Darmowa dostawa od 250,00 zł
2019-02-25

Cichy okap – sprawdź triki montażowe i sprytne funkcje

Cichy okap to czyste powietrze i właściwa higiena akustyczna, a co za tym idzie – wyższy komfort przyrządzania posiłków i przebywania w kuchni. Wydajne urządzenie skutecznie zbiera opary, a dzięki dyskretnej pracy chroni uszy przed zbyt dużym natężeniem dźwięku, pozwala bez przeszkód rozmawiać z domownikami oraz z przyjemnością gotować, smażyć i piec.

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego trzeba się przed nim chronić. O ile na zgiełk w pracy czy na ulicy masz niewielki wpływ, o tyle możesz wiele zrobić, by w twoim domu panowały warunki jak najbardziej kojące dla zmysłu słuchu.

Szkodliwe i nieszkodliwe natężenie dźwięku


Reakcja organizmu na odgłosy jest oczywiście indywidualna u każdego człowieka. Przyjmuje się jednak, że natężenie dźwięku:

  • poniżej 35 dB – jest nieszkodliwe, chociaż może niekiedy denerwować i obniżać koncentrację. Przykłady: szept, woda szumiąca w rurach, szelest liści na wietrze, ulica bez ruchu;

  • od 35 dB do 70 dB – jest nieszkodliwe, ale przy nadmiernej ekspozycji może powodować zmęczenie, spadek wydajności, trudności z koncentracją i odpoczynkiem. Przykłady: szmery w domu i biurze, odkurzacz;

  • od 70 dB do 85 dB – może być szkodliwe i prowadzić do zmęczenia, bólu głowy czy zaburzeń układu nerwowego. Przykłady: gwar w restauracji, trąbienie, głośna muzyka;

  • od 85 dB do 120 dB – jest szkodliwe i może uszkadzać słuch, a także powodować zaburzenia układu krążenia, układu nerwowego, równowagi itp. Przykłady: duży ruch uliczny, motocykl bez tłumika, piła łańcuchowa;

  • powyżej 120 dB – jest bardzo szkodliwe, już po 5 minutach ciągłego hałasu powyżej 150 dB całkowicie paraliżuje organizm i powoduje zaburzenia (nawet śmiertelne) w pracy różnych narządów. Przykłady: start samolotu myśliwskiego, eksplozja bomby.


Jak łatwo się domyślić, w trosce o uszy warto wybierać sprawdzone, cicho pracujące urządzenia domowe, zwłaszcza te, których używa się często. Dotyczy to również okapu – niezbędnego wyposażenia każdej kuchni, dbającego o czystość mieszkania oraz dobre samopoczucie i zdrowie domowników. Warto wiedzieć, że na tajemnicę cichego okapu składają się trzy rzeczy: przemyślana konstrukcja, nowoczesne technologie i prawidłowy montaż. Weź je pod uwagę, a na pewno… usłyszysz dużą różnicę!

Cichy okap – konstrukcja urządzenia


Najlepiej wybierać okapy z solidnych, trwałych materiałów, takich jak szkło hartowane, stal nierdzewna (szlachetna, INOX, Fasteel) albo stal lakierowana.

Przed zakupem dobrze jest też zerknąć na mocowania elementów okapu. Śruby powinny być dobrze dokręcone. Urządzenie nie powinno zdradzać żadnych niedociągnięć montażowych – wszelkie luzy i niedoróbki mogą wpływać na większą hałaśliwość sprzętu. Kiepskiej jakości okap, dodatkowo błędnie zamontowany na podłożu o zbyt lekkiej konstrukcji, np. regipsowej albo drewnianej (sprawdzone porady montażowe znajdziesz w dalszej części artykułu), może spowodować przeniesienie drgań rezonansowych na ścianę, co tylko wzmocni nieprzyjemny hałas.

Istotne jest także to, aby okap miał wydajny, wysokiej klasy silnik. Słaby silnik zmienia bowiem urządzenie w pudło rezonansowe – wówczas nawet niewielki dźwięk zwielokrotnia się w okapie i może przechodzić na meble i ściany, powodując nieznośny harmider.

W odpowiednio zaprojektowanych okapach natężenie dźwięku wynosi zaledwie 40–50 dB na pierwszym biegu, a więc mniej niż podczas zwykłej rozmowy! Tak cicho pracuje przykładowo okap do zabudowy Loteo (48 dB).

