• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Filtr węglowy – sprawdź, kiedy jest potrzebny i jak działa!

Filtr węglowy – sprawdź, kiedy jest potrzebny i jak działa!

Okap do zabudowy podszafkowy Globalo amadio 60.1 black

Okap kuchenny biały jak śnieg: poznaj 5 nowoczesnych modeli

Filtr węglowy – sprawdź, kiedy jest potrzebny i jak działa!

Filtr węglowy odpowiada za pochłanianie kuchennych oparów w okapie, niepodłączonym do kanału wentylacyjnego. Dowiedz się o nim najważniejszych rzeczy!

Filtr węglowy – niezbędnik pochłaniacza

Okap kuchenny absorbuje opary z gotowania na dwa sposoby.

W cyklu otwartym, jako wyciąg, odprowadza zasysane powietrze na zewnątrz budynku za pomocą rury podłączonej do osobnego kanału wentylacyjnego.

W ten sposób skutecznie usuwa parę wodną, tłuszcz, nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje. W tej opcji wymagane są jednak zarówno odpowiednie warunki infrastrukturalne dotyczące budynku i układu pomieszczenia – dobry, bliski dostęp do osobnego kanału wentylacyjnego, jak i odpowiednia konstrukcja okapu.

W cyklu zamkniętym, jako pochłaniacz, oczyszcza zasysane powietrze dzięki absorpcyjnym właściwościom, które posiada filtr węglowy do okapu. W tym przypadku okap nie musi być podłączony rurą do kanału wentylacyjnego. Jest to przydatne również ze względów estetycznych, gdy nie chcemy, aby rura była widoczna oraz gdy nie zamierzamy jej zabudowywać. Może to bowiem naruszać spójność wizualną ścian i zabiera nieco miejsca.

Filtr węglowy ASC 200 do okapu kuchennego

Filtr węglowy – sprawdź, co ma wspólnego z gąbką

Filtry węglowe do okapów absorbują substancje zapachowe za pomocą zawartych w nich malutkich kulek aktywnego węgla. Eliminują w ten sposób niepożądaną woń oraz wilgoć, które uwalniają się podczas gotowania. Dzięki temu w kuchni roznoszą się tylko przyjemne aromaty, a wilgoć nie działa brudząco i niszcząco na meble i ściany.  

  • Analogicznie do gąbki, węgiel wchłania parę wodną i nabiera wilgoci. Po gotowaniu należy filtr wysuszyć, pozostawiając okap przez jakiś czas włączony.
  • Filtry węglowe są produkowane zwykle w prostokątnym (kasetowym) lub okrągłym kształcie. W pierwszym przypadku instaluje się je w korpusie okapu lub pod filtem aluminiowym. W drugim – nakręca się z dwóch stron na obudowę silnika
  • Kulki węgla w filtrze mają ograniczone możliwości pochłaniania – po pewnym czasie nasycają się, tracąc zdolność absorpcji. Filtr węglowy musi być przez to regularnie wymieniany. Rekomendujemy instalację nowego co 3-6 miesięcy, w zależności od intensywności gotowania. Żywotność filtra węglowego jest zatem dość krótka.
Filtr węglowy csc 309

Filtr plazmowy – realny konkurent filtrów węglowych

Filtry do okapu mają swojego mocnego rywala. Marka GLOBALO produkuje filtry plazmowe, które są nowością rynkową w zastosowaniu konsumenckim. Dzięki innowacyjnej technologii, funkcje pochłaniania zostały ulepszone i poszerzone. Eliminowanie wilgoci, tłuszczu i oparów następuje poprzez mikrowyładowania elektrostatyczne.

  • Jego aktywacja jest automatyczna po wykryciu ruchu powietrza przez sensory włącza się.
  • Filtr dodatkowo eliminuje alergeny, wirusy, bakterie, grzyby oraz drobiny kurzu. Powietrze ma przez to lepszą jakość – gwarantuje to poprawę samopoczucia, koncentracji i odporności wszystkich domowników.
Filtr plazmowy

Filtr węglowy – serce dekoracyjnego okapu wyspowego

W przypadku infrastrukturalnego braku dostępu do kanału wentylacyjnego okap  absorbuje opary przez filtr węglowy. Wynika to też z konstrukcji niektórych modeli okapów wyspowych o dekoracyjnych formach. Rosnąca popularność aranżacji kuchni opartej na montażu płyt grzewczych i kuchenek na wyspie spowodowała, że opracowaliśmy dla Państwa modele okapów wyspowych przeznaczonych do różnych stylów wnętrz. Są to przykłady urządzeń, które z powodzeniem działają w trybie pochłaniacza z zamontowanym filtrem węglowym.

Okap wyspowy GLOBALO Argentelo wygląda jak designerska lampa. Jego obły kształt łagodzi optycznie surowy wystrój w kuchni utrzymanej w stylu nowoczesnego minimalizmu. Idealnie pasuje również do stylu skandynawskiego, a także może stanowić interesujący akcent wizualny w kuchni retro. Zawieszenie na linkach nie zabiera przestrzeni między kuchnią i salonem i daje wrażenie lekkości. Okap występuje w 2 wersjach kolorystycznych (białej i czarnej), jest bardzo wydajny i cichy (46 dB na I biegu). Ma 4 zakresy prędkości (z funkcją turbo), timer umożliwiający programowanie czasu wyłączenia i energooszczędne oświetlenie LED.

czarny wyspowy okap globalo argentelo

Okap wyspowy GLOBALO Serina – to kolejna nasza propozycja do złudzenia przypominająca nowoczesną, unikatową lampę. Płynna forma przełamuje ascetyczny charakter kuchni nowoczesnych i jest spójna z estetyką kuchni w stylach od skandynawskiego do retro. Okap jest lekki wizualnie i wprowadza wrażenie przytulności i oryginalności. Występuje w 2 wersjach kolorystycznych (białej i czarnej), jest wydajny i cichy (50 dB na I biegu). Wyposażony w pilot i energooszczędne oświetlenie LED.

Okap wyspowy GLOBALO Serina 60.3 White

Okap wyspowy GLOBALO Tudara jest okapem dla miłośników nowych technologii i minimalizmu. Jego futurystyczna bryła podkreśla nowoczesny charakter kuchni. Pięknie prezentuje się zarówno na tle szafek na wysoki połysk, jak i naturalnego drewna. Pasuje do kuchni monochromatycznych, ale też tych z silnymi kontrastami barwnymi. Linki nadają mu lekkość. Występuje w 2 wersjach kolorystycznych, jest bardzo cichy (46 dB na I biegu), sprawny i wyposażony w oświetlenie LED, które pobiera mniej prądu.

okap wyspowy czarny globalo tudara

Okapy na stałe zagościły we wnętrzach naszych kuchni. Wykonują zadania, bez których trudno o czystość i ładny zapach w domu – eliminują opary kuchenne. W okapach pracujących jako pochłaniacze, funkcję absorpcyjną pełnią filtry węglowe. Pamiętajmy o ich regularnej wymianie, by przez długi czas należycie spełniały swoje zadanie!