Etykiety efektywności energetycznej okapów
Od 1 stycznia bieżącego roku zaczęły obowiązywać nowe etykiety efektywności energetycznej dla okapów kuchennych. Wprowadzenie polityki oznaczania okapów etykietą ma poprawić wydajność urządzeń i ich energooszczędność.
Wraz z nadejściem 2015 roku w całej Unii Europejskiej weszła w życie regulacja prawna, która ujednolica etykiety energetyczne dla okapów kuchennych. Rozwiązanie to pozwala konsumentowi na rzetelne porównanie urządzeń różnych producentów w każdym z krajów Unii Europejskiej.
Podstawa prawna
Standardy unijne dotyczące zmian w oznakowaniu urządzeń - w tym na etykietach energetycznych – mają przyczynić się do zminimalizowania zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, co w konsekwencji wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w skali światowej.
Nowe regulacje prawne szczegółowo definiują rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 65/2014 z dnia 1 października 2013 roku, uzupełniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej okapów kuchennych.
Etykiety dla okapów kuchennych
Od stycznia bieżącego roku ustandaryzowane zostały przepisy dotyczące etykiet efektywności energetycznej dla okapów kuchennych. Obowiązywać zaczęła nowa skala klas efektywności energetycznej od A do G, jednak z każdym kolejnym rokiem skala klas ma się zmniejszać i tak w początkiem 2016 roku będzie to skala od A+ do F, a od 1 stycznia 2018 roku od A++ do E. Za niespełna pięć lat, czyli w 2020 roku obowiązywać będzie producentów skala klas od A+++ do D.
Klasy energetyczne okapów marki GLOBALO
Aktualnie przeważająca część okapów naszej marki posiada klasę efektywności energetyczne A. Dokładamy wszelkich starań, aby cała nasza oferta uzyskała najlepszą, najwyższą klasę efektywności energetycznej.
Informacje na etykiecie energetycznej
Nowe etykiety efektywności energetycznej okapów kuchennych marki GLOBALO zawierają szczegółowe dane dotyczące:
- Nazwy dostawcy lub znak towarowy,
- Identyfikator modelu,
- Klasa efektywności energetycznej,
- Klasa wydajności przepływu dynamicznego, wyliczana przy maksymalnej wydajności przepływu dynamicznego w oparciu o uzyskane natężanie przepływu, różnicę ciśnienia statycznego oraz pobór mocy okapu,
- Klasa sprawności oświetlenia, czyli średnia wartość natężenia oświetlenia do nominalnego poboru mocy systemu oświetlenia, wyrażona w luksach na wat (lux/W),
- Klasa efektywności pochłaniana zanieczyszczeń, obliczana na podstawie masy zanieczyszczeń osadzonych na filtrach przeciwtłuszczowych i w przewodach powietrza okapu,
- Poziom hałasu wyrażony w decybelach przy najwyższych ustawieniach.