Filtr węglowy do okapu: wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Okapy kuchenne marki GLOBALO mogą pracować w jednym z dwóch trybów: jako wyciąg lub pochłaniacz. W wielu budynkach mieszkalnych podłączanie okapu do kanału wentylacyjnego jest zabronione, ponieważ mieszkania wyposażone są w wentylację zbiorczą. Oznacza to, że powietrze usuwane z jednego mieszkania wtłaczane jest do pozostałych mieszkań na innych kondygnacjach. W takim wypadku jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest montaż okapu o obiegu zamkniętym, czyli pochłaniacza. Za oczyszczanie powietrza odpowiadają wtedy wymienialne filtry węglowe. Podpowiadamy, jak je montować, kiedy wymieniać i czy istnieją dla nich rozwiązania alternatywne.
Jak działa filtr węglowy?
Filtr węglowy do okapu zawiera aktywny węgiel w formie małych kulek. Węgiel ten posiada własności absorpcyjne – wchłania substancje zapachowe, zatrzymując niepożądaną woń oraz wilgoć powstałą z oparów tworzących się podczas gotowania.
Węgiel wychwytuje nasycone wodą powietrze, przez co sam nabiera wilgoci. Po gotowaniu należy go wysuszyć, pozostawiając okap przez jakiś czas włączony.
Kulki węgla mają ograniczone możliwości pochłaniania – po pewnym czasie nasycają się, tracąc zdolność do filtrowania. Stąd zachodzi konieczność wymiany filtra węglowego.
Filtr węglowy ma najczęściej prostokątny (kasetowy) lub okrągły kształt. W pierwszym przypadku montuje się go w korpusie okapu lub na filtrze aluminiowym. W drugim - nakręca się na obudowę silnika.
Montaż i wymiana filtra
Aby okap mógł filtrować powietrze i oczyszczać je z wilgoci, niepożądanej woni i szkodliwych drobin, wymagana jest regularna wymiana filtra. Inaczej okap nie będzie spełniał swoich zadań.
Standardowe, jednorazowe filtry węglowe, w zależności od intensywności i częstotliwości gotowania, wymienia się co 3-6 miesięcy (rekomendowany czas to najrzadziej co 4 miesiące).
Filtr węglowy do okapu dokupuje się i montuje samodzielnie. To prosta czynność, niewymagająca dodatkowych narzędzi.
- Filtr węglowy umieszcza się po filtrze metalowym (aluminiowym).
- Filtr węglowy prostokątny ma rozmiar analogiczny do filtra metalowego i jest montowany bezpośrednio na nim. Jego grubość wynosi ok. 1-1,5 cm.
- Filtr węglowy może mieć też średnicę okrągłą – wówczas montaż polega na nakręceniu go na wylot silnika okapu z dwóch stron.
Inne rozwiązania
Nowością rynkową są natomiast filtry plazmowe, które oferuje GLOBALO. To bardzo innowacyjna technologia. Eliminowanie wilgoci, tłuszczu i oparów zachodzi poprzez mikrowyładowania elektrostatyczne. Filtr montowany jest na wylocie silnika (pionowo lub poziomo).
Jego aktywacja następuje automatycznie, po wyczuciu powietrza przez sensory ruchu. Filtr dodatkowo oczyszcza powietrze z alergenów, wirusów, bakterii, grzybów oraz drobin kurzu. Tak oczyszczone wpływa ono na poprawę samopoczucia, koncentracji i odporności. Specjaliści prognozują, że dzięki swym atutom rozwiązanie to ma szansę podbić rynek produktów wentylacyjnych i oczyszczających powietrze.
Filtry węglowe są kluczowe dla okapu działającego w trybie pochłaniacza. Regularnie wymieniane, filtrują powietrze w pomieszczeniu, przez co jest ono czyste, meble nie ulegają zabrudzeniu ani odkształceniu, a na szybach nie osadza się wilgoć.