Okapy kominowe - sprawdź, co warto zamontować nad płytą grzewczą
Okapy kominowe to inaczej okapy przyścienne, czyli urządzenia montowane na ścianie. Sprawdź najlepsze okapy przyścienne standardowe oraz skośne. Okapami kominowymi zwykło się określać urządzenia, które montowane są na ścianie nad płytą elektryczną lub gazową. Mogą przybierać różne formy. Najbardziej popularnymi są okapy kominowe standardowe w kształcie odwróconej litery T (tzw. T-Line) oraz okapy kominowe skośne. W poniższym zestawieniu pokażemy kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę, jeśli szuka się sprzętu nowoczesnego, wydajnego i dobrze wykonanego.
Okapy kominowe - wysoka klasa energetyczna
Klasa energetyczna to określenie używane względem produktów elektronicznych. Mówi nam ona o tym, jakie jest zużycie prądu danego urządzenia. Dzięki niej dowiadujemy się, w jakim stopniu urządzenie jest oszczędne i efektywne. Wysoka klasa energetyczna oznacza, że oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko naturalne.
Okap kominowy GLOBALO Vintio 60.2 Black ma klasę energetyczną A oraz energooszczędne określenie diodowe LED. Sprawdzi się w kuchni przestronnej, gdyż jego wydajność to aż 720 m3/h. Minimalistyczne wzornictwo i klasyczna forma przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnej kuchni. Model ten wyposażony jest w bardzo przydatny w codziennym użytkowaniu czujnik zabrudzenia filtra metalowego, który poinformuje nas, gdy będzie należało go wyczyścić. Jest to o tyle ważne, że na filtrze metalowym gromadzi się brud oraz cząsteczki tłuszczu powstające podczas gotowania. Model ten dostępny jest także winnej szerokości.

Okap Vintio może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Pierwszy zakłada funkcjonowanie okapu razem z filtrem węglowym, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania parę wodną. Drugi wymaga podłączenia urządzenia do zewnętrznego komina wentylacyjnego, którym wszystkie nieczystości z powietrza zostaną usunięte poza mieszkanie.
Okapem steruje się wygodnie w sposób dotykowy lub za pomocą pilota. Okap kominowy GLOBALO NOMINA z powodzeniem pracuje z turbiną zewnętrzną, co nie tylko zwiększa jego skuteczność (wyciągi są efektywniejsze niż pochłaniacze), ale także powoduje niemalże bezgłośną pracę.
Okapy kominowe - materiały wysokiej jakości
Okapy kuchenne produkowane są najczęściej z wysokiej jakości stali oraz wytrzymałego szkła hartowanego. Obydwa materiały są odporne na zarysowania, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne.
Właśnie taki jest okap kominowy skośny GLOBALO Zenesor 90.2 w kolorze czarnym. Model ten również reprezentuje klasę energetyczną A. Połączenie czarnego szkła hartowanego i stali nierdzewnej lakierowanej na ten sam kolor sprawia, że jest to urządzenie eleganckie i ponadczasowe. To wydajny okap (760 m3/h), który z powodzeniem usunie z powietrza parę wodną, nieprzyjemny zapach, cząsteczki tłuszczu oraz inne szkodliwe substancje.
Okap jest bardzo wdzięczny w czyszczeniu. Wystarczy do tego miękka ściereczka oraz preparat do czyszczenia okapów np. marki Berner. Za pomocą sterowania dotykowego zmienimy jego bieg bądź włączymy pożądaną funkcję. Ten okap kominowy skośny pracuje na 3 biegach oraz dodatkowej funkcji boost, którą włączamy, gdy gotowanie jest naprawdę intensywne. Okap występuje również w mniejszej wersji 60 cm.

Okapy kominowe pastelowe
Kolory pastelowe są stosunkowo rzadko spotykane wśród producentów tych urządzeń. Dlatego okap kominowy GLOBALO Lowio zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Idealnie pasuje do wnętrz lekkich i nowoczesnych. Ryflowany front w połączeniu z ciekawą kolorystyką nada naszemu pomieszczeniu ciepła i przytulności.
Okap Lowio występuje w szerokości 60 cm. Ma wydajność 720 m3/h oraz pracuje na 3 biegach i dodatkowym trybie intensywnym boost.
Model z powodzeniem pracuje jako wyciąg lub pochłaniacz, jak również z turbiną zewnętrzną, dzięki której jego praca jest niemalże bezgłośna. Okap z silnikiem zewnętrznym zamontowanym poza pomieszczeniem generuje jedynie cichy i przyjemny dla ucha szelest przepływającego powietrza. Niektórzy twierdzą nawet, że działa on uspokajająco

Okapy kominowe montujemy nad kuchenką na ścianie w kuchni. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z wilgoci oraz nieczystości powstających przy przygotowywaniu posiłków. Pełnią także dodatkowe funkcje oświetleniowe i estetyczne.