• raty globalo
 • Cechy GLOBALO

 • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
  Zobacz więcej >>
 • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
  Zobacz więcej >>
Home / Blog / Okap z obiegiem zamkniętym: sprawdź najważniejsze cechy

Okap z obiegiem zamkniętym: sprawdź najważniejsze cechy

Okap wyspowy GLOBALO Serina 603 White

Okap z obiegiem zamkniętym vs okap z obiegiem otwartym

Okap jest urządzeniem eliminującym opary kuchenne i poprawiającym komfort gotowania przez zapewnienie dodatkowego źródła światła. Okap z obiegiem zamkniętym czyści powietrze za pomocą filtra węglowego. Sprawdźmy, czym dokładnie pochłaniacz różni się od wyciągu i jakie są jego cechy. 

Okap jako urządzenie pochłaniające tłuszcz, wilgoć i niepożądane zapachy powstające podczas gotowania może pracować w dwóch trybach. Okap z obiegiem zamkniętym pracuje bez podłączenia do kanału wentylacyjnego.

 • Po podłączeniu rurą do drożnego, osobnego kanału wentylacyjnego okap wyprowadza powietrze na zewnątrz budynku pracując jako wyciąg (okap z obiegiem otwartym).
 • W przypadku braku dostępu do kanału wentylacyjnego okap czyści powietrze za pomocą filtra węglowego. Przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia, cyrkulując w obiegu zamkniętym.

Konieczność używania okapu jako pochłaniacza nie redukuje zatem zakresu dostępnych modeli. Mogą one być dopasowane stylistycznie do każdego wnętrza – od nowoczesnego po klasyczne.

Okap z obiegiem zamkniętym, a filtr metalowy

Tłuszcz i wilgoć uwalniane podczas gotowania osadzają się na filtrze metalowym. Filtr metalowy inaczej zwany przeciwtłuszczowym (najczęściej jest aluminiowy) to standardowy element okapu. Okap z obiegiem zamkniętym wymaga do swej skutecznej pracy drożnego filtra metalowego.

 • Filtr metalowy jest zlokalizowany na spodzie okapu.
 • Jego zadaniem jest wychwytywanie tłuszczu z gotowania za pomocą drobnych metalowych siatek.
 • Osadzające się na kratkach zanieczyszczenia (tłuszcz, kurz) zapychają filtr i zmniejszają jego przepustowość. Redukuje to moc absorpcyjną okapu i zwiększa głośność jego pracy.
 • Okap z obiegiem zamkniętym wymaga przez to regularnego czyszczenia filtra aluminiowego. Najczęściej można go myć w zmywarce w temperaturze poniżej 50 stopni lub w ciepłej wodzie przy użyciu płynu do mycia naczyń. Taką czynność należy wykonać przynajmniej raz w miesiącu.
Okap przyścienny Globalo Divida 60.3 sensor eko max

Okap z obiegiem zamkniętym, a filtr węglowy

W przypadku pochłaniacza ciężar absorbcji zapachów spoczywa na filtrze węglowym. Nie jest on na wyposażeniu standardowym urządzenia. Okap z obiegiem zamkniętym wymaga zatem jego dokupienia i instalacji.

Filtr węglowy do okapu działa w oparciu o aktywny węgiel w postaci drobnych kulek. Mając dobre własności absorpcyjne, węgiel wchłania substancje zapachowe powstające podczas gotowania.

 • Węgiel w filtrze zatrzymuje parę wodną, przez co sam nabiera wilgoci. Po zakończeniu gotowania powinno się go osuszyć ciągiem powietrza zostawiając pochłaniacz włączony na kilka minut.
 • Węgiel w filtrze ma ograniczoną zdolność pochłaniania. Powoduje to konieczność wymiany filtra węglowego co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości i intensywności gotowania. Zaniedbanie tej czynności spowoduje, że okap z obiegiem zamkniętym nie będzie skutecznie spełniał swoich zadań.
 • Filtr węglowy do okapu dokupuje się i w prosty sposób instaluje samodzielnie. Jest on umieszczany najczęściej na filtrze metalowym. Jeśli ma średnicę okrągłą – nakręca się go na wylot silnika okapu z dwóch stron.
Okap kuchenny przyścienny czarny Glbalo Nomina 60 black

Okap z obiegiem zamkniętym, a filtr plazmowy

Okap z obiegiem zamkniętym może mieć znacznie poprawione parametry pracy dzięki instalacji filtra plazmowego. Okap z obiegiem zamkniętym występuje w szerokim zestawie modeli. Ma mniejszą moc pochłaniania oparów i wymaga instalacji filtra węglowego. Jakość jego pracy wzrośnie po instalacji filtra plazmowego.

 • w przypadku okapów montowanych do sufitu zastosuj wygłuszenie rur wentylacyjnych poprowadzonych w suficie podwieszanym (na przykład wełną mineralną)
 • pełne wyciszenie uzyskasz, podłączając okap do silnika zewnętrznego; można go umieścić w przeznaczonym na cele gospodarcze pomieszczeniu domu (w piwnicy, na poddaszu, w kotłowni)
 • okap wymaga lokalizacji blisko gniazdka elektrycznego z prądem zmiennym 50 Hz o mocy 220-240 V; pamiętaj o wyprowadzeniu kabla zasilającego np. z sufitu i zakończeniu go gniazdkiem natynkowym
 • pamiętaj o myciu filtra metalowego co najmniej raz w miesiącu