Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-10-31

Wyciąg kuchenny – zobacz, jak prosto uwolnić się od oparów w kuchni!

Wyciąg kuchenny – zobacz, jak prosto uwolnić się od oparów w kuchni!


Wyciąg kuchenny odprowadza opary z gotowania przez kanał wentylacyjny. Kuchnia staje się czystsza i higieniczna. Sprawdź, jak wygląda oferta modeli i montaż.

Wyciąg kuchenny - okap w obiegu otwartym


Żyjąc w zanieczyszczonym środowisku, chcemy, żeby nasze domy były od tego azylem. Miejscem, w którym higiena odgrywa priorytetową rolę, jest kuchnia. Tu przygotowujemy i spożywamy posiłki. W redukcji zanieczyszczeń, a nawet pozbyciu się drobnoustrojów, pomaga okap kuchenny.

  • Okapy absorbują parę wodną, tłuszcz i nieprzyjemne wonie z gotowania. W efekcie w kuchni jest czyściej, a meble i ściany są mniej narażone na niszczące działanie wilgoci z gotowania.



  • Co więcej, okapy kuchenne wchłaniają również drobiny kurzu, grzyby, bakterie i wirusy. Wpływają zatem prozdrowotnie, oczyszczając kuchnię ze szkodliwych drobnoustrojów i alergenów. Rozwiązaniem najbardziej skutecznym będzie zamontowanie w okapie tzw. filtra plazmowego.



  • Jakość powietrza wzrasta, a my czujemy się lepiej - fizycznie i psychicznie.  


Efektywność okapu jest lepsza, jeśli na stałe podłączymy go rurą do kanału wentylacyjnego i w ten sposób odprowadzimy opary na zewnątrz budynku. Pracuje on wówczas jako wyciąg kuchenny, czyli działa w trybie otwartym.

Jeśli okap nie jest podłączony do infrastruktury wentylacyjnej, funkcję absorpcji przejmuje filtr węglowy. Musi on być regularnie wymieniany (co 3 – 6 miesięcy w zależności od częstotliwości gotowania), ponieważ znajdujący się w nim aktywny węgiel ma ograniczoną pojemność wchłaniania. Okap działa wówczas jako pochłaniacz, a przefiltrowane powietrze wraca do kuchni (tryb zamknięty).

Większość modeli okapów może działać w obu trybach.

  • Wyciąg kuchenny i pochłaniacz mają odmienne sposoby montażu wynikające z różnic w sposobach eliminacji oparów, co przekłada się na rozwiązanie konstrukcyjne.

  • Wyciąg kuchenny tworzy ostatecznie całość z rurą i musi być o nią powiększony.

  • Rura może zostać ukryta częściowo w suficie podwieszanym lub szafce (polecamy w tym przypadku okapy do zabudowy).  

  • Smukła rura tworzy jednak wizualnie integralną całość z okapem. Jest elementem nowoczesnego, dopracowanego designersko urządzenia stworzonego ze szlachetnych materiałów do spełniania wielofunkcyjnych zadań.


 

okap przyścienny GLOBALO Verta


 

Wyciąg kuchenny – spójność funkcji i designu


Wiedząc, jak irytujący jest hałas generowany przez włączone urządzenie, zadbaliśmy, aby nasze okapy – Okapy GLOBALO – były ciche oraz aby cechowała je niska głośność. Dlatego pracując na I biegu, osiągają zwykle poniżej 50 dB.

Położyliśmy też nacisk na design. Nie tylko wśród architektów funkcjonuje opinia, że odpowiednio dobrany okap z powodzeniem pełni funkcję najbardziej efektownej ozdoby kuchni. Dzięki określonej formie sprzęt dopełnia pomieszczenie stylistycznie lub wprowadza efekt kontrastu.

  • Wyciąg kuchenny o sylwetce T-line, czyli formie odwróconej litery „T” (okap standardowy przyścienny) oraz skośny i prostokątny podkreślają nowoczesny charakter kuchni.





  • Łagodniejsze, opływowe kształty cechują również wyciąg kuchenny - oraz okap przyścienny skośny GLOBALO Altemo. Ich miękka linia łagodzi surowy charakter kuchni minimalistycznej i jest spójna z założeniami estetycznymi stylu skandynawskiego.



  • Absolutnie dyskretny wygląd mają z kolei okapy blatowe, okapy sufitowe i okapy do zabudowy. Stanowią one wizualnie integralną część zabudowy przez to, że ukryte są w suficie, szafce kuchennej lub blacie albo są scalone z kuchenką elektryczną. Z jasnym sufitem doskonale harmonizuje okap GLOBALO Liveno a z zabudową meblową okap GLOBALO Loteo i okap GLOBALO Silentio. Absolutną innowacją są okapy blatowe, które nie są montowane nad kuchenką, ale tuż obok niej w blacie lub stanowią całość z płytą ceramiczną. Polecamy linię okapy blatowe Bora.


 

okap silentio 80 black


 

Wyciąg kuchenny – ABC montażu


W przypadku montażu wyciągu podstawą jest dokładne dopasowanie średnicy wylotu kratki wentylacyjnej do wymiarów kanału wentylacyjnego oraz właściwy dobór rury.

  • Najlepiej sprawdza się rura krótka, prosta, okrągła, gładka, o szerokiej średnicy (np. 15 cm). Należy ją poprowadzić jak najkrótszą drogą, z unikaniem niepotrzebnych zakrętów, gdyż wpływa to ograniczająco na siłę wchłaniania.

  • Rekomendowany jest kanał sztywny.

  • Normę stanowią też kanały płaskie o wymiarach 22 cm x 9 lub 12 cm x 6 cm.

  • Dla cichej pracy kluczowe jest stabilne i mocne zamontowanie okapu do szafki, ściany lub sufitu - inaczej będzie drgać, generując hałas.


Każda redukcja średnicy i zakręt obniża zdolność do absorpcji i zwiększa głośność pracy urządzenia. Hałas powstaje również wtedy, gdy okap zamontuje się niestabilnie lub do przewodzącej drgania regipsowej ściany. Najlepsze są ściany z betonu, cegły lub pustaków.

  • Szerokość okapu powinna być równa lub większa od szerokość kuchenki (nie dotyczy okapu wyspowego w kształcie tuby i prostokąta), inaczej wchłanianie nie obejmie efektywnie całej powierzchni kuchenki.



  • Im kuchnia jest większa, tym zakupywany okap powinien odznaczać się lepszą mocą. Do obliczenia potrzebnej wydajności na biegu najniższym należy pomnożyć gabaryty kuchni razy 6, na średnim - razy 9 a maksymalnym - razy 12.



  • Filtr aluminiowy wymaga oczyszczania raz w miesiącu. Filtry z naszych okapów mogą być myte w zmywarce, w temperaturze do 50 stopni.



  • Specjalistyczne produkty do czyszczenia ułatwiają czynność sprzątania stalowych i szklanych powłok okapów.


 

okap przyścienny GLOBALO Verta 60 Black

 

Wyciąg kuchenny powoduje, że w naszej kuchni panuje większy porządek, nie są wyczuwalnie niepożądane wonie i kuchenka jest lepiej oświetlona. Wyciąg kuchenny pozwala nam spędzać czas w zdrowszym środowisku i przyjemniejszej atmosferze. Może wnieść do kuchni interesujący akcent wizualny i oświetleniowy. Szeroka gama stylistyczna modeli pozwala na indywidualizację estetycznej strony kuchni.  
pixel