2018-11-06
Jak zamontować okap? Porady, wskazówki, przykłady
Jak zamontować okap? Porady, wskazówki, przykłady
Wielu użytkowników jeszcze przed zakupem zastanawia się, jak zamontować okap kuchenny. W krótkim poradniku przypominamy o najważniejszych kwestiach podczas montażu.
W nowoczesnym domu i wygodnej kuchni wydajny okap kuchenny jest urządzeniem niezbędnym. Dba on zarówno o zdrowie domowników, jak i o meble i inne urządzenia w kuchni i salonie. Jaka jest dokładnie jego rola? Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje okapów kuchennych.
- usuwają parę wodną oraz wilgoć, która powstaje podczas przygotowywania posiłków - powietrze staje się czystsze i zdrowsze, łatwiej i przyjemniej się nim oddycha
- usuwają nieprzyjemne zapachy, które niejednokrotnie powstają, gdy gotujemy (zapach przypalonych potraw, zapach z gotowania niektórych warzyw, jak kapusta czy kalafior)
- usuwają substancje alergenne, które mają właściwości uczulające (kurz, bakterie, dym)
- chronią meble w kuchni i salonie przed wchłonięciem w nie przykrych zapachów
- chronią ściany w kuchni przed osadzaniem się na nich tłustych osadów, dzięki czemu wykonywanie remontu może być rzadsze
- są przydatnym oświetleniem dodatkowym w kuchni (często energooszczędnym)
- są stylowym dodatkiem do wystroju wnętrza w kuchni lub salonie
Jak zamontować okap w trybie wyciągu
Okapy kuchenne mogą funkcjonować w trybie otwartym lub zamkniętym. Tryb otwarty jest to okap pracujący jako wyciąg i jest on znacznie bardziej skuteczny niż tryb zamknięty, czyli pochłaniacz.
Żeby wyciąg kuchenny należycie spełniał swoją funkcję, należy go poprawnie zamontować - jest to bardzo ważne. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie wykorzystywało swoich parametrów technicznych w 100% i będzie pracowało głośniej. Sytuacją pożądaną jest więc okap, który działa efektywnie i cicho.
Główne zasady prawidłowego montażu wyciągu kuchennego
- Podłączenie do wentylacji
Wyciąg to okap podłączony rurą do kanału wywiewnego. W mieszkaniu w budynku wielokondygnacyjnym będzie to osobny, zbiorczy komin, do którego podłączone są inne mieszkania. W domu jednorodzinnym będzie to komin, który wyprowadzi wszystkie opary na zewnątrz budynku. Do podłączenia okapu używajmy możliwie najkrótszych odcinków rur, starajmy się też unikać niepotrzebnych załamań i zakrętów. Stosować można rury kwadratowe i prostokątne, choć rekomendowane są kanały gładkie okrągłe, gdyż stawiają one najmniejszy opór przepływającemu powietrzu. Wyjście z okapu ma zawsze określoną średnicę - starajmy się jej nie redukować, gdyż wpłynie to na głośniejszą pracę urządzenia. Odradzamy stosowanie rur spiro oraz kanałów elastycznych.
- Solidna ściana
Okap powinien być zamontowany na solidnej konstrukcyjnie ścianie. Taka ściana będzie odporna na rozchodzenie się dźwięków i drgań, dzięki czemu unikniemy efektu pudła rezonansowego, który ma miejsce np. w ścianach regipsowych. Jeśli planujemy zamontować okap sufitowy, pamiętajmy, by konstrukcja w suficie podwieszanym była stabilna i mocna. Ignorując ten aspekt montażu okapu, oprócz zwiększonej liczby dB w kuchni, narażamy się także na niebezpieczeństwo w postaci ukruszenia ściany lub sufitu.
- Odległość od kuchenki
Częstym błędem podczas montażu okapu jest jego zawieszenie na nieprawidłowej wysokości. Ma to swoje negatywne skutki. Gdy okap zawiesimy za wysoko - będzie on nieskuteczny oraz trudniejszy w obsłudze (panel sterowania będzie umieszczony za wysoko). Gdy okap zawiesimy za nisko - możemy go uszkodzić, zwłaszcza gdy używamy kuchenki gazowej. Dodatkowo również może być on niewygodny w obsłudze ze względu np. na wzrost domowników i uderzanie w niego głową lub konieczność schylania się.
Poniżej przedstawiamy prostą tabelkę, która podpowie, jakie wysokości są rekomendowane do poszczególnych rodzajów kuchenek i okapów.
Jak zamontować okap w trybie pochłaniacza?
Okap może pracować również w trybie zamkniętym, czyli jako pochłaniacz. Pozostaje on niepodłączony do kanału wentylacyjnego i funkcjonuje z dodatkowym filtrem węglowym.
Filtr węglowy zawiera w sobie kuleczki węgla aktywnego, którego zadaniem jest pochłanianie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Po oczyszczeniu powietrze wraca do kuchni.
Jest to rozwiązanie mniej skuteczne, ale niejednokrotnie jedyne możliwe - w niektórych budynkach podłączenie do zewnętrznego kanału wentylacyjnego jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Niektórzy użytkownicy wręcz gustują w pochłaniaczach ze względu na ich walory ozdobne. Wiele modeli formą i kształtem przypomina eleganckie i nowoczesne lampy jak np. okapy wyspowe.
Okap wyspowy GLOBALO ARGENTELO
Zasady montażu pochłaniacza są dokładnie takie same, jak zasady montażu wyciągu, nie licząc zaleceń dotyczących podłączenia do wentylacji.
Jak zamontować okap - podsumowanie
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zamontować okap, przeczytaj najważniejsze skrócone informacje naszego poradnika:
- okap może być użytkowany jako wyciąg (z podłączeniem do wentylacji) lub jako pochłaniacz (w obiegu zamkniętym)
- w trakcie montażu okapu pamiętajmy o tym, by ściana, na której zostanie on zawieszony, była solidna
- zamontujmy okap na odpowiedniej wysokości nad płytą grzewczą
- używajmy okrągłych, gładkich rur, unikajmy ostrych załamań, stosujmy możliwie krótkie odcinki
- zostawmy łatwy dostęp do serwisowania okapu w przypadku jego awarii
- pamiętajmy o bliskiej obecności źródła prądu, który będzie zasilał okap
- w suficie podwieszanym możemy dodatkowo wygłuszyć system rur wentylacyjnych, żeby okap działał ciszej
Mamy nadzieję, że czytelnicy, którzy trafili na nasz poradnik z pytaniem, Jak zamontować okap? na ustach, znaleźli na nie odpowiedź i przydatne informacje, które ułatwią przeprowadzenie tej operacji.