Okap bez wyciągu, czyli jak działa pochłaniacz
Okap bez wyciągu, czyli jak działa pochłaniacz
Okap bez wyciągu to urządzenie niepodłączone do kanału wentylacyjnego. Do jego prawidłowego funkcjonowania potrzebny jest jedynie filtr węglowy.
Okapy kuchenne dzielimy na 2 główne rodzaje:
- okapy bez wyciągu, czyli tzw. pochłaniacze: pracują w trybie zamkniętym, filtrują powietrze poprzez dodatkowy (oprócz metalowego) filtr węglowy i wpuszczają je z powrotem do kuchni
- wyciągi, czyli okapy w trybie otwartym podłączone rurą do kanału wentylacyjnego (komina) - do swojego prawidłowego funkcjonowania potrzebują drożnego przepływu powietrza, działają ze standardowym filtrem metalowym (najczęściej aluminiowym), który wyłapuje cząsteczki tłuszczu i brudu
Zwykło się twierdzić, że okapy w trybie otwartym są skuteczniejsze i cichsze niż okapy bez wyciągu. Prawda jest jednak taka, że obecnie pochłaniacze, dzięki zaawansowanej technologii, są w stanie bez problemu sprostać największym potrzebom wentylacyjnym.
Montaż okapu bez wyciągu jest często jedynym możliwym sposobem, by usuwać wilgoć i nieczystości z kuchni. Ma to miejsce np. w budynkach wielorodzinnych, w których nie został przewidziany dodatkowy komin wentylacyjny.
Często na okap bez wyciągu decyduje się osoba, której daleko jest stylistycznie do zabudowanych maskownicą rur biegnących od okapów. Wtedy wybiera pochłaniacz, który zwykle zajmuje mniej miejsca.
Znaczna liczba dostępnych okapów kuchennych może pracować w dwóch trybach, czyli otwartym lub zamkniętym. Tylko część urządzeń funkcjonuje wyłącznie jako pochłaniacze lub wyłącznie jako wyciągi.
Okap bez wyciągu niczym dekoracyjna lampa
Takiej estetyki próżno szukać wśród wyciągów kuchennych, które wymagają podłączenia ich rurą do kanału wentylacyjnego. Okapy bez wyciągu w kształcie gustownych lamp to jeden z ważnych powodów, dla których niektórzy użytkownicy decydują się właśnie na nie.
Okap wyspowy Globalo Serina dostępny jest w kolorze białym lub czarnym. Biała wersja idealnie sprawdzi się np. w kuchni w stylu skandynawskim, podczas gdy kolor czarny dopełni szyk kuchni glamour.
Okap Serina montuje się na 3 stalowych linkach, które pozwalają na regulowanie wysokości umieszczenia urządzenia (50-200 cm). Ma oryginalny i niepowtarzalny kształt, który w przekroju przypomina muszlę ślimaka. Brak odchodzących rur wentylacyjnych sprawia, że okap jest niezwykle lekki i zajmuje mniej miejsca, co zwiększa przestrzeń.
Projektanci zadbali o każdy szczegół okapu Serina, a inżynierowi nadali mu wysoce specjalistyczne wnętrze. Z zewnątrz mamy do czynienia z wytrzymałym, białym szkłem hartowanym oraz nowoczesnym laminatem. Wnętrze skrywa wydajny silnik (350 m3/h), energooszczędne oświetlenie Power LED i wielowarstwowy, wzmacniany filtr aluminiowy.
Okap bez wyciągu skośny
Jeśli zaplanowaliśmy w naszej kuchni okap przyścienny, to warto rozważyć okap skośny, gdyż będzie dobrze komponował się bez wyciągu i odchodzącej od niego rury, pracując w trybie pochłaniacza.
Okap skośny Globalo Larto to eleganckie urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej i czarnego, hartowanego szkła. Model ze zdjęcia ma szerokość prawie 60 cm i wydajność 515 m3/h. Okap Larto ma prosty, ponadczasowy design, który współgra dobrze z kuchnią elegancką.
Czarne szkło hartowane zalecamy pielęgnować specjalistycznymi środkami, by na długo pozostało gładkie, błyszczące i wytrzymałe. W tym celu polecamy spray Berner Active. Nie pozostawia smug i ma właściwości antystatyczne.
Oświetlenie LED czyni z gotowania czynność przyjemną oraz zapewnia dodatkowy punkt światła w kuchni.
Okap bez wyciągu blatowy
Jako rewelacyjną alternatywę dla okapów wiszących, prezentujemy okap blatowy Bora Basic. To okap bez wyciągu, który zintegrowany jest z płytą grzewczą.
To zupełnie innowacyjne podejście do walki z wilgocią, nieprzyjemnymi zapachami, szkodliwymi substancjami i tłuszczem. Pochłaniacz znajduje się u ich źródła, więc zasysa je, zanim jeszcze rozprzestrzenią się w pomieszczeniu.
Płyta wykonana została z ceramiki SCHOTT, która zyskała uznanie na całym świecie, jako wytrzymała i odporna. Płyta ta umożliwia mostkowe łączenie pól grzewczych, dzięki czemu łatwo użyjemy różnych rozmiarów garnków i patelni. Dodatkowo Bora Basic wykrywa rozmiar naczyń.
Okap bez wyciągu zintegrowany z płytą grzewczą to propozycja dla nowoczesnych i świadomych użytkowników, którzy uwielbiają innowacje.
Okap bez wyciągu sufitowy
Okapy sufitowe, jak wskazuje nazwa, montujemy w suficie. Najczęściej mogą pracować bez wyciągu jako pochłaniacze lub podłączone do wentylacji.
Okap sufitowy Globalo Bardot ma rozmiar 100/50 cm i zamontowany w kuchni stanie się jednocześnie gustowną, nowoczesną lampą. Wykonany ze stali lakierowanej na biało oraz białego szkła hartowanego jest dodatkowym źródłem energooszczędnego światła.
Sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Okap Bardot może pracować z turbiną zewnętrzną. Gdy zamontujemy silnik poza kuchnią (w garażu, na poddaszu, w piwnicy), praca okapu będzie się charakteryzowała jedynie przyjemnym szumem pochłanianego powietrza.
Okap bez wyciągu - podsumowanie
- okap bez wyciągu to okap pracujący w trybie zamkniętym, czyli jako pochłaniacz
- większość okapów kuchennych może pracować w trybie pochłaniacza (należy dokupić dodatkowy filtr węglowy)
- niektóre okapy kuchenne (np. dekoracyjne okapy wyspowe wiszące) pracują wyłącznie w trybie pochłaniaczy
- okap bez wyciągu nie wymaga podłączenia rur do kanału wentylacyjnego
- by zapewnić pochłaniaczom prawidłowe działanie, należy wymieniać filtry węglowe co 3-6 miesięcy