Home / Blog / Okap teleskopowy czy podszafkowy? Który jest lepszy?

Okap teleskopowy czy podszafkowy? Który jest lepszy?

Okap teleskopowy jest urządzeniem, które ma wielu zwolenników. Zajmuje mało miejsca, a jego większa część jest ukryta w szafce, dzięki czemu stylistycznie taki okap można dopasować do wielu aranżacji. Czy warto w niego zainwestować, czy jednak lepiej pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać odpowiedź.

Okap teleskopowy — czym się charakteryzuje?

Tym co odróżnia okap teleskopowy od innych okapów, jest przede wszystkim konstrukcja. Posiada on szufladę, którą po skończeniu gotowania wysuwa się nad płytę kuchenną. Taki okap kuchenny może pracować w dwóch trybach:

  • jako wyciąg,
  • jako pochłaniacz.

Okap pracujący jako wyciąg, wymaga podłączenia do wentylacji. Zasysa wtedy opary, odprowadzając je na zewnątrz, a także pochłania drobinki tłuszczu pozwalając utrzymać szafki kuchenne i otoczenie w lepszej czystości. Pochłaniacza nie trzeba podłączać do wentylacji. Zamiast tego należy zainstalować filtry węglowe, dzięki którym powietrze zostanie oczyszczone z nieprzyjemnych zapachów.

Znaczna część okapu teleskopowego jest schowana w kuchennej zabudowie. Widoczna jest tylko przednia listwa z przyciskami do sterowania. Wiele osób bardzo chwali sobie tę opcję, ponieważ dzięki temu okap jest wygodny w obsłudze, a przy tym łatwo można dopasować go stylistycznie do kuchni. W niektórych modelach wysunięcie szuflady powoduje włączenie okapu i oświetlenia, dzięki czemu urządzenie można uruchomić jednym ruchem. 

Jak obsługiwać okap teleskopowy?

Dostępne na rynku okapy wyposażone są w różne systemy sterowania. Najczęściej spotykane to:

  • sterowanie dotykowe — często określane również jako Touch Control. Wystarczy delikatnie przyłożyć palec do powierzchni, aby włączyć odpowiednią opcję.
  • sterowanie przyciskowe — w okapie znajdują się tradycyjne przyciski, które są łatwo wyczuwalne i intuicyjne w obsłudze.
  • sterowanie pokrętłem — polega na delikatnym przekręceniu okrągłego pokrętła w lewą lub prawą stronę.
  • sterowanie zdalne — umożliwia obsługę okapu z określonej odległości przy pomocy pilota.

Sterowanie dotykowe posiada okap teleskopowy GLOBALO Wineter. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych — białej i czarnej. Wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie, które zapewnia oświetlenie przestrzeni roboczej. Wykonany jest ze szkła hartowanego i stali, co oznacza, że przypadnie do gustu osobom ceniącym eleganckie wyposażenie.

Zdjęcie: Okap teleskopowy GLOBALO Wineter 60 White

Okap teleskopowy czy podszafkowy?

Często przed wyborem okapu klienci wahają się pomiędzy teleskopowym, a wkładem (okapem do całkowitej zabudowy). Coraz częściej wybór pada na ten drugi. Dlaczego? Okapy do zabudowy mają zazwyczaj silniki o większej mocy więc są lepiej przystosowane do dużych oraz otwartych kuchni. Poza tym wysuwana część okapów teleskopowych wbrew pozorom nie zwiększa powierzchni pochłaniania. Opary i tłuszcze mogą być wciągane przez część z silnikiem znajdującą się bezpośrednio nad płytą kuchenną. Dodatkowo w prowadnicach okapów teleskopowych mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Kolejnym powodem, który przemawia na korzyść okapów do zabudowy, jest ich cichsza praca, która zapewnia większy komfort podczas przebywania w kuchni.

Okap kuchenny Gingero 60.1 White

Zdjęcie: Okap do zabudowy GLOBALO Gingero 60 White

Na co zwrócić uwagę wybierając okap?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakupić do swojej kuchni okap teleskopowy, czy do zabudowy, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, aby być zadowolonym z podjętej decyzji:

  • wydajność — czyli ile powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu jednej godziny. Optymalnie działający okap powinien wymienić w tym czasie powietrze w pomieszczeniu przynajmniej 6 razy.
  • liczbę decybeli, które informują o tym, jak cicho powinien pracować okap. Dla komfortu domowników, wartość ta nie powinna przekraczać 50 dB na pierwszym biegu.
  • oświetlenie — najlepszym wyborem są diody LED, które są energooszczędne.
  • wymiary — zarówno okapy teleskopowe, jak i wkłady powinny być doskonale dopasowane do szafki kuchennej. W GLOBALO znajdziesz okapy w standardowych rozmiarach, pasujące do większości szafek kuchennych.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem okapu kuchennego, który można schować w szafce, proponujemy modele do zabudowy. W większości przypadków przewyższają one jakością wykonania i wydajnością okapy teleskopowe. Te drugie mogą być dobrą opcją dla mniejszych kuchni, w których rzadko się gotuje.

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat okapów kuchennych, napisz do nas lub zadzwoń: +48 13 49 27 560