Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł
2019-11-15

Klapa zwrotna – wentylacja w domu z okapem kuchennym

Klapa zwrotna – wentylacja w domu z okapem kuchennym


Okapy podłączone rurą do wentylacji wyprowadzają wilgotne i brudne powietrze poza kuchnię. Żeby zapobiec cofaniu się tego powietrza do pomieszczenia, niezbędna jest klapa zwrotna. Wentylacja jest wtedy skuteczna i bezpieczna. Zobacz, o czym należy pamiętać, instalując w domu okap kuchenny.

Podłączenie okapu: pochłaniacz


Istnieją dwa sposoby podłączenia okapu kuchennego. Pierwszym z nich jest tryb pochłaniacza. Polega on na montażu urządzenia w miejscu do tego przeznaczonym (ściana, sufit, blat lub inna, specjalnie przygotowana zabudowa). Wraz z montażem należy wtedy założyć w okapie filtr węglowy.

Zadaniem filtra węglowego, w którym znajdują się cząsteczki aktywnego węgla, jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, które powstają podczas gotowania. Powietrze jest zasysane przez silnik okapu, cząsteczki tłuszczu i brudu osadzają się na filtrze metalowym, a następnie przenika przez filtr węglowy. Potem jest ono wpuszczane z powrotem do kuchni. Filtr węglowy należy wymieniać co 3-6 miesięcy.

Okap kuchenny Globalo Serina - pochłaniacz z filtrem węglowym

Pochłaniacz to dobre rozwiązanie dla osób, którym podobają się okapy nieposiadające opcji podłączenia do wentylacji (np. z powodów designerskich) lub w budynkach, w których nie przewidziano osobnego komina na ten cel.

Podłączenia okapu jest wtedy zwykle szybsze i łatwiejsze oraz sprawia, że zbędne stają się pozostałe akcesoria potrzebne w przypadku podłączenia okapu do komina wentylacyjnego. Klapa zwrotna w tym przypadku nie znajdzie zastosowania.

Podłączenie okapu: wyciąg


Wyciąg natomiast jest okapem podłączonym rurą do komina wentylacyjnego. Pracuje wtedy wyłącznie z filtrem metalowym, który powinien być raz w miesiącu czyszczony. 

Powietrze, zanieczyszczenia, cząsteczki tłuszczu, para wodna i nieprzyjemne zapachy np. spalenizny są zasysane przez turbinę okapu i dalej wyprowadzane poza kuchnię i budynek. Rozwiązanie takie uchodzi za optymalne – okap jest wtedy wydajniejszy i cichszy. Dlatego zalecamy podłączenie okapu do wentylacji zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość.

To właśnie w przypadku trybu otwartego niezbędna będzie klapa zwrotna wentylacji, która spełnia bardzo ważne zadania:

  • zapobiega cofaniu się wyprowadzonych z kuchni nieprzyjemnych zapachów i wilgotnego powietrza

  • chroni wnętrze przed przedostawaniem się do niego zimnego lub zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz (spaliny, smog)

  • zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza do innych mieszkań w tym samym pionie wentylacyjnym


Pamiętaj: podłączając okap do zewnętrznego kanału wentylacyjnego – miej na uwadze także zastosowanie klapy zwrotnej w systemie wentylacyjnym.

Wentylacja w domu z okapem – rodzaje kanałów


Przy podłączaniu okapu kuchennego w trybie otwartym (wyciągu) stosuje się dwojakiego rodzaju rury:

  • rury okrągłe (najczęściej o średnicy 12 cm lub 15 cm)

  • kanały płaskie (najczęściej o wymiarach 22 cm/9 cm, 20 cm/6 cm)


System rur powinien być możliwie krótki, dostosowany do średnicy wylotu z silnika okapu oraz pozbawiony zbędnych załamań (zakrętów). Cały odcinek powinien mieć maksymalnie 3 metry, choć zdecydowanie zalecamy mniejsze odległości (np. 1,5 m). Zalecanymi rurami są rury PCV: wytrzymałe, łatwe w montażu, lekkie, a jednocześnie tanie. Unikaj aluminiowych rur typu spiro, gdyż powietrze się w nich kotłuje, co powoduje zwiększony hałas. Jeśli umiejscowienie okapu wymaga stosowania załamań: niech to będą dwa delikatne zagięcia pod kątem 45 stopni zamiast jednego pod kątem 90 stopni. Kolanko powinno być zamontowane dopiero po ok. 30 cm poprowadzenia prostej rury – unikaj zakładania go od razu na wylot z silnika okapu.

Kiedy zamontować klapkę zwrotną?


Klapka zwrotna w systemie wentylacji powinna być zamocowana zawsze, gdy:

  • rura wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku mieszkalnego

  • rura jest doprowadzona do zbiorczego komina wentylacyjnego (np. w budownictwie wielorodzinnym)


Rodzaje klapy zwrotnej:

  • klapa zwrotna montowana na wylocie z okapu: najczęściej znajduje się na wyposażeniu zamówionego okapu, jedno z popularniejszych rozwiązań


Klapa zwrotna

Klapki zwrotne mogą także występować w ciągu połączonych rur okrągłych lub kanałów płaskich, wtedy przyjmują następującą formę:

Łącznik rur okrągłych z klapą zwrotną pozwala na łączenie kanałów okrągłych przy jednoczesnym zapobieganiu cofania się powietrza (zastosowanie zaworu). Ten na zdjęciu ma 10 cm średnicy (fi 10), wykonany jest z PCV i umożliwia łączenie rur bez dodatkowej spoiny.

Kanały płaskie używane są często podczas montażu okapów blatowych (np. w podłodze) lub okapów sufitowych (w suficie). Gdy zastosujemy łącznik płaski z klapą zwrotną, zabezpieczymy naszą kuchnię przed cofaniem się powietrza z zewnątrz lub przedostawaniem się powietrza ze zbiorczych kanałów wentylacyjnych (np. w bloku).

Zdrowa i skuteczna wentylacja


Wentylacja przestrzeni mieszkalnej jest jedną z podstawowych zasad zdrowego i higienicznego życia. Wietrzenie domu poprzez otwieranie drzwi i okien jest zdecydowanie zabiegiem niewystarczającym. W kuchni, gdzie na co dzień gromadzi się mnóstwo pary wodnej, tłuszczu, wilgoci i drobnoustrojów, wentylacja jest jeszcze ważniejsza. Dlatego w miarę możliwości podłącz okap do wentylacji, czyli osobnego komina, którym nieczystości zostaną wyprowadzone z pomieszczenia. Jeśli rura wychodzi bezpośrednio na zewnątrz lub gdy mieszkasz w budynku jednorodzinnym – koniecznie zastosuj klapę zwrotną, by wentylacja była skuteczniejsza.
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Okey
2024-08-16
.Super kontakt ,jestem bardzo zadowolona z zakupu w Państwa sklepie.
pixel