Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł

Filtry węglowe

( ilość produktów: 19 )

Filtry węglowe są niezbędne, gdy okap pracuje jako pochłaniacz, czyli w trybie otwartym. Montaż taki likwiduje konieczność prowadzenia kanałów (rur) wentylacyjnych od silnika okapu do komina wentylacyjnego. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy w budynku nie przewidziano osobnego kanału (np. w bloku). Pochłaniacz pracuje wtedy z filtrem węglowym, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Filtry węglowe należy wymieniać co 3-6 miesięcy. Dobierz odpowiedni filtr do swojego okapu.

Kiedy potrzebne są filtry węglowe?

Filtry węglowe są potrzebne użytkownikom, którzy mają w kuchni pochłaniacz. Pochłaniacz to okap, który pozostaje niepodłączony rurą do komina wentylacyjnego. Dla użytkowników kuchni w budynkach wielorodzinnych (blokach, kamienicach) to niekiedy jedyny sposób, by użytkować okap kuchenny. Dzięki niemu okap neutralizuje nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Gdy okap jest podłączony do komina wentylacyjnego – filtry węglowe są zbędne.

Jak działają filtry węglowe?

Filtr węglowy składa się z małych kuleczek węgla aktywnego. Węgiel aktywny ma właściwości absorpcyjne. Po uruchomieniu okapu i zbieraniu się wilgotnych oparów ponad płytą grzewczą – trafiają one najpierw na filtr metalowy (najczęściej wykonany z aluminium). Metalowe siateczki zatrzymują większe i cięższe zabrudzenia, takie jak cząsteczki tłuszczu, brudu i kurzu. Wilgotne powietrze o niejednokrotnie nieprzyjemnym zapachu trafia następnie na filtr węglowy, gdzie zostaje zneutralizowane. Filtry węglowe w pochłaniaczu należy regularnie wymieniać. Jak często? W zależności od intensywności użytkowania sprzętu. Zalecany przedział czasowy to co ok. 3-6 miesięcy.

Jak wyglądają filtry węglowe?

Filtry węglowe mogą przybrać kilka różnych form – w zależności od rodzaju okapu. Najczęściej spotyka się dwojakiego rodzaju filtry: okrągłe oraz kasetowe. Filtry węglowe okrągłe najczęściej występują w parach i nakręca się je z dwóch stron po bokach silnika okapu. Filtry węglowe kasetowe mają kształt zbliżony do prostokąta i nakłada się je za filtrem metalowym. Cała operacja jest niezwykle prosta i szybka. Warto zadbać o to, by wymieniać filtry węglowe regularnie. Dzięki temu powietrze w kuchni jest czystsze, a gotowanie bardziej higieniczne.

Montaż filtrów węglowych

Montaż filtrów węglowych jest bardzo prosty. Najpierw sprawdź, jakiego rodzaju filtr węglowy występuje w Twoim okapie. Gdy kupujesz pochłaniacz, który pozostanie niepodłączony do komina wentylacyjnego – w sklepie od razu dobiorą dla Ciebie odpowiedni filtr węglowy i wyjaśnią, jak go zamontować. Gdy będą to filtry okrągłe – należy nakręcić je na wylot z silnika z obydwu stron. Gdy będzie to filtr kasetowy, należy wyjąć filtr metalowy i w odpowiednim miejscu zamocować filtr węglowy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Szybka i sprawna dostawa. Przrsyłka dobrze zabezpieczona
2024-08-20
Wszystko sprawnie bez problemów. Polecam
pixel