Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-11-22

Okap bez komina, czyli pochłaniacz w służbie czystego powietrza w kuchni

Okap bez komina to propozycja dla osób, którym marzy się gustowny i skuteczny pochłaniacz kuchenny. Pracuje w obiegu zamkniętym bez konieczności podłączenia go rurą do kanału wentylacyjnego.

okap bez komina

Okap bez komina a okap z kominem - różnice

Okap kuchenny może pracować w dwóch trybach:

  • w trybie zamkniętym jako pochłaniacz z dodatkowo montowanym filtrem węglowym (nie wymaga wtedy podłączenia rurami do kanału wentylacyjnego)
  • w trybie otwartym jako wyciąg wyłącznie z wbudowanym filtrem metalowym (wymaga podłączenia kanałem okrągłym lub płaskim do systemu wentylacyjnego)

Okap bez komina będzie zatem pracującym w obiegu zamkniętym pochłaniaczem. Jego zasadnicze zadanie pozostaje niezmienne - ma oczyszczać powietrze w kuchni z wilgoci, brudu i tłustych cząsteczek. Prawdą jest jednak, że wyciąg (okap w trybie otwartym) bywa bardziej skuteczny i potrafi pracować ciszej niż pochłaniacz (okap w trybie zamkniętym). Różnica wizualna jest jedna. Montaż pochłaniacza odbywa się bez konieczności prowadzenia rur wentylacyjnych. Unikamy też zasłaniania ich maskownicą, co w rezultacie daje nam okap bez komina.

Zdecydowana większość okapów kuchennych może być montowana z kominem lub bez komina. To użytkownik (oraz warunki techniczne w domu czy mieszkaniu) decyduje, czy chce mieć w kuchni wyciąg, czy pochłaniacz.

Okap bez komina wyspowy

Częstym powodem wyboru okapu bez komina są względy estetyczne. Dla części użytkowników okap (oprócz zadań wentylacyjnych) ma pełnić funkcje ozdobne. Dlatego tak popularne są pochłaniacze wyspowe, które wyglądem przypominają nowoczesne, dekoracyjne lampy. Są też dodatkowym źródłem światła, które świetnie zastępuje główne światło górne w kuchni i salonie.

Okap bez komina Globalo Tudara

Okap wyspowy Globalo Tudara (czarny lub biały) to przykład eleganckiego urządzenia, które pasuje do kuchni nowoczesnej, minimalistycznej i skandynawskiej.

Pracuje jako pochłaniacz, czyli bez komina. Montuje się go w suficie na 4 stalowych linkach, których długość regulujemy tak, by najlepiej usuwał wilgoć i tłuszcz z powietrza podczas gotowania. Wprowadza do kuchni lekkość i zapobiega wrażeniu przytłoczenia ciężkim sprzętem AGD.Swoją pracę zaczyna od 46 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż okap działający na I biegu z głośnością poniżej 50 dB jest cichym okapem. Urządzenie jest energooszczędne - wysoka klasa energooszczędności oraz 4 punkty LED zadbają o niskie rachunki za prąd.

Okap bez komina Globalo Serina

Innym przykładem okapu bez komina montowanego do sufitu za pomocą wytrzymałych stalowych linek jest okap wyspowy Globalo Serina (do wyboru kolor czarny albo biały).

Ten model jeszcze bardziej przywodzi na myśl nowoczesną, ozdobną lampę, która króluje nad płytą grzewczą, dostarczając dodatkowe światło oraz dbając o czyste powietrze.

Wykonanie z czarnego, hartowanego szkła oraz wytrzymałego czarnego laminatu sprawia, że jest propozycją m.in. dla miłośników stylu glamour.

Okap pracuje jako pochłaniacz z filtrem węglowym ASC 200, który neutralizuje przykre zapachy oraz pochłania nagromadzoną w kuchni wilgoć. Pracuje na 3 biegach oraz dodatkowej funkcji boost, która w krótkim czasie szybko oczyszcza mocno zabrudzone powietrze podczas naprawdę intensywnego gotowania. Okap bez komina Globalo Serina ma średnicę 60 cm. Linki, na których montowany jest do sufitu, można regulować w zakresie 50-200 cm.

Okap bez komina Globalo Argentelo

W bieli proponujemy równie stylowy okap wyspowy Globalo Argentelo. Podobnie jak poprzednicy montowany jest do sufitu za pomocą regulowanych linek.
Okap bez komina Globalo Argentelo ma ciekawą funkcjonalność. Mianowicie jest nią oświetlenie dekoracyjne LED RGB. Jest ono ukryte w rantach okapu. Możliwa jest zmiana barwy padającego światła i dostosowanie jej do warunków panujących w kuchni (pora dnia, nastrój).

Oprócz niego model ten ma 3 punkty świetne Power LED, które dokładnie oświetlą kuchenkę o zmierzchu i wieczorem. Okapem nawiguje się za pomocą podświetlanego sterowania dotykowego lub pilota.

Okap bez komina - dowolny kształt oraz rodzaj

Jak zostało powiedziane wyżej, nie tylko okapy wyspowe funkcjonują bez komina. Praktycznie każdy model okapu kuchennego można bowiem zamontować w trybie pochłaniacza (czyli obiegu zamkniętym). Potrzebujemy jedynie montażu na odpowiedniej wysokości. Jest ona różna w zależności od rodzaju okapu i kuchenki - gazowa czy elektryczna. Montujemy także wymienny filtr węglowy (średnia wymiana co 3-6 miesięcy).

Okap bez komina Globalo Boliro

Przykładem jest choćby okap skośny Globalo Boliro o wysokiej klasie energetycznej A. Z powodzeniem działa jako wyciąg lub jako pochłaniacz.

W trybie pochłaniacza należy mu jedynie zamontować odpowiedni filtr węglowy. Do tego modelu pasuje okrągły filtr węglowy ASC 200. Ten okap bez komina wykonano z białego szkła hartowanego oraz stali lakierowanej na biało. Może być pomalowany na dowolny kolor.

Okap bez komina - alternatywa dla wyciągu

Okapy bez komina to rozwiązanie wykorzystywane w wielu polskich domach. Powody stosowania pochłaniaczy są różne, choć do najczęstszych możemy zaliczyć:

  • infrastrukturę wentylacyjną domu lub mieszkania (w budynkach wielorodzinnych tryb zamknięty bywa niekiedy jedynym możliwym rozwiązaniem)
  • względy aranżacyjne (niektórzy po prostu wolą, by okap był pozbawiony rur odprowadzających opary na zewnątrz ze względów estetycznych)
  • małą powierzchnię kuchni (w której maskownica - komin, zajmowałaby dodatkowe miejsce)

Jeśli powyższe 3 powody Cię przekonują - wybierz do swojej kuchni pochłaniacz, czyli okap bez komina.

pixel