Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-04-17

Okap kuchenny – sprawdź, jaki kupić i co zrobić, by dobrze działał



Czystość, zdrowe powietrze, akcent dekoracyjny – to wszystko zapewnia okap kuchenny. Zobacz, jakie okapy wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu.

Okapy występują w różnych stylach i cenach. Wybór jest zatem szeroki, a i jakość okapów w ostatnich latach bardzo wzrosła. Marka GLOBALO dba o standard wykonania, dobre parametry pracy i wzornictwo. Można wybrać okap pasujący zarówno do kuchni nowoczesnej, zaprojektowanej w duchu minimalizmu, jak i rustykalnej oraz retro.

Okap kuchenny to urządzenie, które według architektów ma największy potencjał, aby uatrakcyjnić wizualnie kuchnię.Modele różnią się od siebie w zakresie wersji kolorystycznych oraz kształtu bryły. Okapy kuchenne wykonane są najczęściej ze stali szlachetnej (nierdzewnej) i lakierowanej oraz szkła hartowanego, ale mogą być uzupełnione o elementy z drewna czy tworzywa sztucznego. Użycie szklanych komponentów powoduje, że okap wydaje się mniejszy i lżejszy optycznie. Niektóre modele można także zamówić w dowolnej palecie kolorystycznej (RAL). Mocny, wyrazisty kolor ożywi kuchnię nowoczesną, a kolory ecru i pastele będą pasować do stylu retro.



Różnorodność dotyczy również kształtu. Dużą popularnością cieszą się nadal okapy przyścienne w formie odwróconej litery „T”, ale wybór często pada również na „okapy tuby” (np. okap GLOBALO Cylindro Isola), czy też prostokątne o przekroju kwadratu. Po takie rozwiązania wzornicze sięgają osoby lubiące oryginalny design i odważniejsze aranżacje.
Bardzo ergonomiczny jest okap kuchenny przyścienny skośny (uchylny). Dzięki ustawieniu równolegle do ściany, pod malejącym ku dołowi kątem, ma mniejszą głębokość i nie zajmuje wiele miejsca.Dostępne są również bardzo fantazyjne, ozdobne formy przypominające dekoracyjne lampy (np. okap wyspowy GLOBALO Argentelo).
Okap kuchenny powinien być też cichy. To kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, o który - jako producent nowoczesnych okapów - postanowiliśmy zadbać. Pracujący okap kuchenny nie przeszkadza wówczas w wykonywaniu innych czynności. Cicho działający okap nie przekracza 50 dB na biegach początkowych.

Okapy występują w różnych rodzajach w zależności od sposobu montażu.




  • okapy przyścienne – montowane na ścianie nad płytą grzewczą lub kuchenką gazową

  • okapy wyspowe – montowane do sufitu nad wyspą kuchenną z płytą grzewczą i kuchenką

  • okapy blatowe – do zabudowy w blacie kuchennym (wysuwane na stałe lub tylko na czas pochłaniania oparów) lub zintegrowane z płytą

  • okapy teleskopowe – montowane na spodzie szafki kuchennej i zintegrowane z zabudową kuchenną, z której wysuwają się jak szuflada

  • okapy do zabudowy – do zabudowy meblowej, ukryte w ciągu szafek cechują się małą widocznością

  • okapy sufitowe – montowane w suficie, cechuje je mała widoczność




Okap kuchenny pochłania wilgoć, tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Eliminuje również drobiny kurzu, grzyby i drobnoustroje. Działa prozdrowotnie i wpływa na lepsze samopoczucie. Pozwala na utrzymanie kuchni i pobliskich pomieszczeń w czystości oraz chroni je przed wilgocią.


Osadzające się na meblach cząsteczki tłuszczu i pary wnikają w meble i ściany doprowadzając do wypaczenia elementów drewnianych, zabrudzeń i łuszczenia farby oraz utrwalenia się nieprzyjemnych woni. Warto zadbać o to, aby skutecznie się ich pozbyć.


Optymalnie dobrany do metrażu okap kuchenny powinien przefiltrować całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny. Aby zwiększyć skuteczność pracy okapu, należy włączyć urządzenie na samym początku gotowania i pozwolić, żeby działało jakiś czas po zdjęciu naczyń z płyty grzewczej.
pixel