Wilgoć w domu – jak sobie z nią skutecznie poradzić?
Wilgoć w domu – jak sobie z nią skutecznie poradzić?
Wilgoć w domu to problem wielu osób. Brak odpowiedniej wentylacji i nieprzystosowanie jej do zapewnienia optymalnych warunków wpływa na złą jakość powietrza. W rezultacie dusimy się, nasze mieszkania niszczeją i oddychamy niezdrowym powietrzem.
Poznaj najczęstsze przyczyny powstawania wilgoci w domu i skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nią.
Do czego prowadzi nadmierna wilgoć w domu?
Wilgoć do mieszkania może dostać się z zewnątrz lub być wytworzona w jego wnętrzu. Pomieszczeniami najbardziej narażonymi na powstawanie wilgoci są kuchnia i łazienka. Wilgoć powstaje podczas gotowania, mycia, kąpieli czy prania. Jeśli w mieszkaniu brakuje odpowiedniej wentylacji – wilgoć w krótkim czasie ułatwi w nim rozwój grzybów i pleśni.
Grzyby pleśniowe powstają najczęściej na powierzchni tynków, na tapetach i farbach – niektóre z nich zawierają bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia patogeny.
Tzw. grzyby domowe są szczególnie niebezpieczne dla elementów konstrukcyjnych (zwłaszcza tych z drewna). Ponadto nadmierna wilgoć w domu może doprowadzić do powstania wykwitów solnych i purchli, które są ostatnim sygnałem ostrzegawczym przed powstaniem grzybów i pleśni.
Grzyby w mieszkaniu wytwarzają mykotoksyny. Liczne badania udowodniły, że związki te odpowiadają za powstawanie alergii, powodują bóle głowy, mięśni i stawów oraz osłabienie. Dodatkowo, długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach sprzyja powstawaniu choroby nowotworowej. Na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz te o obniżonej odporności.
Jednak nawet u zdrowego dorosłego człowieka grzyby mogą spowodować powstanie m.in. groźnych infekcji układu oddechowego.
Pierwszymi widocznymi oznakami powstawania grzyba i pleśni są ciemne kropki pojawiające się w rogach pomieszczeń, przy oknach i parapetach, na ścianach i sufitach oraz czerniejące fugi w łazience.
Nadmierna wilgoć w domu objawia się m.in. zaparowanymi szybami i innymi powierzchniami płaskimi (lustrami, frontami mebli). Sytuacja ta zdarza się często zimą w okresie grzewczym, kiedy na zewnątrz temperatura jest niska, a wewnątrz wysoka.
Dlaczego jednak wilgoć osadza się na szybach i innych częściach wyposażenia?
Zjawisko to wyjaśnia tzw. punkt rosy. Jeśli wyciągniesz zimną butelkę piwa z lodówki, która ma np. 5°C, to w temperaturze pokojowej na jej powierzchni dojdzie do skraplania się pary wodnej z powietrza – butelka zrobi się mokra. Punkt rosy to właśnie ten moment, w którym na powierzchni butelki pojawią się krople wody. Przy wilgotności w domu na poziomie ok. 60%, temperatura punktu rosy wyniosłaby w tym przypadku ok. 14°C. Gdy piwo osiągnie taką temperaturę – para wodna zacznie się skraplać na butelce.
Dokładnie to samo zjawisko zachodzi na szybach w oknach.
Jak ustrzec się zbyt dużej wilgoci w mieszkaniu?
W domu, w którym odbywa się normalne życie rodzinne, pewna ilość wilgoci zawsze będzie generowana. Domownicy przecież przygotowują posiłki, robią pranie, myją podłogi.
I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w wielu mieszkaniach brakuje odpowiedniej wentylacji.
Jeśli budujesz dom od podstaw, zadbaj o to, by użyte materiały były dobrej jakości i charakteryzowały się przepuszczalnością powietrza oraz zaplanuj odpowiednią wentylację. W domu, oprócz naturalnej wentylacji grawitacyjnej, spotykanej zwykle w budynkach, stosuje się współcześnie także rekuperację, czyli wentylację z odzyskiem ciepła.
