loteo 60 2 plus white

Turbiny zewnętrzne

Turbiny zewnętrzne to silniki do okapu, które montowane są poza kuchnią. Wiele modeli okapów ma możliwość podłączenia silnika zewnętrznego. Dzięki temu okap w kuchni pracuje praktycznie bezgłośnie, a turbina zewnętrzna zamontowana jest poza pomieszczeniem. Sprawdź nasze silniki do okapów GLOBALO oraz turbiny zewnętrzne do okapów BORA. W ofercie dostępne silniki elewacyjne, silniki dachowe, silniki cokołowe oraz turbina wewnętrzna do wykorzystania w środku budynku.

STRONA GŁÓWNA / Turbiny zewnętrzne

Zobacz wszystkie 11 produkty

Wyświetl: 42 / 84 / Wszystkie

Turbiny zewnętrzne – ich funkcja

Turbina zewnętrzna to silnik do okapu, który montowany jest z dala od niego. Standardowo silnik znajduje się wewnątrz okapu i jego włączenie generuje dźwięki. Jeśli okap jest cichy i jego głośność na biegu początkowym wynosi poniżej 50 dB – to dobrze. Jeśli jednak okap wydaje dźwięki głośniejsze, to – zwłaszcza na wysokich biegach – jego praca może być uciążliwa. Wtedy warto rozważyć zainstalowanie turbiny zewnętrznej. Zamontowana w innym pomieszczeniu lub nawet poza budynkiem sprawi, że praca okapu będzie praktycznie bezgłośna. W kuchni pozostanie jedynie cichy szmer przemieszczającego się powietrza.

Jak zamontować turbinę zewnętrzną?

Okap i turbinę zewnętrzną należy podłączyć kilkumetrowym kablem 5-żyłowym, który najczęściej znajduje się w zestawie (np. 7-metrowy). Dzięki temu zapewnimy silnikowi zasilanie. Żeby efektywnie usuwać z kuchni nieczystości, trzeba także poprowadzić rurę okrągłą o odpowiednim przekroju (najczęściej średnica 150 mm) lub kanał płaski (odpowiednik fi15 to 220×90 mm) z przejściem na kanał okrągły fi15. Wtyczka zasilająca znajduje się przy korpusie okapu – należy przygotować dla niej gniazdko natynkowe. Turbiny zewnętrzne w zależności od rodzaju, można umieścić albo w innym pomieszczeniu w domu (na strychu, w garażu) albo zupełnie poza budynkiem: na dachu lub elewacji.

Rodzaje turbin zewnętrznych

Turbina zewnętrzna TW1.1 przygotowana została do pracy z okapami GLOBALO. Można ją zamontować poza kuchnią, ale wewnątrz budynku. Ma 4-stopniowy zakres prędkości i wydajność 660 m3/h. Okapy blatowe Bora także mogą współpracować z turbinami zewnętrznymi. Silnik zamontowany na elewacji całkowicie zlikwiduje dźwięk pracującego okapu. Maksymalna długość kanały odprowadzającego powietrze w przypadku silnika ULA25 to 6 metrów. Silnik dachowy ULF25 umożliwia osiągnięcie wydajności aż do 1200 m3/h, a dopuszczalna długość przewodu to również 6 metrów. Silnik cokołowy z kolei montuje się w cokole szafki. Współpracuje z okapem Bora Professional PL540E. Cechuje go bardzo cicha praca (od 44 dB) oraz wysoka klasa energetyczna (A++).