• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Wyspa kuchenna z GLOBALO – poradnik

Wyspa kuchenna z GLOBALO – poradnik

Wyspa kuchenna z GLOBALO - poradnik

Okap przyścienny GLOBALO Merto 60

Wyspy kuchenne coraz śmielej wkraczają do naszych mieszkań. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, a zarazem stylowe, gdyż możliwości aranżacji oraz adaptacji tej przestrzeni są niezwykle szerokie.

Wyspa kuchenna, w zależności od potrzeb, może pełnić wiele funkcji. Miejsce to sprzyja wspólnemu przyrządzaniu posiłków, służy jako dodatkowy blat lub obszar roboczy, na którym możemy z powodzeniem zainstalować płytę grzewczą czy zlew. Szafki zamieszczone pod blatem wyspy są natomiast świetnym miejscem do przechowywania produktów, sprzętów nieodzownych podczas gotowania lub innych akcesoriów kuchennych.

W jakiej kuchni sprawdzi się wyspa kuchenna?

Ze względu na swoje przeznaczenie wyspa sprawdzi się w kuchniach o powierzchni od 15-20 m2 oraz w pomieszczeniach otwartych na salon czy jadalnię. Bardzo często wyspy kuchenne występują w rolli łącznika pomiędzy strefą kuchenną, a strefą dzienną, dlatego ich odpowiednia adaptacja jest nieodzowna, aby sfery spełniały swoje funkcje, a tym samym wzajemnie się uzupełniały pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

#1 Rozwiązania dla dużych pomieszczeń

W większych pomieszczeniach możemy zdecydować się na wyspę wolnostojącą ze swobodnym dostępem z każdej strony. Z powodzeniem możemy umieścić na niej zlew lub płytę grzewczą, a pozostałą część blatu zaadaptować na kuchenny obszar roboczy lub miejsce przeznaczone do wspólnego przygotowywania lub spożywania posiłków. Aby wyspa wolnostojąca była w pełni funkcjonalna, musimy pamiętać o ulokowaniu jej w odpowiednich odstępach od szafek kuchennych, ścian czy większych obiektów. Optymalna odległość to 120 cm.

#2 Rozwiązania dla mniejszych pomieszczeń

W mniejszych pomieszczeniach, jak np. mieszkania, w których salon połączony jest z aneksem kuchenny, sprawdzi się wyspa, która będzie pełnić rolę granicy pomiędzy strefą kuchenną oraz dzienną. Z uwagi na optymalne zagospodarowanie przestrzeni wyspy takie zazwyczaj pozwalają na swobodny dostęp z trzech stron, gdyż jeden z krótszych boków bywa często przytwierdzony do ściany, stanowiąc tym samym jej przedłużenie (jednak o wiele bardziej funkcjonalne!). Nawet w takim przypadku, wyspa może z powodzeniem zostać zaadaptowana na kuchenny blat, pełnić rolę stołu, czy miejsca do przyrządzania posiłków – wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca oraz aspektów funkcjonalnych.

wyspowy okap atino isola 65.2 sensor eko max globalo

Wyspa kuchenna z płytą grzewczą – o czym musisz pamiętać?

Płyta grzewcza wbudowana w wyspę kuchenną to bardzo popularne rozwiązanie, a tym samym – bardzo wygodne. Rozmiary wysp pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni – podczas gotowania mamy do dyspozycji spory blat, a dodatkowo nie jesteśmy skazani na monotonny widok podczas przygotowywania posiłków – zamiast ściany mamy przed sobą widok na salon, jadalnię czy inną część naszego mieszkania. Takie rozwiązanie sprzyja także wspólnemu gotowaniu i zacieśnianiu więzi z bliskimi.

Aby jednak w pełni cieszyć się z przyjemności gotowania w tak komfortowych warunkach, musimy rozważyć dwie bardzo ważne kwestie, które diametralnie wpłyną na jakość naszego korzystania z kuchni.

