość należy pomnożyć razy 6. W przytaczanym przypadku otrzymasz wartość 120 m³/h i to właśnie jest minimalna wydajność okapu, który pozwoli na efektywne przefiltrowanie powietrza w kuchni. Oczywiście możesz pozwolić sobie na okap o nieco większej wydajności, ale nie ma potrzeby, by przekraczać otrzymaną wartość nawet kilkukrotnie. 

Ograniczenia wydajności okapu w nowych mieszkaniach

W budynkach jednorodzinnych w zasadzie nie ma ograniczeń co do wydajności montowanych w zabudowie kuchennej okapów, ponieważ cały system wentylacyjny projektowany jest zwykle od zera, pod konkretny budynek. Inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku budynków wielokondygnacyjnych i wielorodzinnych. Zdarza się, że deweloperzy lub zarządcy budynków w regulaminach i instrukcjach użytkowania nieruchomości wskazują maksymalną wydajność okapu, który można podłączyć do przewodów wentylacyjnych. Może być to ograniczenie np. do 200 czy 250 m³/h. 

Okap do zabudowy GLOBALO FLOWERI 60 White

Zdjęcie: Okap kuchenny Floweri 60.1 White

Czym spowodowane są takie ograniczenia? Okapy kuchenne o wysokiej wydajności podłączone do kanałów wentylacyjnych mogą spowodować zakłócenie prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu. Mocno działający okap może spowodować, że świeże powietrze, zamiast być wprowadzane do mieszkania przez okno czy nawiewniki w nim zamontowane, będzie wciągane przez przewody wentylacyjne, które z zasady powinny powietrze odprowadzać, a nie wprowadzać do wnętrza. Właśnie dlatego trzymanie się ograniczeń nakładanych przez deweloperów (lub nieznaczne ich przekraczanie) jest jak najbardziej zasadne. Warto również pamiętać o tym, by podczas pracy okapu lekko uchylać okno lub otwierać nawiewniki, tak by ciąg wentylacyjny przebiegał w prawidłowy sposób. W innym wypadku trzeba liczyć się z tym, że uruchamiając okap, można wywołać wsteczny ciąg w przewodzie wentylacyjnym. Jeśli zdarzy się to sporadycznie, w żaden sposób nie zaszkodzi mieszkańcom. Jeżeli jednak będzie zdarzało się nagminnie, z czasem doprowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych dla mieszkańców. W przewodach wentylacyjnych często gromadzi się szkodliwy dla człowieka kurz, zarodniki pleśni i bakterie, a wraz z zasysanym do mieszkania powietrzem mogą wpaść do niego również spaliny i dym znad dachu. 

Kiedy zamontowanie okapu jest niemożliwe?

Zdarzają się również takie sytuacje, w których zamontowanie wyciągu jest zakazane przepisami. O jakich sytuacjach mowa? 

Pierwsza z nich to obecność w kuchni kotła gazowego, który pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia. W takich kuchniach nie można montować okapów pracujących jako wyciągi (podobnie sytuacja wygląda w przypadku wentylatorków w łazienkach z piecami gazowymi wewnątrz). 

Wyciagów nie można również podłączać do kanałów wentylacyjnych, jeśli obsługują one więcej niż jedno mieszkanie. W nowych budynkach każde mieszkanie musi mieć oddzielny kanał, ale w starych budynkach nadal zdarza się, że kilka mieszkań korzysta z jednego przewodu. Podłączenie do niego wyciągu spowodowałoby, że zapachy z dolnych mieszkań zostałyby tłoczone do lokali na wyższych kondygnacjach.

W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dobrego pochłaniacza z filtrem węglowym, który w pozwoli w bezpieczny i nieuciążliwy dla sąsiadów sposób pozbyć się niechcianych zapachów. Okap wyspowy GLOBALO Serina 603 White

Zdjęcie: Okap kuchenny Serina 60.4 White

Dobór okapu powinien być przemyślany. Kroki, które pomogą Ci dobrać odpowiedni model do swojej kuchni to po pierwsze obliczenie optymalnej wydajności dla Twojej kuchni, a po drugie przeczytanie regulaminów i instrukcji użytkowania nieruchomości. 

Translate »