2018-11-07
Akcesoria do okapów - wszystko o filtrach węglowych
Akcesoria do okapów - wszystko o filtrach węglowych
Akcesoria do okapów to elementy dodatkowego wyposażenia, które pozwalają na prawidłowe ich funkcjonowanie. Dziś przyjrzymy się filtrom węglowym.
Akcesoria do okapów w trybie wyciągu i pochłaniacza
Okap kuchenny może pracować w dwóch trybach: otwartym oraz zamkniętym.
Tryb otwarty oznacza, że urządzenie jest podłączone do wentylacji rurą, a para wodna i inne zanieczyszczenia z powietrza wyprowadzane są na zewnątrz pomieszczenia. Mówimy wtedy, że okap pracuje w trybie wyciągu. Do prawidłowego funkcjonowania takiego okapu wystarczy poprawne zamontowanie i regularne czyszczenie filtra metalowego, który odpowiada za zbieranie cząsteczek tłuszczu. Filtr metalowy, najczęściej wykonany z aluminium, zwykle można myć w zmywarce bez innych naczyń w środku w temperaturze do 50°C.
Okap w trybie wyciągu (podłączony do wentylacji)
Tryb zamknięty oznacza, że okap pracuje jako pochłaniacz, czyli nie jest podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego. Żeby działał prawidłowo, musimy zamontować w nim filtr węglowy. Jego zadaniem jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie wilgoci powstałej podczas gotowania.
Możliwe jest to, gdyż filtr węglowy składa się z małych kuleczek węgla aktywnego o średnicy 1-2 mm. Filtry węglowe należy regularnie wymieniać, najczęściej co 3-6 miesięcy. My rekomendujemy wymianę co 4 miesiące, żeby mieć pewność, że działa on w pełni efektywne. Oczywiście w pochłaniaczu także stosujemy filtr metalowy, na którym osadzają się cząsteczki tłuszczu i brud. Pochłaniacz zasysa powietrze, a następnie je filtruje i oczyszcza, po czym z powrotem wprowadza do kuchni.
Okap w trybie pochłaniacza (pracujący z filtrem węglowym)
Szacuje się, że wyciąg, czyli okap podłączony do wentylacji, jest skuteczniejszy od pochłaniacza o ok. 20%. Warto to zatem rozważyć, planując wentylację w swoim domu.
Akcesoria do okapów - filtry węglowe
Filtry węglowe zwykle montujemy na dwa sposoby:
- zaraz za filtrem metalowym (filtr węglowy mocujemy wtedy nad nim, ma wtedy taki sam lub zbliżony rozmiar) - jest to tzw. filtr kasetowy
- nakręcając na silnik okapu - jest to tzw. filtr okrągły
Filtr węglowy ASC 200 nakręcany na obudowę silnika
Niezależnie od rodzaju filtra, dobrze jest po gotowaniu zostawić okap włączony na jakiś czas (np. godzinę) na najniższym biegu, żeby filtr węglowy miał szansę się dosuszyć i przygotować do kolejnego działania. Wydłużymy tym samym nieco jego żywotność. Dobrą praktyką jest także włączenie pochłaniacza wraz z rozpoczętym gotowaniem i nie czekanie, aż opary będą bardzo intensywne. Filtr węglowy będzie działał dłużej również wtedy, kiedy potrawy będziemy gotować pod przykryciem.
Filtr węglowy CSC 306 mocowany ponad filtrem metalowym
Filtry węglowe do okapów Globalo kosztują od 60 do 120 zł. Ich rodzaj uzależniony jest od modelu okapu, który użytkujemy. Przed zakupem należy zatem sprawdzić dokładnie, jaki filtr występuje w konkretnym urządzeniu.
Akcesoria do okapów - przykłady zastosowania filtrów węglowych
Filtry węglowe produkuje się tak, by pasowały do konkretnych modeli okapów kuchennych. Dokupując filtr węglowy, zwróćmy uwagę, jaki dokładnie rodzaj jest potrzebny w okapie, który użytkujemy.
W okapie wyspowym Globalo Toredo zastosowano filtr węglowy TCS 300. Do głównych zadań filtra TCS należy absorbowanie nieprzyjemnych zapachów, które unoszą się w powietrzu zwłaszcza podczas smażenia.
Jeśli zadbamy o ten aspekt, nasz okap Toredo będzie działał z wydajnością maksymalną 784 m3/h przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu, bo jedynie 47 dB. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które użytkują wyspę kuchenną i nie mogą lub nie chcą podłączyć okapu rurą do komina wentylacyjnego. Filtr węglowy zapewni bieżącą filtrację powietrza.
Okap przyścienny Globalo Divida został natomiast wyposażony w filtr węglowy KSC 300. Użytkując okap w trybie pochłaniacza, mamy pewność, że nieprzyjemne wonie oraz wilgoć będą pochłaniane przez filtr węglowy, a powietrze w kuchni będzie zdrowsze. Filtr jest kwadratowy i ma rozmiar 22 cm x 22 cm. Jest to typ kasetowy, czyli nakładany powyżej filtra metalowego, który znajduje się w standardowym wyposażeniu okapu.
Okap Divida ma też na wyposażeniu wielowarstwowy filtr metalowy, który zbiera tłuste cząsteczki i tym samym zapobiega ich osadzaniu się na meblach kuchennych, blatach czy innych sprzętach AGD. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie diodowe, które ułatwi przygotowywanie posiłków wieczorem oraz będzie przyjemnym, dodatkowym źródłem światła.
Urządzenie ma też czujnik pary, który włączy automatycznie okap, gdy w pomieszczeniu znajdzie się nieco wilgotnego powietrza. Czujnik sam dobierze odpowiedni poziom wydajności, a po przefiltrowaniu pary wyłączy urządzenie.
Akcesoria do okapów, jakim jest filtr węglowy, to niezbędny element wyposażenia w przypadku użytkowania sprzętu w trybie zamkniętym, czyli pochłaniacza niepodłączonego do wentylacji. Używając ich zgodnie z zaleceniami, będziemy cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu.