lofetti

Wentylacja

W kategorii wentylacja znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria do prawidłowego podłączenia okapu kuchennego. Od kanałów elastycznych, przez kanały płaskie, kolanka okrągłe i płaskie, przez kołnierze przyścienne, opaski zaciskowe, przedłużki dolne do okapów po rury i redukcje okrągłe, klapy zwrotne, trójniki, uchwyty i łączniki przekrojowe. Prawidłowo podłączone elementy systemu sprawiają, że wentylacja działa w kuchni poprawnie.

STRONA GŁÓWNA / Akcesoria do okapów kuchennych / Wentylacja

Wyświetlanie produktów 1 - 21 z 167

Wyświetl: 42 / 84 / Wszystkie

Wentylacja w kuchni

W każdym budynku istnieje tzw. wentylacja grawitacyjna. Jest to system otworów i kominów, które działają na zasadzie naturalnych ciągów powietrza. Dzięki nim powietrze z zewnątrz miesza się z powietrzem wewnątrz i utrzymuje się tym samym prawidłowe ciśnienie w kuchni. W niektórych budynkach, zwłaszcza tych nowowczesnych, stosowana jest także wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Jest to tzw. rekuperacja. Rekuperator jest urządzeniem mechanicznym, które usuwa z wnętrza domu powietrze zanieczyszczone C02 i wprowadza do środka świeże, przefiltrowane. Wentylacja mechaniczna może występować wraz z okapem kuchennym. W tym celu wystarczy oddzielić wentylację ogólną domu od tej w kuchni.

Wentylacja – montaż okapu w trybie wyciągu

Okap kuchenny podłączony rurą do komina wentylacyjnego to tzw. wyciąg. Jego przeciwieństwem jest pochłaniacz, który filtruje powietrze w obiegu zamkniętym – powietrze wraca do kuchni po oczyszczeniu w filtrze węglowym. Jeśli możesz – podłącz okap do wentylacji. Będzie wydajniejszy i cichszy. Żeby zamontować okap w trybie wyciągu, należy mieć dostęp do osobnego komina wentylacyjnego. Sprawdź, czy w Twoim budynku nie ma do tego przeciwwskazań. W niektórych budynkach wielorodzinnych może to stanowić problem. Okap do wentylacji podłącza się rurą: okrągłą, kanałem płaskim lub elastycznym. Biegnie ona od wylotu z silnika okapu do kratki wentylacyjnej przy kominie. Zadbaj o to, by odcinek rury był możliwie krótki oraz miał niewiele łagodnych załamań. 

Zasady prawidłowego podłączenia okapu do wentylacji

Żeby okap pracował wydajnie i cicho, należy zastosować możliwie krótki odcinek rury PCV. Idealne są gładkie, okrągłe rury lub kanały płaskie. Ważne jest, by nie redukować wylotu z silnika, chyba że producent dopuszcza w danym modelu takie rozwiązanie. Wtedy należy sprawdzić, jakiej redukcji można użyć. Rura powinna biec możliwie prosto. Jeśli konieczne są załamania, najlepiej zastosować np. dwa łagodne po 45 stopni, niż jedno pod kątem prostym. Wentylacja w kuchni będzie wtedy prawidłowa. Klapki zaworu zwrotnego montuj jedynie, gdy kanał odprowadzający wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku. Klapka zabezpiecza przed cofaniem się powietrza do wewnątrz budynku.