Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-03-28

Okap z obiegiem zamkniętym: sprawdź najważniejsze cechy

[vc_custom_heading text="Okap z obiegiem zamkniętym vs okap z obiegiem otwartym

" font_container="tag:p|font_size:20|text_align:left" use_theme_fonts="yes"]


Okap jest urządzeniem eliminującym opary kuchenne i poprawiającym komfort gotowania przez zapewnienie dodatkowego źródła światła. Okap z obiegiem zamkniętym czyści powietrze za pomocą filtra węglowego. Sprawdźmy, czym dokładnie pochłaniacz różni się od wyciągu i jakie są jego cechy. 


Okap jako urządzenie pochłaniające tłuszcz, wilgoć i niepożądane zapachy powstające podczas gotowania może pracować w dwóch trybach. Okap z obiegiem zamkniętym pracuje bez podłączenia do kanału wentylacyjnego.



  • Po podłączeniu rurą do drożnego, osobnego kanału wentylacyjnego okap wyprowadza powietrze na zewnątrz budynku pracując jako wyciąg (okap z obiegiem otwartym).

  • W przypadku braku dostępu do kanału wentylacyjnego okap czyści powietrze za pomocą filtra węglowego. Przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia, cyrkulując w obiegu zamkniętym.


Konieczność używania okapu jako pochłaniacza nie redukuje zatem zakresu dostępnych modeli. Mogą one być dopasowane stylistycznie do każdego wnętrza – od nowoczesnego po klasyczne.



Tłuszcz i wilgoć uwalniane podczas gotowania osadzają się na filtrze metalowym. Filtr metalowy inaczej zwany przeciwtłuszczowym (najczęściej jest aluminiowy) to standardowy element okapu. Okap z obiegiem zamkniętym wymaga do swej skutecznej pracy drożnego filtra metalowego.




  • Filtr metalowy jest zlokalizowany na spodzie okapu.

  • Jego zadaniem jest wychwytywanie tłuszczu z gotowania za pomocą drobnych metalowych siatek.

  • Osadzające się na kratkach zanieczyszczenia (tłuszcz, kurz) zapychają filtr i zmniejszają jego przepustowość. Redukuje to moc absorpcyjną okapu i zwiększa głośność jego pracy.

  • Okap z obiegiem zamkniętym wymaga przez to regularnego czyszczenia filtra aluminiowego. Najczęściej można go myć w zmywarce w temperaturze poniżej 50 stopni lub w ciepłej wodzie przy użyciu płynu do mycia naczyń. Taką czynność należy wykonać przynajmniej raz w miesiącu.


[vc_custom_heading text="Okap z obiegiem zamkniętym, a filtr węglowy


" font_container="tag:p|font_size:20|text_align:left" use_theme_fonts="yes" css=".vc_custom_1539857926636{margin-top: 0px !important;}"]


W przypadku pochłaniacza ciężar absorbcji zapachów spoczywa na filtrze węglowym. Nie jest on na wyposażeniu standardowym urządzenia. Okap z obiegiem zamkniętym wymaga zatem jego dokupienia i instalacji.


Filtr węglowy do okapu działa w oparciu o aktywny węgiel w postaci drobnych kulek. Mając dobre własności absorpcyjne, węgiel wchłania substancje zapachowe powstające podczas gotowania.




  • Węgiel w filtrze zatrzymuje parę wodną, przez co sam nabiera wilgoci. Po zakończeniu gotowania powinno się go osuszyć ciągiem powietrza zostawiając pochłaniacz włączony na kilka minut.

  • Węgiel w filtrze ma ograniczoną zdolność pochłaniania. Powoduje to konieczność wymiany filtra węglowego co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości i intensywności gotowania. Zaniedbanie tej czynności spowoduje, że okap z obiegiem zamkniętym nie będzie skutecznie spełniał swoich zadań.

  • Filtr węglowy do okapu dokupuje się i w prosty sposób instaluje samodzielnie. Jest on umieszczany najczęściej na filtrze metalowym. Jeśli ma średnicę okrągłą – nakręca się go na wylot silnika okapu z dwóch stron.



Okap z obiegiem zamkniętym może mieć znacznie poprawione parametry pracy dzięki instalacji filtra plazmowego. Okap z obiegiem zamkniętym występuje w szerokim zestawie modeli. Ma mniejszą moc pochłaniania oparów i wymaga instalacji filtra węglowego. Jakość jego pracy wzrośnie po instalacji filtra plazmowego.




  • w przypadku okapów montowanych do sufitu zastosuj wygłuszenie rur wentylacyjnych poprowadzonych w suficie podwieszanym (na przykład wełną mineralną)

  • pełne wyciszenie uzyskasz, podłączając okap do silnika zewnętrznego; można go umieścić w przeznaczonym na cele gospodarcze pomieszczeniu domu (w piwnicy, na poddaszu, w kotłowni)

  • okap wymaga lokalizacji blisko gniazdka elektrycznego z prądem zmiennym 50 Hz o mocy 220-240 V; pamiętaj o wyprowadzeniu kabla zasilającego np. z sufitu i zakończeniu go gniazdkiem natynkowym

  • pamiętaj o myciu filtra metalowego co najmniej raz w miesiącu


Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
Super
2024-08-20
Wszystko sprawnie bez problemów. Polecam
pixel