2018-11-08
Okap cichy, czyli co zrobić, żeby pracował delikatnie, jak szum morza
Okap cichy, czyli co zrobić, żeby pracował delikatnie, jak szum morza
Okap cichy to taki, który na pierwszych biegach osiąga poziom głośności niższy niż 50 dB. Sprawdź, jak możesz wpłynąć na poziom emitowanego przez niego dźwięku.
Każdy pragnie mieć w domu sprzęty, które działają bezawaryjnie, skutecznie, a przy tym są ładne i nie przeszkadzają w codziennym życiu. Chcemy, żeby pralka była ekonomiczna i dopierała nawet najtrudniejsze plamy z trawy. Cieszymy się, gdy nasza lodówka zapewnia zawsze świeże produkty spożywcze. Nie lubimy, gdy zmywarka zostawia niedomyty osad na dnie garnka, a piekarnik robi nam z ciasta zakalec, mimo że postępujemy ściśle wg przepisu.
Tak samo jest z okapem. Musi być skuteczny, czyli pochłaniać całą wilgoć z gotowania, żeby przeciwdziałać osadzaniu się jej na meblach, szybach czy innym sprzęcie AGD. Musi wyprowadzać z kuchni tłuste cząsteczki, żeby nie tworzyły wraz z kurzem lepkiej mazi, która zabrudzi ściany i blaty. Musi też usuwać nieprzyjemne zapachy z gotowania kłopotliwych produktów, żeby uchronić tapicerkę, zasłony i inne tkaniny.
Okap cichy - kryteria wyboru
Wybierając okap kuchenny, użytkownicy zwracają uwagę na kilka głównych czynników, wśród których najczęściej występują:
- Rodzaj okapu: zależny od tego, gdzie go planujemy zamontować. Jeśli chcemy go ukryć, to wybierzemy okap do zabudowy, który wbudowuje się w szafkę nad płytą. Jeśli mamy w kuchni wyspę, to wybierzemy okap wyspowy montowany w suficie.
- Wygląd okapu: tak, kwestie estetyczne mają ogromne znaczenie. Urządzenie, które będziemy włączać kilka razy dziennie i które może być dość mocno wyeksponowane w naszej kuchni, musi się nam podobać i pasować do wystroju wnętrza.
- Specyfikacja techniczna: sprawdzamy wydajność, podstawowe i dodatkowe funkcje, rodzaj zastosowanego oświetlenia i wszystko to, co ma wpływ na wygodę użytkowania.
- Głośność okapu: dla wielu osób jest to główny wyznacznik, którym kierują się przy wyborze sprzętu wentylacyjnego do kuchni. Każdy producent określa zakres dB, w którym dany model pracuje.
Okap cichy GLOBALO AMADIO - 48 dB
Poniżej skupimy się właśnie na tym parametrze i doradzimy, co zrobić, żeby mieć cichy okap.
Okap cichy - wskazówki, które zmniejszą liczbę decybeli
Najlepiej od razu wybrać okap, który na I biegu ma mniej niż 50 dB. Wtedy mamy gwarancję, że będzie pracował cicho i stanie się urządzeniem towarzyszącym (ambientowym), a nie przeszkadzającym.
Podłącz okap do wentylacji
Zawsze zalecamy naszym klientom, by (w miarę możliwości) podłączyli urządzenie do kanału wentylacyjnego. Okap będzie wtedy pracował jako wyciąg, który wyprowadzi wszystkie nieczystości z gotowania i parę wodną poza pomieszczenie. Wyciąg działa skuteczniej niż pochłaniacz (czyli jego odpowiednik w obiegu zamkniętym pracujący z filtrem węglowym).
Okap cichy GLOBALO ALTARA - 47 dB
Żeby okap był naprawdę cichy, należy go poprawnie zamontować. Zalecane są proste, gładkie, okrągłe rury, które poprowadzimy łukami, unikając kątów prostych. Unikaj rur spiro i kanałów elastycznych na rzecz rury okrągłej fi 15 lub jej odpowiedników. Nie redukuj średnicy wylotu z silnika. Jeśli kratka wentylacyjna w Twojej kuchni jest blisko na ścianie, na której wieszasz okap - nie montuj od razu kolanka, a najpierw poprowadź ok. 30 cm rury, żeby pęd wychodzącego z silnika powietrza nie odbił się o tworzywo i nie cofnął do kuchni.
Zamontuj silnik zewnętrzny
Każdy okap ma wbudowany silnik (turbinę), dzięki któremu pracuje i zasysa wilgoć oraz inne substancje, których chcemy się pozbyć. W zależności od jakości sprzętu, wykonania, zastosowanych materiałów i silnika osiąga on określoną liczbę dB. Jeśli zamontujesz silnik zewnętrzny, masz pewność, że okap stanie się cichy. Silnik zewnętrzny możesz umieścić na strychu, w garażu, w piwnicy, czy w jakimkolwiek pomieszczeniu, w którym jego dźwięk nie będzie przeszkadzał. W kuchni pozostanie tylko dźwięk delikatnie przepływającego powietrza, który może mieć nawet działanie uspokajające.
Wygłusz rury
Poprowadzone rury można wygłuszyć. Stosuje się do tego np. wełnę mineralną. Możesz je wygłuszyć zarówno w maskownicy, którą je zakrywasz, żeby były niewidoczne, jak i w ścianie, suficie i podłodze, w której biegną. Ich wygłuszenie z pewnością wpłynie na zmniejszenie głośności pracy okapu.
Okap cichy GLOBALO NIDARO - 42 dB
Zamontuj okap do solidnego podłoża
Okap najlepiej zamontować na solidnej ścianie. Takiej z cegły, betonu lub pustaków. Niewskazane jest montowanie okapu na ścianie z regipsu, która jest mniej stabilna i potrafi rezonować dźwięki, doprowadzając do denerwujących drgań. Jeśli montujemy okap w szafce, dobierzmy jego rozmiar do wielkości mebla i stosujmy się do zaleceń producenta. Jeśli planujemy mieć okap wyspowy lub sufitowy, zwróćmy uwagę na solidne zamontowanie sprzętu w suficie właściwym lub podwieszanym.
Czyść regularnie filtr metalowy i wymieniaj węglowy
Filtr metalowy ma postać siateczki, na której osadza się brud, tłuszcz i inne substancje wyłapywane z powietrza. Jeśli się zapcha, przestanie być drożny i powietrze nie będzie mogło przez niego swobodnie przepływać. Filtr metalowy zalecamy czyścić raz w miesiącu. Można go umyć ręcznie lub w zmywarce bez innych naczyń nastawionej na max. 50 stopni.
Filtry węglowe wymienia się co 3-6 miesięcy. Zbudowane są z drobnych kuleczek (1-2 mm) węgla aktywnego, który pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Również ten filtr przestanie być skuteczny, gdy zbyt długo pozostanie niewymieniony. Zapchane filtry znacznie zwiększają głośność okapu kuchennego.
Stosując się do powyższych porad, znacznie zmniejszysz głośność pracy Twojego okapu, co z pewnością przełoży się na częstsze włączanie urządzenia.