Okap kuchenny Loteo marki GLOBALO pracuje na pierwszym biegu z głośnością poniżej 50 dB, co gwarantują testy przeprowadzane w komorze bezechowej.




Cichy okap – technologie, dzięki którym pokochasz gotowanie


Wydajny okap oznacza świeże powietrze i czystość nie tylko w kuchni, ale i w całym domu. Jednak na wyższych biegach urządzenie pracuje głośniej, co przy dłuższym gotowaniu może irytować. Aby uchronić się przed uciążliwym hałasem, masz kilka możliwości.

Możesz zdecydować się na okap, w którym silnik jest umiejscowiony ku górze urządzenia. Taka technologia – występująca przykładowo w okapach GLOBALO Cylindro czy GLOBALO Toredo, które są jednymi z najcichszych okapów wyspowych na rynku (odpowiednio 46 i 47 dB na pierwszym biegu) – znacząco redukuje głośność pracy sprzętu.

Jeżeli mieszkasz w domu, możesz z kolei zamontować okap z silnikiem zewnętrznym. Jedynym takim modelem na rynku, przystosowanym do turbiny zewnętrznej, jest GLOBALO Silentio. W tym rozwiązaniu okap montuje się w kuchni, a zewnętrzny silnik w miejscu, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał, np. na strychu. Podczas pracy urządzenia w kuchni słychać jedynie delikatny szum powietrza.

Jest też dobra wiadomość dla osób, które ze względu na uwarunkowania techniczne mieszkania muszą zdecydować się na okap pracujący w trybie pochłaniacza, czyli wyposażony w filtry węglowe. Urządzenie takie jest z reguły nieco głośniejsze niż okap działający w trybie wyciągu. Aby cieszyć się dyskretną pracą pochłaniacza, wystarczy wybrać urządzenie z silnikiem o wydajności maksymalnej 600 m3/h. Taki okap nadal skutecznie zbiera opary, ale dzięki nieco słabszemu silnikowi zapewnia wyższy komfort akustyczny w kuchni.

 Dzięki rozwiązaniom technologicznym okap do zabudowy Loteo marki GLOBALO pracuje cicho nawet na wyższych biegach.




Cichy okap – prawidłowy montaż to klucz do sukcesu


Na koniec wykorzystaj też kilka sprytnych wskazówek montażowych. Pamiętaj bowiem, że prawidłowe podłączenie okapu jest zdecydowanie najważniejsze dla jego prawidłowej i cichej pracy.

  • Okap instaluj wyłącznie na solidnym i stabilnym podłożu, np. na ścianie bądź suficie z betonu, cegieł lub pustaków, które nie mają tendencji do rezonowania, pękania, wgniatania się i kruszenia (nigdy nie montuj więc okapu na powierzchni z płyt regipsowych czy drewnianych).

  • Utrzymuj taką średnicę przewodów odprowadzających opary, jaką ma silnik okapu (nie zmniejszaj średnicy, np. poprzez zakładanie przejściówek zwężających – redukcja wpłynie na głośniejszą pracę urządzenia, może też pogorszyć wydajność filtrowania powietrza).

  • Dopilnuj, by kanał wentylacyjny okapu był jak najkrótszy (optymalna długość to 2–3 m, a maksymalna nie powinna przekraczać 6–7 m). Upewnij się ponadto, że kanał jest drożny, a jego przekrój – zgodny z zaleceniami podanymi w instrukcji okapu.

  • Do montażu stosuj wyłącznie rury proste, gładkie i o szerokości adekwatnej do wylotu silnika (np. 15 cm w przypadku rur okrągłych lub 9 × 22 cm przy rurach kwadratowych). Poprowadź je pod kątem 45° albo łukiem (nigdy nie montuj okapu na rury elastyczne, spiro czy pozostałe po innych pracach instalacyjnych). Dla lepszego efektu wygłusz rury, np. wełną mineralną.


Szczegółowe informacje o zasadach montażu okapów znajdziesz w artykule Podłączenie okapu kuchennego, czyli jak zrobić to dobrze.

Te proste pomysły wpłyną na cichszą pracę okapu i zapewnią ci zdecydowanie większy komfort codziennego gotowania.
pixel