#1 Wybór odpowiedniej płyty grzewczej

Pierwsza z nich to wybór odpowiedniej płyty grzewczej – najlepiej sprawdzą się tutaj płyty indukcyjne, oraz ceramiczne, które posiadają płaską, gładką powierzchnię. Jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Fakt ten szczególnie docenią osoby, u których wyspa kuchenna będzie pełnić rolę łącznika pomiędzy kuchnią, a salonem czy jadalnią. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem są już aspekty funkcjonalne:

  • powierzchnia wokół płyt tego typu pozostaje chłodna podczas gotowania, co minimalizuje ryzyko poparzeń oraz zwiększa bezpieczeństwo podczas przyrządzania posiłków
  • płyty tego typu zasilane są energią elektryczną – podłączenie instalacji elektrycznej do wyspy kuchennej jest dużo prostsze, aniżeli adaptacja wyspy pod instalację gazową

#2 Wybór i prawidłowy montaż okapu kuchennego nad wyspą

Drugą, bardzo ważną kwestią, jest uwzględnienie miejsca na okap kuchenny, oraz wybór odpowiedniego modelu. Dokonując wyboru okapu kuchennego pamiętajmy, aby jego szerokość była co najmniej równa szerokości płyty grzewczej (np. do płyty grzewczej o szerokości 60 cm montujemy okap kuchenny o szerokości 60 cm lub większej)

Oprócz szerokości, konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej mocy urządzenia. Tutaj kluczowa będzie wydajność okapu, zwłaszcza w kuchniach otwartych.

Jak obliczyć wydajność okapu kuchennego?

Prawidłowo dopasowany okap powinien przefiltrować całe powietrze znajdujące się w kuchni co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny. Wydajność okapów podawana jest w metrach sześciennych na godzinę, czyli z oznaczeniem m3/h. Normy wydajności okapów kuchennych mówią, że w celu obliczenia potrzebnej wydajności na biegu średnim należy pomnożyć gabaryty kuchni razy 9, lub pomnożyć razy 12 dla obliczenia potrzebnej wydajności na maksymalnym biegu. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, jakiej wydajności okapu potrzebujesz do swojej kuchni – wystarczy obliczyć kubaturę kuchni mierzoną w m3, czyli pomnożyć powierzchnię w m2 przez wysokość kuchni.

Zobacz przykładowe wyliczenia dla kuchni o powierzchni 12 m2 oraz 24 m2 >>


Wyspa kuchenna – jaki okap nad nią zamontować?

Gdy już wiemy jaka wydajność okapu potrzebna jest do naszej kuchni, pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego modelu. Na rynku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań, zarówno pod względem stylistycznym i funkcjonalnym.

#1 Okapy wyspowe

Okapy wyspowe – jak sama nazwa wskazuje – są to urządzenia przeznaczone do montażu nad wyspami kuchennymi. Od okapów tradycyjnych wyróżniają się sposobem montowania – przytwierdzane są bowiem do sufitu na specjalnych linkach lub stelażach.

Aranżacja kuchni z okapem wyspowym GLOBALO Toredo Isola

OKAPY PROSTOKĄTNE –  ich bryła bazuje na formie kwadratu lub prostokąta. Posiadają wysuwany komin, który umożliwia regulowanie długości samego okapu. Najczęściej wykonane są ze stali szlachetnej nierdzewnej (inox) lub stali lakierowanej na wybrany kolor (jak czerń, biel, popiel, lub indywidualnie wybrany kolor przez klienta).

Oprócz powierzchni pochłaniającej (prostokątny filtr aluminiowy) wyposażone są także w diody, których zadaniem jest odpowiednie oświetlenie obszaru roboczego wyspy oraz samej płyty grzewczej. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym.