Nowym rozwiązaniem, które coraz częściej jest wdrażane w budynkach, są tzw. rekuperatory ścienne. Mają one postać niedługiej tuby, która przechodzi na wylot ściany w górnej jej części (przy suficie). Wypływające z pomieszczenia zużyte powietrze ogrzewa napływające do niego świeże powietrze.
W starszym budownictwie pewna ilość powietrza ma szansę dostawać się do mieszkania np. przez nieszczelne okna, dach, podłogi i drzwi czy brak docieplenia budynku.
Po wymianie i remoncie niektórych z tych elementów, gdy konstrukcja staje się lepiej zaizolowana i brakuje odpowiedniej wentylacji – wilgoć, prędzej czy później, spowoduje powstanie grzyba i zagrozi zdrowiu domowników. W takiej sytuacji otwieranie okien i wietrzenie mieszkania będzie niewystarczające, gdyż wentylacja w domu powinna mieć charakter ciągły.
Jeśli robisz w mieszkaniu remont – zwróć uwagę, by stolarz zostawił odstęp między szafkami a ścianą. Wilgoć lubi miejsca, w których jest słaby przepływ powietrza (np. w rogach za zabudową kuchenną).
Usuwanie wilgoci z kuchni
Najwięcej wilgoci gromadzi się w kuchni i łazience.
W łazience powinien istnieć drożny kanał wentylacyjny oraz otwory w dolnej części drzwi, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
W kuchni najważniejszym elementem wentylacyjnym jest okap kuchenny.
Okap – prócz tego, że pochłania nieprzyjemne zapachy z gotowania, usuwa także wilgoć. Gdy jest podłączony rurą do komina wentylacyjnego – cała wilgoć jest zasysana i wyprowadzana poza pomieszczenie. W formie pochłaniacza (czyli z filtrem węglowym) cyrkulacja odbywa się w obiegu zamkniętym, dlatego – jeśli masz taką możliwość – wybierz podłączenie otwarte w formie wyciągu.
Co więcej, okap może być włączony również poza tymi momentami, gdy gotujesz.
Funkcja 24h w niektórych urządzeniach (czyli cykl całodobowy) sprawia, że okap pracuje nieustannie z małą mocą, pobierając niewiele energii elektrycznej. Spełnia wtedy funkcję wentylacji mechanicznej. Tę samą funkcję może przez pewien czas pełnić okap włączony na I biegu. Pamiętaj jednak, że większość nowych okapów wyposażonych jest w funkcję automatycznego wyłączenia pracy turbiny po upływie 2 godzin bezczynności sterowania.
Warunkiem zadowolenia z okapu jest to, by jego praca była cicha, dlatego wybieraj tylko te urządzenia, które na biegu początkowym pracują poniżej 50 dB.
Pochłanianie wilgoci w domu – podsumowanie
Zbyt duża wilgoć w domu powoduje powstawanie grzybów i pleśni, niszczy mieszkanie oraz może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Żeby cieszyć się dobrym powietrzem w domu:
- stosuj okap kuchenny do pochłaniania wilgoci: oprócz zapachów usuwa nie tylko wilgotne powietrze nagromadzone podczas gotowania, ale też to z prania, kąpieli czy sprzątania
- zadbaj o drożność wentylacji grawitacyjnej
- sprawdź poprawność działania nawiewników w oknach
- zaprojektuj system rekuperacji z odzyskiem ciepła w swoim domu
- stosuj rekuperatory ścienne
- w warunkach sprzyjającej jakości powietrza – regularnie wietrz mieszkanie
GLOBALO to więcej niż producent cichych i wydajnych okapów kuchennych. Dbamy także o to, by do Twojego domu dostarczane było świeże i zdrowe powietrza. Do wentylacji podchodzimy bowiem kompleksowo.