okapy wyspowe

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe to rozwiązanie dla osób posiadających w kuchni wyspę kuchenną.
Ideą wyspy jest centralizacja przestrzeni roboczej. Zostaje ona przeniesiona spod ścian
w kierunku środkowej części pomieszczenia. Gdy na wyspie kuchennej wyląduje płyta grzewcza – powinien się nad nią znaleźć okap wyspowy. Okapy wyspowe przybierają różną postać – są to smukłe tuby, okapy w kształcie odwróconej litery T (tzw. T-Line), prostopadłościany lub formy, które na myśl przywodzą nowoczesne lampy. Ich cecha wspólna jest jedna – montaż do sufitu nad płytą grzewczą.

STRONA GŁÓWNA / Okapy Kuchenne / Wyspowe

Wyświetlanie produktów 1 - 21 z 72

Wyświetl: 42 / 84 / Wszystkie

Okapy wyspowe – ratunek dla mieszkańców wyspy

Wyspa kuchenna to modne i doceniane rozwiązanie. Tradycyjny układ szafek w kuchni się zmienia i planowane są one także na środku pomieszczenia. Centralne ustawienie na nich blatów roboczych, zlewu czy płyty grzewczej sprawia, że osoba przygotowująca posiłek usytuowana jest niczym prezenter telewizji śniadaniowej. Ponad płytą grzewczą unoszą się podczas gotowania tłuste cząsteczki, wilgotne opary (często o nieprzyjemnym zapachu) oraz inne szkodliwe substancje. Na ratunek przychodzą wtedy okapy wyspowe – urządzenia, które pozostawiają powietrze czystym i zdrowym.

Okapy wyspowe – design zależny od stylu wnętrza

Okapy wyspowe mogą przyjmować różne kształty. Jednym z popularnych rodzajów są okapy w kształcie tuby. Ich smukła forma sprawia, że zajmują niewiele miejsca i dodają pomieszczeniu przestrzeni. Wiodącym modelem okapu wyspowego w kształcie tuby od GLOBALO jest Cylindro Isola. Kolejnym rodzajem są okapy wyspowe w kształcie odwróconej litery T, gdzie korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej lakierowanej na różne kolory, a część w podstawie z wytrzymałego szkła hartowanego. W kategorii pochłaniaczy (okapów niepodłączonych do komina wentylacyjnego i pracujących z filtrem węglowym) dominują modele montowane na stalowych linkach przypominające stylowe lampy.

Okapy wyspowe jako wyciągi lub pochłaniacze

Część okapów wyspowych może pracować w dwóch trybach:

  • jako wyciągi podłączone rurą do komina wentylacyjnego
  • jako pochłaniacze pracujące z filtrem węglowym w obiegu zamkniętym

Zalecamy to pierwsze rozwiązanie, czyli okap podłączony do komina wentylacyjnego – jest on wtedy cichszy i skuteczniejszy. Bywają jednak momenty, gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę (np. w budownictwie wielorodzinnym). Wtedy, by zapewnić filtrację powietrza, w grę wchodzi pochłaniacz, który – gdy go poprawnie zamontujemy i wybierzemy porządny model – spełni swoje funkcje oczyszczające.

Rury odchodzące od okapu wyspowego do komina wentylacyjnego z powodzeniem można zabudować np. w suficie podwieszanym. Przed montażem okapu upewnij się, w którym dokładnie miejscu znajduje się przewód kominowy, by poprawnie poprowadzić do niego rury.