Sprawdź okapy wyspowe prostokątne w ofercie GLOBALO:

  1. Toredo Isola Inox
  2. Toredo Isola Black
  3. Toredo Isola White

Kuchnia w stylu Rose Quartz Pantone z Cylindro White

OKAPY CYLINDRYCZNE (OKRĄGŁE) –  ich bryła bazuje na kształcie koła. Posiadają wysuwany komin, który umożliwia regulowanie długości samego okapu. Najczęściej wykonane są ze stali szlachetnej nierdzewnej (inox) lub stali lakierowanej na wybrany kolor (jak czerń, biel, popiel, lub indywidualnie wybrany kolor przez klienta).

W dolnej części, zamieszczonej nad płytą grzewczą, posiadają przeciwtłuszczowy filtr aluminiowy oraz oświetlenie, które ma zapewnić odpowiednie doświetlenie płyty grzewczej podczas przygotowywania posiłków. Okapy te świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub nowoczesnym.

Sprawdź okapy wyspowe prostokątne w ofercie GLOBALO:

  1. Cylindro Isola Inox
  2. Cylindro Isola Black
  3. Cylindro Isola White

Zobacz też model Cylindro Isola dostępny w wybranych kolorach >>

wyspowy okap atino isola 65.2 sensor eko max globalo

OKAPY WYSPOWE T-LINE –  ich bryła bazuje na kształcie litery „T” (przypominają odwróconą literę „T”). Również posiadają wysuwany komin, który umożliwia regulowanie długości samego okapu. Najczęściej wykonane są ze stali szlachetnej nierdzewnej (inox). Niektóre modele mogą posiadać elementy wykonane ze szkła hartowanego (np. szyby, panele sterowania).

W dolnej części, zamieszczonej nad płytą grzewczą, posiadają przeciwtłuszczowe filtry aluminiowy (zazwyczaj od 2 do 3) oraz oświetlenie, które ma zapewnić odpowiednie doświetlenie płyty podczas gotowania. Okapy te świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub nowoczesnym.

Sprawdź okapy wyspowe prostokątne w ofercie GLOBALO:

  1. Atino Isola Sensor
  2. Nomina Isola Sensor
  3. Sareto Isola Eko

Zobacz inne modele okapów wyspowych GLOBALO >>

Aranżacja wnętrza z okapem wyspowym GLOBALO Argentelo Black

OKAPY WYSPOWE DEKORACYJNE –  ich bryła ma najczęściej unikalny, opływowy, dekoracyjny kształt. Bardzo często pracują w trybie pochłaniacza. Możliwość montażu do sufitu za pomocą stalowych linek. Najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego w jednym z dostępnych w palecie kolorów (głównie czerń, biel, popiel) lub stali szlachetnej nierdzewnej inox.

W dolnej części posiadają stylowe wykończenie w formie eleganckiego, odchylanego panelu ze szczelinami umożliwiającymi pochłanianie. Panel ten skrywa także przeciwtłuszczowe filtry aluminiowy. Okapy tego typu posiadają także dekoracyjne oświetlenie, które zapewnia odpowiednie doświetlenie płyty podczas gotowania oraz buduje niepowtarzalną atmosferę we wnętrzu. Okapy te świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub nowoczesnym.

Sprawdź okapy wyspowe dekoracyjne w ofercie GLOBALO:

  1. Argentelo White
  2. Argentelo Black
  3. Tudara Black

#2 Okapy sufitowe

Mniej oczywistym, jednak równie skutecznym rozwiązaniem są okapy sufitowe. Są to urządzenia montowane w suficie nad wyspą kuchenną, niemal w całości ukryte. Widoczna jest jedynie dolna część urządzenia, która ma formę eleganckiej tafli z funkcjonalnym oświetleniem. Okapy sufitowe sterowane są za pomocą pilota. Mogą pracować zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza. Okapy sufitowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dyskrecję oraz mają wysokie wymagania pod względem użytkowym.

Okap sufitowy globalo Liveno 100.2 Eko Max

Okap sufitowy globalo Liveno 100.2 Eko Max
Okap sufitowy globalo Liveno 100.2 Eko Max

banerek_wybor_okapu_form