Home / Blog / Okap podszafkowy teleskopowy — dlaczego proponujemy inne rozwiązania?

Okap podszafkowy teleskopowy — dlaczego proponujemy inne rozwiązania?

Chcesz, aby Twój okap był łatwy w obsłudze i jednolicie komponował się z wystrojem kuchni, dlatego planujesz kupić okap podszafkowy teleskopowy? Sprawdź powody, dla których rekomendujemy alternatywne propozycje.

Okap podszafkowy teleskopowy — czy warto kupić?

Okap podszafkowy teleskopowy zaczął zyskiwać popularność kilkanaście lat temu, ze względu na interesującą, nowoczesna kosntrukcję i łatwy sposób sterowania. W większości modeli wystarczy wysunąć przedni panel, aby uruchomić urządzenie. Okapy te można spotkać także pod nazwą „okapy szufladowe”, ponieważ przednia część wysuwa się właśnie jak szuflada. 

Okap teleskopowy może działać w dwóch trybach — jako pochłaniacz lub wyciąg. W pierwszym przypadku do działania potrzebuje tylko filtra węglowego — oczyści wtedy powietrze z nieprzyjemnych zapachów, które mogą powstać podczas gotowania czy smażenia. Należy pamiętać, aby takie filtry wymieniać co 3-6 miesięcy, aby okap pracował sprawnie.

Skuteczniejszą opcją jest jednak stosowanie okapu w trybie wyciągu. Urządzenie należy wtedy podłączyć do kanału wentylacyjnego możliwie jak najkrótszym i najprostszym odcinkiem rury PCV. Średnica wlotu i przewodu wentylacyjnego powinna być identyczna co rozmiar wylotu z silnika okapu (zazwyczaj 150 mm). Wtedy okap poza zapachami pochłonie także parę wodną i drobinki tłuszczu polepszając jakość powietrza w kuchni. Okap będzie pracował także ciszej i znacznie wydajniej.

Kiedy i dlaczego warto rozważyć alternatywne rodzaje okapów?

Okapy teleskopowe dostępne obecnie na rynku posiadają przeciętną wydajność, która wystarczy dla mniejszych kuchni, w których rzadko się gotuje. Do kuchni większych i bardziej wymagających warto więc pomyśleć o okapie z mocniejszymi parametrami. Wiele osób mylnie postrzega okap podszafkowy teleskopowym, jako urządzenie z większą powierzchnią pochłaniania właśnie z uwagi na wysuwany panel. Opary pochłaniane są jednak wyłącznie przez część, nad którą znajduje się silnik, dlatego szuflada nie pełni funkcji wciągania oparów. Dodatkowo w prowadnicach i wysuwanych częściach okapu może gromadzić się kurz, tłuszcz i pozostałe zanieczyszczenia.

Jeśli nie okap podszafkowy teleskopowy, to jaki?

Jeśli zależy nam na wydajnym i cichym okapie, który jest dodatkowo dyskretny i prosty w obsłudze, to jednym z najlepszych rozwiązań jest okap do zabudowy. Wiele modeli wyposażonych jest w mocne i ciche silniki, dzięki którym doskonale sprawdzają się nawet w dużych kuchniach. Poniżej znajduje się kilka przykładowych modeli, które świetnie poradzą sobie w różnych pomieszczeniach.

GLOBALO Loteo 60.4

Loteo to cichy okap do całkowitej zabudowy, którego ogromną zaletą jest duża wydajność. Ponadto posiada pochłanianie szczelinowe, które uskutecznia wciąganie oparów, przez zwiększone ciśnienie zasysania. Urządzeniem można sterować przy pomocy panelu dotykowego lub pilota. Ten okap sprawdzi się świetnie jako pochłaniacz. Jeśli natomiast docelowo okap ma pracować w trybie wyciągu, to warto rozważyć wersję GLOBALO Loteo 60.4 Plus, która posiada mocniejszy silnik i po podłączeniu do wentylacji będzie działać wysoce skutecznie. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne okapu — czarna i biała, dlatego można dopasować urządzenie do różnych kuchni. 

pochlaniacz kuchenny globalo loteo 60 black

Okap do zabudowy GLOBALO Loteo 60.4 Black

okap do zabudowy globalo loteo 60 white

Okap do zabudowy GLOBALO Loteo 60.4 White

GLOBALO Floweri 60.1 

Kolejna propozycja to elegancki i kompaktowy okap przygotowany z myślą o osobach, którym zależy na ciszy i wygodzie. Na pierwszym biegu urządzenie pracuje już od 45 dB, dlatego podczas jego działania można swobodnie rozmawiać czy słuchać muzyki w kuchni. Okap posiada okrągłe pokrętła, które umożliwiają sterowanie nim w pozycji wyprostowanej. Dodatkowo punktowe światła LED pozwalają na dokładniejsze doświetlenie przestrzeni kuchennej. Ten model, podobnie jak powyższy wyposażony został w pochłanianie szczelinowe, co wraz z wydajnością sięgającą 570 m3/h pozwala pozbyć się oparów powstających podczas gotowania i zachować świeżość powietrza kuchennego. Zaletą okapu Floweri jest także jego trapezowa konstrukcja, która uwzględnia miejsce na zawiasy w szafce. Okap występuje w dwóch kolorach — białym i czarnym.

Okap do zabudowy GLOBALO FLOWERI 60 White

Okap do zabudowy GLOBALO Floweri 60.1 White

Okap do zabudowy GLOBALO Floweri 60.1 Black

Nowimo 60.1

Nowimo to okap wykonany ze stali lakierowanej, który jest atrakcyjny wizualnie i łatwy w pielęgnacji. Posiada estetyczny filtr metalowy w tym samym odcieniu co korpus, który można myć w zmywarce. Okap oczyści do 320 m3 w ciągu godziny, a przy tym będzie pracował bardzo cicho od 45 decybeli. Urządzenie łatwo i przyjemnie obsługuje się za pomocą klawiszy push-button. Nowimo ma kompaktowe wymiary, dzięki czemu zajmuje mało miejsca i pozwala zaoszczędzić przestrzeń w kuchennej szafce. Do wyboru są aż trzy warianty kolorystyczne: biały — idealny do jasnych przestrzeni, czarny — elegancko komponujący się z meblami o ciemnej barwie oraz inox — stylowy i nowoczesny.

Nowimo 60.1 Black

Okap do zabudowy GLOBALO Nowimo 60.1 Black

Nowimo 60.1 White

Okap do zabudowy GLOBALO Nowimo  60.1 White

Globalo Nowimo 60.1

Okap do zabudowy GLOBALO Nowimo 60.1 Inox 

Okap podszafkowy teleskopowy warto zastąpić okapem do zabudowy — będzie skuteczniejszy i łatwo utrzymamy go w odpowiedniej czystości. Dodatkowo dzięki dyskretnej budowie umożliwi stworzenie jednolitej i spójnej aranżacji kuchni.

Który okap najlepiej będzie pasował do Twojej kuchni? Loteo, Floweri, czy Nowimo? Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z nami.