Okapy ambientowe: nowe podejście do projektowania okapów
Dawno, dawno temu okapy kojarzyły się z ciężkimi i głośnymi pochłaniaczami, z trudnymi do utrzymania w czystości filtrami oraz pożółkłą plastikową powierzchnią. Nic dziwnego więc, że były najczęściej schowane gdzieś w odległych kuchennych kątach i zakamarkach. W dzisiejszych czasach wzornictwo w zakresie produktów AGD do zabudowy ewoluowało w kierunku nierzadko prawdziwych dzieł sztuki, które z dumą można prezentować w centralnej części pomieszczenia kuchennego.
Sprzętem, który szczególnie zyskał podczas tej transformacji, stał się okap kuchenny. Kiedyś mało eksponowany, dziś efektownie wiszący nad wyspami kuchennymi, przy ścianach, czy też zamontowany bezpośrednio na blacie. To ważne urządzenie, które sprawnie oczyszcza kuchnię z niepożądanych oparów, zapewnia dodatkowe źródło światła oraz pełni zadania dekoracyjne.
Okap w kuchni jest jak diament w koronie. Czym by była najpiękniejsza korona, czy diadem bez tego jednego szczególnego kamienia? Podobnie okap dobrze dobrany do wnętrza będzie jego dopełnieniem, doda charakteru kuchni, a umieszczony w widocznym miejscu - ucieszy oko nie tylko domowników, ale także zwróci uwagę gości. Zsynchronizowany ze stylistyką kuchni ma szansę stać się jej główną ozdobą i przedmiotem dumy właściciela. Jednak nie każdy mocno wyeksponowany okap będzie pasował do naszego wnętrza. Czasami dodanie wyrazistego wizualnie okapu może wywołać efekt przeładowania, przygodności stylistycznej i bałaganu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem staje się dyskretny podszafkowy wyciąg. Jeżeli nie mamy zmysłu do projektowania własnych czterech kątów, najlepiej zapytajmy fachowców o radę.
Wygląd to nie wszystko. Oprócz pięknej formy liczy się też komfort gotowania. I nie mówimy tu o skuteczności i rodzajach pochłaniania, bo jest to istotne, ale też bezpośrednio powiązane z pewną inną właściwością. Okap może odznaczać się maksymalną skutecznością w pochłanianiu oparów, ale głośna praca jego silnika będzie wywoływać w nas irytację i kolidować z wykonywaniem innych czynności: przeszkadzać w oglądaniu telewizji, zagłuszać muzykę, utrudniać komunikację z domownikami i gośćmi. Niski poziom emisji hałasu jest również ważnym atutem dla rodziców małych dzieci i osób pracujących w domu. Wyższe natężenie dźwięku o przemysłowym charakterze powoduje dyskomfort psychiczny i przeszkadza w samym gotowaniu. Wirtuozeria w kuchni wymaga ciszy. Jaka zatem jest ta inna właściwość okapu kuchennego, która może sprawić, że staniemy się szczęśliwymi posiadaczami najlepszego dla nas rozwiązania pod słońcem?
Erik Satie, autor hasła musique d'ameublement, czyli w uproszczeniu “ambient” określał tym mianem muzykę mogącą służyć za tło do życia codziennego, będąca niejako dodatkowym “meblem domowym”. To muzyka, która nie absorbuje słuchacza na tyle, aby odrywać go od innych zajęć. Popijając aromatyczną kawę w ulubionej kawiarni i ucinając pogawędkę ze starym znajomym, możemy spokojnie rozmawiać, słysząc siebie nawzajem, a jednocześnie mamy poczucie, że nie jesteśmy podsłuchiwani, bo w tle leci… muzyka ambientowa. Nie zdajemy sobie jednak z tego sprawy, dopóki się nad tym nie zastanowimy.
Podobnie okap musi pracować na tyle cicho, aby gotujący mógł się skupić na tej czynności lub innych, bardziej istotnych rzeczach niż szum silnika. Wiele osób, które podczas zakupu okapu nie kierowało się cichą pracą tego sprzętu, tylko wybierało na szybko ten ostatni produkt do prawie już gotowej kuchni, niestety żałowało tej decyzji. Okap był kupowany pospiesznie w pobliskim markecie, bez rozeznania, czy wzbogaci on wizualnie kuchnię, czy jego praca jest cicha i efektywna. Okap wisi, ale nie jest włączany zbyt często ze względu na irytację domowników. Jest niepotrzebnym “meblem”, zakurzonym, wiszącym gdzieś pod szafką lub na ścianie stanowiąc jedynie kolejny akcent wizualny w kuchni, w której dalej odczuwalne są przykre zapachy, a tłuszcz i wilgoć osadzają się na meblach, ścianach i sprzętach.
Cichy okap to prawdziwy skarb w kuchni. To niezbędnik i sprzymierzeniec każdego pasjonaty gotowania. Nieważne czy podszafkowy, wyspowy, czy też przyścienny. Okapy ambientowe to właśnie ciche okapy. To urządzenia, w które warto zainwestować, aby z nich korzystać i mieć poczucie dobrze podjętej decyzji. Pójście na kompromis w tym zakresie przyniesie negatywne skutki. Inwestycja w cichy okap o dobrej wydajności przynosi maksimum zadowolenia z jego użytkowania, sprawia że kuchnia staje się miejscem przyjemnym i budzącym ciepłe uczucia.
Zakup okapu warto poprzedzić wyszukaniem modeli o dobrych parametrach głośności i pochodzących od rzetelnych producentów. Nieco uwagi warto również poświęcić na zaplanowanie miejsca montażu. Okapy mają swoje wymogi techniczne dotyczące instalowania. Uwzględnienie ich na wcześniejszym etapie remontu/urządzania kuchni poszerza dla nas zakres modeli do wyboru. Do niektórych bowiem musimy się przygotować już na etapie kuchni w stanie deweloperskim, do jeszcze innych nawet na etapie planowania całego projektu domu. Dopasowany do wnętrza kuchennego, cichy - ambientowy i jednocześnie skutecznie pochłaniający okap, to kompozycja trzech składników udanego gotowania na całe lata. To gwarancja satysfakcji z dobrze podjętej decyzji zakupowej i przyjemności z przebywania w kuchni.