• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Jak wyczyścić okap kuchenny – poradnik użytkownika

Jak wyczyścić okap kuchenny – poradnik użytkownika

Jak wyczyścić okap kuchenny – poradnik użytkownika

Okapy kuchenne to urządzenia narażone na codzienne działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz różnorodnego brudu powstającego podczas gotowania. Zobacz, jak wyczyścić okap kuchenny, by działał długo i niezawodnie.

Materiały w okapach kuchennych

Okapy kuchenne produkuje się z kilku głównych materiałów. Przyjrzyjmy się, co najczęściej stosują producenci do produkcji swoich urządzeń. Wyróżniamy 3 główne materiały używane do produkcji okapów.

  • Stal nierdzewna INOX. Zwana inaczej stalą chromoniklową. W okapach ma ona formę blachy o różnej grubości. Im grubsza blacha, tym okap jest solidniejszy i stabilniejszy.
  • Szkło hartowane. Może być gięte (wtedy okap przybiera różne kształty) lub proste. Budowa modułowa niektórych okapów pozwala na łatwy demontaż części szklanych w celu ich dokładnego wyczyszczenia. Najczęściej spotkamy szkło hartowane czarne, białe lub przejrzyste.
  • Stal lakierowana. Okapy ze stali lakierowanej malowane są metodą proszkową. Do wyboru jest bardzo wiele odcieni. Malowanie proszkowe zapewnia brak zacieków i jednolitą powierzchnię łatwą do czyszczenia.

Istnieją oczywiście jeszcze inne, rzadziej spotykane materiały (drewno, tworzywa sztuczne, laminat, ceramika), z których może być wykonany okap kuchenny. Jak wyczyścić konkretny model, dowiemy się na poniższych przykładach.

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali nierdzewnej INOX?

Okap wykonany ze stali nierdzewnej INOX wprowadzi do naszej kuchni wrażenie porządku, czystości i nowoczesności. Niezależnie, czy zdecydujemy się na stal błyszczącą, czy matową – okap musi być regularnie czyszczony. Stal nierdzewna może się od siebie nieco różnić – w zależności od zastosowanych szlifów w konkretnych modelach stalowa powłoka będzie prezentowała się trochę inaczej.

 

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali szlachetnej?

 

Niemniej, czyszczenie okapu kuchennego ze stali nierdzewnej najlepiej pozostawić specjalistom. Dlatego właśnie polecamy do tego dedykowane środki. Jednym z nich jest spray Berner Inox.Spray Berner Inox czyszczenie okapów

Preparat jest przygotowany do czyszczenia powierzchni stalowych matowych i polerowanych. Eliminuje zabrudzenia, kurz oraz odciski palców. Ma właściwości konserwujące. Wystarczy regularnie przecierać nasączoną preparatem miękką ściereczką stalowe elementy okapu, by pozostał on czysty, nabłyszczony i zabezpieczony. Spray Berner pozostawia na powierzchni cieniutką warstwę ochronną, która zapobiega przywieraniu brudu i ma właściwości antystatyczne.

Jak wyczyścić okap kuchenny ze szkła hartowanego?

Z kolei szkło hartowane to wytrzymały materiał, który jest odporny na wszystko, co może się wydarzyć w kuchni. Nie straszna mu wilgoć, wysokie temperatury, czy zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji, okap ze szkła hartowanego będzie służył nam długie lata.

 

Jak wyczyścić okap kuchenny ze szkła hartowanego?

 

W czystym i zadbanym okapie szklanym pięknie odbija się światło, co wzmacnia poczucie ładu i porządku w kuchni. Żeby cieszyć się tym faktem, wystarczy regularne czyszczenie okapu środkiem do tego przeznaczonym. Polecamy do tego spray Berner Active.Spray Berner Active do szkła hartowanego

Czyszczenie szklanej powierzchni staje się szybkie i przyjemne. Preparat poradzi sobie zarówno z kurzem i tłustym brudem, jak i odciskami palców pozostawionymi podczas używania okapu (jest to nieuniknione, zwłaszcza gdy okap wyposażony jest w sterowanie dotykowe). Co ważne, preparat nie pozostawia smug. Spray Berner Active nadaje się także do czyszczenia okien, luster i innych powierzchni szklanych. Zwróćmy uwagę, że jeśli do szklanej powierzchni przywarł jakiś wyjątkowo kłopotliwy brud, warto zostawić na kilku minut na nim nieco środka, by następnie wytrzeć go do sucha miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Efekt jest gwarantowany.

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali lakierowanej?

Kolorowe okapy ze stali malowane proszkowo otwierają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W naszej usłudze malowania okapu na wybrany kolor z palety RAL dostępne są wszystkie odcienie tęczy. Okap ze stali pomalowanej na wybrany kolor zachowuje wszystkie właściwości wytrzymałościowe oraz staje się niewątpliwą ozdobą kuchni i salonu.

 

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali lakierowanej?

 

Żeby pomalowana stal lakierowana prezentowała się okazale, także należy ją pielęgnować odpowiednim środkiem. W tym celu wystarczy użyć sprayu Berner Wonderclean. Środek ten z powodzeniem wykorzystamy do czyszczenia powierzchni lakierowanych, aluminiowych, luster, chromu, tworzyw sztucznych, a nawet lakierowanego drewna. Czyszczoną powierzchnię należy spryskać, po czym wyczyścić ją ściereczką. Na koniec, suchą i czystą ścierką należy powierzchnię polerować, aż do uzyskania połysku.Spray Berner Wonderclean do stali lakierowanej

Jak wyczyścić filtry w okapie kuchennym?

W okapach kuchennych mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju filtrami:

  • filtrami metalowymi (najczęściej z aluminium), które znajdują się we wszystkich rodzajach okapów
  • filtrami węglowymi, które wykorzystywane są wyłącznie w pochłaniaczach

Zadaniem filtrów metalowych jest oczyszczanie powietrza z tłustych cząsteczek, kurzu oraz innego brudu gromadzącego się w kuchni. Zbudowany jest on z cieniutkich siateczek, które wychwytują te cząsteczki. Dlatego właśnie niezbędne jest regularnie mycie filtra węglowego. Róbmy to raz w miesiącu. Wystarczy umyć filtr metalowy ręcznie w wodzie z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce. Zmywarkę nastawmy na niższą temperaturę i wyjmijmy z niej inne naczynia.

Filtry węglowe natomiast pochłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemne zapachy. Znajdujące się w nich kuleczki węgla aktywnego stają się w pewnym momencie mniej skuteczne, dlatego filtr trzeba wymienić. Dzieje się tak zwykle co 3-6 miesięcy, choć my zalecamy wymianę filtra węglowego co 4 miesiące. Wtedy nasz okap pracuje skutecznie i zdecydowanie ciszej.

Czyszczenie okapów kuchennych to czynność niezbędna. Gdy będziemy robić to dobrze, raz kupione urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat.