2019-06-27
Kuchnia w stylu angielskim – zobacz 3 okapy do niej pasujące
Kuchnia w stylu angielskim – zobacz 3 okapy do niej pasujące
Kuchnia w stylu angielskim to powściągliwa paleta kolorów, nacisk na funkcję i przemyślane, dyskretne ozdoby zmiksowane z nowoczesną technologią i współczesnym designem. Zobacz, jakie są główne wyznaczniki kuchni w stylu angielskim i poznaj okapy, które do niej pasują.
Kuchnia w stylu angielskim – najważniejsze cechy
Co ciekawe, znane z wielu brytyjskich filmów i seriali (np. Downton Abbey, Gosford Park) tradycyjne kuchnie niewiele miały wspólnego z tym, co rozumiemy dziś jako styl angielski w kuchni. Głównie dlatego, że funkcjonowały w piwnicy i były dość oszczędne aranżacyjne.
Transformacja kuchni w stylu angielskim na współczesną modłę charakteryzuje się kilkoma głównymi wyznacznikami.
Proste kolory
Do początków XX wieku kuchnie były raczej królestwami personelu domowego (służby) i malowano je na kolory praktyczne, a nie ozdobne. Kolory te były naturalne, gdyż farby wykonywano z naturalnych pigmentów. Ściany i szafki były jednokolorowe, matowe. Podczas urządzania kuchni w tym stylu, wykorzystaj efekt tzw. skorupki jajka (eggshell finish). Dobrym pomysłem będzie też ręczne malowanie wałkiem.
Tradycyjne materiały
W kuchni angielskiej swoje miejsce znajdzie marmur, polerowane kamienie, mosiądz lub drewno z małym połyskiem, a także żelazo i szkło. Warto wykorzystać stare sprzęty, które wcześniej poddasz renowacji.
Skupienie na funkcji
Dodatkowo, w tradycyjnej kuchni angielskiej liczyła się symetria i klasyczny porządek, a najważniejsza była funkcjonalność.
Prostota
O ile na piętrze w tradycyjnym angielskim domu znaleźć można liczne zdobienia, gzymsy i bogatą sztukaterię, o tyle kuchnia pozostaje miejscem raczej prostym.
Spiżarnia
Z kolei spiżarnia w kuchni angielskiej to podstawa. Przechowywało się w niej wszystkie te zapasy, które wymagały niskich temperatur (jajka, sery, warzywa, owoce). Połączona ona była z systemem wentylacyjnym, który wychodził na chłodną stronę domu. Dziś taką funkcję pełnią lodówki, jednak z doświadczenia sami dobrze wiemy, że nie wszystko się w nich mieści. Dodatkowa, chłodna przestrzeń do przechowywania jedzenia jest bardzo cenna.
Wyspa kuchenna
Wyspa kuchenna w kuchni angielskiej była dość powszechna. Współcześnie wielu projektantów proponując wyspy kuchenne, wzoruje się na tych angielskich. Duże powierzchnie robocze w postaci blatów uzupełnione szufladami, szafkami i zlewem oraz płytą grzewczą są wygodne i stanowią mocny punkt centralny kuchni.
Okap kuchenny i kuchenka
W kuchni w stylu angielskim we współczesnym wydaniu dużą rolę odgrywa okap kuchenny, który często jest głównym elementem ozdobnym oraz kuchenka (częściej gazowa niż elektryczna).
Okap do zabudowy w kuchni angielskiej
Okapy do zabudowy mają tę cechę, że można je dopasować do praktycznie każdego stylu. Ze względu na swoje gabaryty i sposób montażu, można je ukryć w dowolnej zabudowie kuchennej.
Okap do zabudowy GLOBALO Loteo o szerokości 80 cm to urządzenie o dużej mocy i wydajności przeznaczone do rozległych pomieszczeń, w których gotuje się często i intensywnie. Funkcja boost pozwala na osiągnięcie wydajności 510 m3/h.
Wbudowany w stylizowany na modłę angielską komin doda Twojej kuchni autentyczności przy jednoczesnej dbałości o czyste powietrze. Dobrze pasuje do klasycznych sprzętów w nowoczesnym wydaniu np. wielofunkcyjnych, wolnostojących kuchenek gazowo-elektrycznych z obszerną płytą i dwoma osobnymi piekarnikami. Komponuje się też z białymi, frezowanymi szafkami z ozdobnymi, stalowymi uchwytami.
Okap Loteo ma energooszczędne oświetlenie LED, sensorowe sterowanie, pilot, pracę w trybie wyciągu lub pochłaniacza i możliwość zamontowania silnika zewnętrznego, który wpłynie na znaczne zmniejszenie głośności urządzenia.
Okap skośny do kuchni angielskiej
W przypadku, gdy w swojej kuchni angielskiej chcesz uczynić okap bardziej widocznym – postaw na modele przyścienne skośne. Są wygodne w użytkowaniu oraz mogą stanowić ciekawy element aranżacyjny pomieszczenia.
Okap skośny GLOBALO Mirida 90 Black to gładka powierzchnia z czarnego szkła hartowanego oraz szlachetna stal nierdzewna. Jest jeszcze wydajniejszy niż poprzedni model, gdyż maksymalnie może pracować na poziomie 670 m3/h.
Funkcję oświetleniową pełnią dwie mocne diody LED umieszczone u dołu urządzenia. Sprawią, że płyta grzewcza i blat roboczy będą jasne, co ułatwia gotowanie i czyni jest bezpieczniejszym.
Czarny okap skośny dobrze komponuje się z ciemnymi, frezowanymi szafkami z dodatkiem złotych, ozdobnych uchwytów, jasnym blatem roboczym i srebrną kuchenką gazową.
Standardowy okap przyścienny w kuchni angielskiej
Okapy przyścienne standardowe mają formę odwróconej litery T (T-Line). Są symetryczne i nadają kuchni ład oraz porządek.
Jeśli lubisz przestrzeń, pomyśl o tym, by ścianę z okapem kuchennym pozostawić niezabudowaną. Wystarczy, że umieścisz na niej niską zabudowę kuchenną bez górnych szafek i powiesisz przyścienny okap GLOBALO Verta 90.
W otoczeniu płytek imitujących białe cegiełki, kamiennego, jasnego blatu i stonowanych, szarych szafek stylizowanych na zabytkową komodę będzie wyglądał dostojnie i ciekawie.
Okap Verta możesz podłączyć rurą do kanału wentylacyjnego (komina) lub użytkować jako pochłaniacz z zamontowanym filtrem węglowym. Zalecamy podłączenie do wentylacji – okap pracuje wtedy ciszej i wydajniej.
Kuchnia w stylu angielskim to ukłon w stronę brytyjskiego wystroju wnętrz. Cenią ją sobie osoby lubujące się w klasycznym stylu, elementach country i vintage. Wybierając wśród wielu dostępnych modeli, z pewnością trafisz na odpowiedni okap kuchenny, który będzie z tym stylem współgrał.