Home / Blog / Kuchnia w stylu japandi — jak urządzić wnętrze według najgorętszych trendów?

Kuchnia w stylu japandi — jak urządzić wnętrze według najgorętszych trendów?

Styl japandi w bardzo krótkim czasie zdążył podbić serca projektantów i pasjonatów pięknych wnętrz. Aranżacje inspirowane połączeniem estetyki skandynawskiej i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni świetnie sprawdzają się w naszych domach i mieszkaniach. Łagodne kolory, minimalistyczne formy i obecność drewna – to wszystko pozwala wykreować wnętrze, które kojąco działa na zmysły. Zobacz nasze pomysły na kuchnię japandi i znajdź inspirację!

Kuchnia japandi — czym się charakteryzuje?

Wnętrza japandi łączą w sobie elementy z dwóch pozornie odległych kultur — japońskiej i skandynawskiej. W Europie bardzo dobrze znana jest nam filozofia wnętrz skandynawskich, w których stawia się na funkcjonalność i minimalizm. Z kolei japońska estetyka kręci się wokół harmonii, symetrii i zamiłowania do tego, co naturalne. Połączenie tych dwóch nurtów pozwala więc na stworzenie przytulnej aranżacji sprzyjającej wyciszeniu. W kuchni tego typu dominować będzie prostota i elegancja. Tworząc wystrój oparty o styl japandi, śmiało możemy sięgnąć po nowoczesne i  funkcjonalne rozwiązania. Jednym z podstawowych założeń jest także korzystanie z materiałów, które są trwałe, zgodnie z ekologicznym podejściem do urządzania wnętrz.

kuchnia w stylu japandi

Zdj. Projekt kuchni w stylu japandi – Alicja Nowocień

Harmonia aranżacji

Wnętrza w stylu japandi bazują na spokojnej, neutralnej kolorystyce. W palecie barw, po jaką warto sięgnąć, dominować będą więc biele, beże i szarości. Wystrój możemy urozmaicić pastelami, jak również kilkoma bardziej wyrazistymi akcentami w czerni i brązach. Istotną kwestią przy tworzeniu kuchni w stylistyce japandi jest sięganie po naturalne surowce. Na pierwszym miejscu będzie oczywiście drewno. Warto wybrać takie o ciepłym wykończeniu, które zapewni aranżacji przytulny charakter. Wśród dodatków świetnie sprawdzą się artykuły ceramiczne, wszelkie elementy plecione (bambus, trawa morska) oraz tekstylia z naturalnych tkanin takich jak bawełna czy len. Urządzając wnętrze inspirowane mieszanką stylu skandynawskiego i japońskiego, wybierajmy wyposażenie o gładkich powierzchniach i delikatnych wzorach.

Jaki okap do stylu japandi?

Okap do kuchni japandi powinien spełniać kilka warunków. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na jego ukrycie, czy wyeksponowanie, to warto wybrać taki sprzęt, który będzie wykonany solidnie i posłuży przez lata. Okap, na który się zdecydujemy, powinien wyróżniać się także cichą pracą, która pozwoli zachować harmonię i komfort, które powinny towarzyszyć kuchni japandi.

Jeśli planujemy zabudowę z górnymi szafkami, to warto rozważyć okap do zabudowy. W tej kategorii można znaleźć sprzęty o świetnych parametrach, które z łatwością dopasują się stylistycznie do każdej kuchni, ponieważ pozostaną ukryte wewnątrz szafki.

Drewniana kuchnia z wyspą

Zdj. Okap do zabudowy Materi 90 Black 

Czarny okap do zabudowy 90 cm

Okapy w kształcie tuby również świetnie odnajdą się w stylistyce japandi. Cylindryczny kształt i gładka powierzchnia dodadzą wnętrzu łagodności i nie zaburzą jego harmonii. Najlepszym wyborem będą okapy w neutralnych kolorach takich jak biel i czerń. Idealnie sprawdzą się także pastele, dzięki którym aranżacja zyska jeszcze bardziej przytulny charakter.

Styl japandi to znakomita opcja dla osób, które cenią minimalizm i lubią być blisko natury. Jeśli szukasz okapu, który będzie stanowił idealnie dopełnienie kuchni w tym stylu, sprawdź nasze powyższe propozycje i wybierz model, który w najlepszym stopniu spełni Twoje oczekiwania.