Home / Blog / Jak zamontować okap? Praktyczny poradnik dla każdego

Jak zamontować okap? Praktyczny poradnik dla każdego

Wyciąg, a pochłaniacz - czym się to rożni?

Wydajna i cicha praca okapu kuchennego to nie tylko kwestia kupna modelu o dobrych parametrach. Na skuteczność działania urządzenia bardzo duży wpływ ma również prawidłowy montaż. Podajemy najważniejsze wskazówki instalacyjne i radzimy, jak prawidłowo zamontować okap.

Wyciąg wymaga podłączenia do osobnego, drożnego kanału wentylacyjnego. Powietrze z oparami z gotowania odprowadzane jest wówczas na zewnątrz budynku.

Okap pracuje jako pochłaniacz, gdy nie ma możliwości podłączenia go do kanału wywiewnego (lub gdy ktoś tego po prostu nie chce). Zasysane przez niego powietrze oczyszczane jest z zapachów przez wymienialny filtr węglowy. Następnie wraca z powrotem do pomieszczenia.

Okap kuchenny przyścienny skośny Boliro 75.2 white eko max

JAK ZAMONTOWAĆ OKAP, ABY PRACOWAŁ JAKO WYCIĄG?

Montaż wyciągu wymaga przede wszystkim przestrzegania instrukcji producenta. Kluczowe jest prawidłowe podłączenie okapu rurą do szybu wentylacyjnego. Podajemy uniwersalne wskazówki, których zastosowanie zagwarantuje osiągnięcie parametrów wydajności i głośności opisanych w specyfikacji technicznej.

Należy dokładnie dopasować średnicę wylotu kratki wentylacyjnej do wymiarów kanału wywiewnego.

Błędem montażowym jest zwężenie przekroju rury oraz redukcja średnicy wylotu silnika np. poprzez stosowanie przejściówek.

Dla pełnej drożności pochłaniania, rekomendujemy krótkie, proste, okrągłe, gładkie rury o średnicy 15 cm. W ich miejsce dozwolone jest użycie rur prostokątnych o wymiarach 9 cm na 22 cm. Odradza się zakup rur spiro i kanałów elastycznych, ponieważ rezonują generując hałas.

Moc absorpcji blokuje też nieprawidłowy kąt montażu rury (zalecany to 45 stopni bądź łuk) oraz poprowadzenie rury z zakrętami.

Biały okap wyspowy Globalo Cylindro Isola white 39.2

JAK ZAMONTOWAĆ OKAP: PAMIĘTAJ O ZASILANIU

Okap jako urządzenie elektroniczne wymaga bliskości gniazdka elektrycznego i zasilania prądem zmiennym 50 Hz o mocy 220-240 V. Pamiętajmy o poprowadzeniu kabla zasilającego np. z sufitu i zakończeniu go gniazdkiem natynkowym (w niektórych przypadkach możemy poczekać z przygotowaniem takiego gniazdka).

Przyjmuje się, że cykl życia okapu to 10 lat. Po tym okresie dobrze jest go wymienić na nowy model z gwarancją.

Okap kuchenny do zabudowy Globalo Loteo 80.2 black

JAK ZAMONTOWAĆ OKAP: PAMIĘTAJ O ZASILANIU

Filtr metalowy wymaga oczyszczenia minimum raz na trzy, cztery tygodnie. Przy większości modeli można korzystać ze zmywarki.

Filtr węglowy należy wymieniać co 2-3 miesiące.

Montaż wpływa na wydajność pracy okapu kuchennego. Pamiętaj, aby zainstalować okap zgodnie z instrukcją producenta i zamieszczonymi przez nas poradami, a będzie działał jak należ

Translate »