Tłumik do okapu — wycisz skutecznie swój okap
Cichy okap — jak go znaleźć?
Jeśli zależy nam na cichym okapie, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na pierwszy bieg, ponieważ to na nim zazwyczaj najczęściej i najdłużej działa okap. Kolejne tryby włączamy przy bardziej intensywnym gotowaniu, a tryb turbo służy nam na wypadek, gdyby coś się przypaliło. Przyjmuje się, że cichy okap to taki, który ma mniej niż 52 dB na pierwszym biegu. Im mniejsza jest ta wartość, tym lepiej.
Oto przykładowe i orientacyjne wartości, do których można porównać działanie okapu:
- 30 dB — bardzo spokojna ulica bez ruchu
- 40 dB szmery w domu
- 50 dB szum w biurach
- 60 dB odkurzacz
- 70 dB wnętrze głośnej restauracji
- 80 dB głośna muzyka w pomieszczeniach
Powyżej trzeciej wartości przebywanie w obecności działającego urządzenia będzie dla użytkownika niekomfortowe, dlatego warto zwracać uwagę na parametr głośności przy zakupie okapu.
Tłumik - skuteczny sposób na wyciszenie okapu
Rozwiązaniem, które rewelacyjnie sprawdzi się, kiedy chcemy wyciszyć okap, będzie tłumik absorpcyjny. Tłumik do okapu to autorski projekt marki GLOBALO. Jest uniwersalnym urządzeniem, które można podłączyć do każdego okapu GLOBALO (wyjątkiem są okapy dekoracyjne na linkach). W tłumiku wykorzystano materiał wygłuszający. Podczas działania okapu zachodzi mechanizm rozproszenia energii akustycznej w porowatej strukturze materiału pochłaniającego. Dochodzi do zamiany energii fali akustycznej na ciepło wewnątrz materiału dźwiękochłonnego, co powoduje wyciszenie pracy urządzenia. Tłumik został tak skonstruowany, aby jego użytkowanie było bezpieczne dla okapu. Powietrze przepływa swobodnie i przy prawidłowej instalacji wentylacyjnej nie powstają żadne opory. Wlot i wylot z tłumika absorpcyjnego wynosi 15 cm, dzięki czemu można przeprowadzić idealne podłączenie okapu do komina.
Jak jeszcze bardziej wyciszyć okap?
Tłumik to doskonały sposób na wyciszenie okapu. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że okap będzie cichy. Najważniejszą kwestią jest podłączenie okapu do wentylacji. Okapy pracujące w trybie pochłaniacza będą pracować o około 20% głośniej niż wyciągi. Jeżeli zatem mamy możliwość podłączenia okapu do szybu wentylacyjnego to warto ją wykorzystać. Cichy okap to dobrze zamontowany okap. W związku z tym pamiętajmy o stosowaniu się do następujących zasad:
- zastosuj możliwie jak najkrótszy kanał wentylacyjny (unikaj kolanek i załamań)
- podłącz okap do kanału o średnicy odpowiadającej wylotowi z silnika okapu (najczęściej fi 15 cm lub kanał płaski 22 cm/9 cm)
- korzystaj z gładkich rur PCV (elastyczne rury spiro powodują wzrost głośności)
- jeśli masz okap przyścienny, zamontuj go na solidnej ścianie (przy ścianach regipsowych mogą występować drgania).
Do prawidłowo podłączonego cichego okapu możesz zainstalować tłumik absorpcyjny. Z takim zestawem w kuchni będzie panować przyjemna cisza.
Okap może być cichym pomocnikiem w Twojej kuchni. Dzięki niemu powietrze po gotowaniu zostanie przefiltrowane i oczyszczone z mikrocząsteczek tłuszczu oraz nieprzyjemnych zapachów. Dobry okap powinien dyskretnie pracować w tle, dlatego warto wybrać cichy model i wyciszyć go tłumikiem absorpcyjnym.
Jeśli masz dodatkowe pytania o tłumik, skontaktuj się z naszym doradcą.