Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-11-08

Podłączenie okapu kuchennego, czyli jak zrobić to dobrze

podlaczenie okapu kuchennego okap tuba przyścienny biały

Podłączenie okapu kuchennego - kilka faktów

Okapy kuchenne dzielimy na dwa główne rodzaje.

Pierwszym są wyciągi, czyli okapy podłączone do wentylacji, które wszelkie nieczystości powstające podczas gotowania, usuwają z kuchni i dalej poza budynek. Żeby móc podłączyć okap do obiegu otwartego, musimy mieć dostęp do osobnego komina wentylacyjnego, którym para wodna, nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje zostaną odprowadzone na zewnątrz.

Drugim rodzajem okapów są pochłaniacze, czyli urządzenia działające w obiegu zamkniętym. Użytkując je bez podłączenia do kanału wywiewnego, musimy zadbać o to, by miały zamontowane filtr węglowy, który niweluje wilgoć i brzydkie zapachy.

Zaleca się, by w miarę możliwości zamontować okap w trybie otwartym, czyli jako wyciąg podłączony do komina. Jest wtedy z reguły cichszy i bardziej wydajny.

Podłączenie okapu kuchennego w trybie otwartym

Jeśli mamy dostęp do osobnego kanału wywiewnego i szukamy urządzenia efektywnego i cichego - zamontujmy okap jako wyciąg. Jak to zrobić? Poniżej wskazujemy kilka najważniejszych zasad prawidłowego podłączenia okapu kuchennego.

Rura do okapu

Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie rury do okapu prostej, gładkiej i okrągłej. Wiele modeli okapów podłącza się do wentylacji rurą o przekroju 15 cm (fi 15 cm), ale ten parametr należy zawsze sprawdzić indywidualnie, gdyż okapy mają różną średnicę na wylocie silnika, a to do niej należy dopasować rurę. Gdy specyfika montażu naszego okapu wymaga rur płaskich (prostokątnych), odpowiednikiem dla przekroju 150 mm będzie rura 22 x 9. Starajmy się nie redukować przekroju rury, gdyż wpłynie to zarówno na wydajność okapu, jak i jego głośność. Używajmy twardych rur z tworzywa sztucznego. Kanały elastyczne i rury spiro są niezalecane.

Rury powinny być poprowadzone możliwie krótko i bez zbędnych załamań oraz kątów prostych. Zalecamy poprowadzić je pod kątem maksymalnie 45° lub delikatnym łukiem.

Nie zakładajmy kolanka bezpośrednio na wylot okapu, jeśli kratka wentylacyjna w naszej kuchni znajduje się np. tuż obok okapu. Poprowadźmy wcześniej ok. 30 cm rury. Dzięki temu nagły wyrzut powietrza z turbiny okapu nie wróci do kuchni, tylko zostanie oddany od razu do komina.

Odległość od kuchenki

Wysokość, na jakiej zamontujemy okap, zależy od dwóch czynników:

    • od rodzaju okapu (przyścienny skośny, przyścienny standardowy, wyspowy etc.)
    • od rodzaju kuchenki (gazowa lub elektryczna)

Gdy już wiemy, jaki okap zawiśnie w naszej kuchni i z jakiej kuchenki będziemy korzystać, wystarczy zapoznać się z naszym wpisem na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny, gdzie podane są dokładne wymiary.

podlaczenie okapu kuchennego odleglosc miedzy kuchenka a okapem

Zamontowanie okapu zbyt blisko kuchenki gazowej może skutkować jego uszkodzeniem. Płomienie mogą bowiem stopić elementy okapu wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli natomiast zamontujemy okap w zbyt dużej odległości od płyty gazowej lub elektrycznej, może być on mniej skuteczny.

Maskownica okapu

Maskownica (inaczej komin) okapu to metalowa osłona (kwadratowa, okrągła lub prostokątna), która zakrywa rurę odprowadzającą opary. Przed podłączeniem okapu kuchennego sprawdźmy, jaką ma ona wysokość i porównajmy ją z wysokością kuchni oraz miejscem, w którym przygotowana została kratka wentylacyjna. Czasem bowiem okazuje się, że rurę do okapu trzeba dodatkowo zabudować. Do niektórych modeli dostępne są przedłużki maskownic.

Silnik zewnętrzny

Turbina zewnętrzna jest rozwiązaniem, które sprawi, że praca okapu będzie praktycznie bezgłośna. Silnik montuje się bowiem poza kuchnią (na poddaszu, w garażu, w spiżarce), co sprawia, że użytkując okap, słyszymy jedynie delikatny szum przepływającego powietrza. Okap będzie wtedy nie tylko cichy, ale także wydajny, gdyż bez obaw będziemy włączali go nawet na najwyższe biegi, co często jest unikane, gdy mamy okap, który na I biegu pracuje z głośnością ponad 50 dB. W przypadku turbiny zewnętrznej funkcja boost jest cicha jak mysz pod miotłą.

podlaczenie okapu kuchennego silnik dachowy

Okap podłączony na ścianie, w szafce lub na suficie

Okap kuchenny trochę waży, więc ściana, na której zamierzamy go zainstalować, powinna być stabilna. Zaleca się stosowanie ścian z cegły, pustaków lub betonu. Ściany z regipsu potrafią niestety drgać i rezonować dźwięki pracy silnika okapu, co może być denerwujące.

Wkłady do zabudowy oraz okapy teleskopowe montujemy w szafce ponad kuchenką. Tutaj również musimy pamiętać o doborze odpowiedniego mebla i poprawnym umieszczeniu w nim okapu.
Jeśli planujemy zamontować okap wyspowy w suficie podwieszanym, pamiętajmy, by jego konstrukcja była mocna i stabilna.

Podłączenie okapu kuchennego w trybie zamkniętym

Użytkownicy podłączają pochłaniacze z dwóch głównych powodów: gdy brak jest możliwości podłączenia okapu rurą do wentylacji lub gdy na decyzji ważą względy estetyczne i chęć posiadania urządzenia bez rury odprowadzającej.

Pochłaniacz podłączamy wg tych samych zasad, nie licząc tej dotyczącej prowadzenia rur oraz maskownicy, gdyż pochłaniacze są ich pozbawione. W tym przypadku należy pamiętać o zainstalowaniu w okapie filtr węglowego, który umożliwi urządzeniu pracę. Filtry węglowe się zużywają i trzeba je wymieniać co jakiś czas (zwykle ok. 3-6 miesięcy). Dzięki zawartości kuleczek węgla aktywnego neutralizują nieprzyjemne zapachy (np. przypalonych potraw, brzydkich woni) i pochłaniają tłustą parę wodną.

Prawidłowe podłączenie okapu kuchennego to gwarancja jego efektywnego i cichego działania. Zróbmy to zatem dobrze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-05
wszystko ok :)
2024-09-13
Okey
pixel