• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Podłączenie okapu na ścianie wychodzącej na zewnątrz – zalety i wady

Podłączenie okapu na ścianie wychodzącej na zewnątrz – zalety i wady

Okap na ścianie zewnętrznej Globalo Atino

Podłączenie okapu na ścianie wychodzącej na zewnątrz – zalety i wady

Okap kuchenny możemy podłączyć na kilka sposobów w kilku różnych miejscach w salonie lub kuchni. Zobacz, jakie są plusy i minusy podłączenia okapu na ścianie, która jest jednocześnie ścianą zewnętrzną mieszkania czy domu.

Sposoby podłączenia okapu

Po pierwsze, sposób podłączenia okapu zależy głównie od jego rodzaju. Dla przykładu, wymieńmy pokrótce najważniejsze różnice ze względu na miejsce montażu okapu kuchennego:

  • przyścienne (kominowe) montuje się na ścianie nad płytą grzewczą
  • wyspowe montujemy ponad płytą grzewczą na wyspie kuchennej w suficie właściwym lub podwieszanym
  • sufitowe montujemy w suficie (właściwym lub podwieszanym) w linii prostej nad kuchenką
  • do zabudowy montujemy w szafce górnej nad kuchenką
  • teleskopowe montujemy także w szafce kuchennej nad płytą (od wkładów do zabudowy różnią się tym, że ich uruchomienie wymaga wysunięcia przedniego panelu-szuflady)
  • okapy blatowe montujemy w blacie kuchennym przy płycie lub nawet razem z nią (okapy zintegrowane z płytą)

 

Okap na ścianie zewnętrznej Globalo Altemo

Podłączenie okapu przyściennego

Niemniej, w tym artykule skupimy się na podłączeniu pierwszego typu okapu kuchennego, czyli przyściennego (kominowego). W zasadzie można taki okap podłączyć na 2 główne sposoby:

  • jako pochłaniacz – wtedy zakładamy mu dodatkowy filtr węglowy (lub filtry – czasem wymagane są 2 sztuki) i okap pracuje w obiegu zamkniętym, pochłaniając wilgoć – filtr węglowy należy wymieniać co 3-6 miesięcy
  • jako wyciąg – wtedy podłączamy okap rurą do zewnętrznego komina wentylacyjnego i opary oraz wilgoć usuwane są poza kuchnię (obieg otwarty)

Zalecamy to drugie rozwiązanie (wyciągu), gdyż okap pracuje wtedy wydajniej i ciszej. Natomiast opcję pochłaniacza polecamy w przypadkach, gdy montaż wyciągu z przyczyn konstrukcyjnych (np. brak osobnego komina wentylacyjnego) jest niemożliwy. Poza tym sprawdzi się, gdy chcemy mieć dekoracyjny okap wyspowy, którego jedyny tryb pracy to pochłaniacz.

Okap na ścianie zewnętrznej Globalo Roxano

Podłączenie okapu do ściany zewnętrznej

Miejsce montażu okapu przyściennego uzależniamy zwykle od dwóch kwestii:

  • umiejscowienia kuchenki (okap zawsze znajduje się nad nią)
  • przebiegających w ścianie kominów wentylacyjnych

Teoretycznie można zamontować okap na zupełnie innej ścianie niż ta, w której biegną przewody wentylacyjne. My jednak odradzamy taki wybór. Spowoduje on konieczność poprowadzenia dłuższych odcinków rur z większą liczbą załamań. Ponadto, wpłynie to zdecydowanie na głośność pracy i wydajność okapu. Co ważne rura odprowadzająca opary z okapu powinna być możliwie krótka i prosta. Wtedy mamy gwarancję wysokiej wydajności i cichej pracy.

Istnieje jeszcze jeden sposób, by podłączyć okap przyścienny w trybie wyciągu. Mianowicie montaż na ścianie zewnętrznej i przebicie się z odprowadzaniem wilgoci i oparów na zewnątrz budynku.

Zobaczmy, czy jest to dobry pomysł.

Podłączenie okapu do ściany zewnętrznej – plusy

  1. Cicha i wydajna praca okapu – każdy okap poprawnie podłączony do wentylacji będzie wydajniejszy i cichszy. Gdy dodatkowo zastosujemy w urządzeniu silnik zewnętrzny (wybrane modele mają taką możliwość), to jego praca będzie w kuchni niesłyszalna. Okap, pracując, będzie wydawał jedynie cichy szum przepływającego powietrza, który może być wręcz uspokajający!
  2. Krótki odcinek przyłączeniowy rury – wystarczy kilkadziesiąt centymetrów rury, by połączyć wylot z okapu z zewnętrzną częścią ściany. Unikamy też konieczności prowadzenia rury pod kątem, co zwiększa jej przepustowość.
  3. Łatwość czyszczenia rury odprowadzającej opary na zewnątrz lub jej wymiany czy konserwacji – jako że rura jest krótka i prosta oraz znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, wszelkie prace konserwacyjne są prostsze.
  4. Możliwość zastosowania silnika zewnętrznego (fasadowego). Bez wątpienia wpłynie to na zmniejszenie głośności pracującego okapu.

Podłączenie okapu do ściany zewnętrznej – minusy

  1. Hałas wydobywający się przez rurę na zewnątrz.
  2. Konieczność prac budowlanych – przebicia się przez ścianę zewnętrzną i zabezpieczenia tego wybicia, ochrony przejścia, by zabezpieczyć środek przed deszczem.
  3. Słaba izolacja na hałasy z zewnątrz.
  4. Konieczność stosowania klapki zwrotnej, możliwie jak najbliżej wylotu, co wiąże się z ryzykiem jej zacięcia się.
  5. Wydmuch powietrza z okapu może być wprost na część użytkową ogrodu. Wiąże się to z pewną uciążliwością w przebywaniu w jego okolicy.
  6. Istnieje poważny problem ze skraplaniem się wody na rurze.
  7. Konieczność zastosowania spadku rury w kierunku zewnętrznym w grubości ściany, co wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji.
  8. Rozizolowanie domu, niekontrolowane straty na rekuperacji.
  9. Ryzyko dostania się insektów z zewnątrz.
  10. Zjawisko cofania się powietrza z zewnątrz przez okap.
  11. Konieczność stosowania maskownic fasadowych.
  12. Przez zwiększoną wilgotność na skutek skraplania wody istnieje ryzyko powstawania grzybów i pleśni (drobnoustrojów) w rurze.
  13. Bardzo duży mostek termiczny widoczny na kamerze termowizyjnej.
  14. Jeżeli wyrzutnia okapu jest zlokalizowana pod dachem, to ciepłe powietrze może zbierać się tam, tworząc zimą sople.
  15. Zawilgocenie ściany wewnętrznej wokół wylotu.

Montaż okapu na ścianie zewnętrznej – podsumowanie

Jak widać, minusy podłączenia okapu w trybie wyciągu na ścianie zewnętrznej zdecydowanie przewyższają plusy takiego rozwiązania. W rzeczywistości przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami i zaplanować optymalne rozwiązanie.

Na koniec – z porównania wynikają cztery plusy: cicha i wydajna praca, krótki odcinek rury i łatwość jej serwisowania oraz zastosowanie silnika zewnętrznego.  W rezultacie możemy je uzyskać również wtedy, gdy zrezygnujemy z przebicia się przez ścianę zewnętrzną budynku.

Gdy podłączymy okap na ścianie zewnętrznej może wiązać się to z wieloma negatywnymi skutkami, które uprzykrzą nam życie i narażą na dodatkowe koszty.