Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł
2018-11-06

Zawór zwrotny do okapu - zobacz, dlaczego jest ważny

Zawór zwrotny do okapu - zobacz, dlaczego jest ważny?


Zawór zwrotny do okapu zapobiega cofaniu się powietrza z zewnątrz do pomieszczenia kuchennego. Sprawdź, jak należy go poprawnie zamontować.

Po co nam okap kuchenny?


Okapy kuchenne są obecnie niezbędnym wyposażeniem w każdej nowoczesnej kuchni, w której dba się o higienę oraz bezpieczeństwo. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z pary wodnej, szkodliwych substancji powstających podczas gotowania czy smażenia oraz usuwanie nieprzyjemnych zapachów, cząsteczek tłuszczu, kurzu i innych alergenów.

Poprzez usuwanie wilgoci z powietrza chronią meble oraz pozostałe urządzenia w kuchni i ściany przed osadzaniem się na nich tłuszczu. W rezultacie nasze mieszkanie jest czystsze i wymaga rzadszych remontów.

Okapy kuchenne są także dodatkowym źródłem światła. Często jest to energooszczędne oświetlenie LED, które pobiera znacznie mniej prądu niż halogenowe żarówki starszego typu.

Zaletą okapów kuchennych są również funkcje dekoracyjne - niektóre modele są prawdziwie designerskim dodatkiem w naszym domu.

Dwa sposoby na podłączenie okapu kuchennego


Okapy kuchenne mogą pracować w dwóch trybach: wyciągu oraz pochłaniacza. Omówmy krótko różnice między tymi rozwiązaniami.

Okap w trybie wyciągu

Okapy w trybie wyciągu pracują w systemie otwartym. Oznacza to, że podłączamy je odpowiednią rurą (okrągłą lub prostokątną) do osobnego kanału wentylacyjnego (komina). Para wodna oraz pozostałe nieczystości z powietrza są nim usuwane poza pomieszczenie (od razu na zewnątrz budynku w przypadku domu jednorodzinnego oraz do zbiorczego kanału wentylacyjnego w przypadku bloków mieszkalnych).

Wyciąg pracuje z filtrem metalowym (najczęściej z aluminium), który powinniśmy regularnie myć (średnio raz w miesiącu). Żeby zapewnić okapowi najwyższą skuteczność, warto pomyśleć o tym, by zamontować w nim filtr plazmowy, który jest niewymienny i cechuje się podwyższoną skutecznością w usuwaniu i neutralizowaniu niepożądanych substancji z powietrza.

Okap w trybie pochłaniacza

Okap w trybie pochłaniacza pracuje w systemie zamkniętym. Oznacza to, że oczyszczone powietrze wraca do kuchni. W takim urządzeniu musimy zamontować dodatkowy filtr węglowy, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz pochłania parę wodną. Filtr węglowy powinno się wymieniać co ok. 3-6 miesięcy, żeby zachować jego skuteczność, chyba że w naszym okapie można zastosować filtr węglowy typu Long Life, który pracuje przez kilka lat.

Zawór zwrotny do okapu ma zastosowanie wyłącznie w pierwszym przypadku, czyli w okapie pracującym w trybie wyciągu.

Zawór zwrotny do okapu - rodzaje


Rolą zaworu zwrotnego do okapu jest zapobieganie cofania się powietrza z zewnątrz do wewnątrz kuchni. Wyróżniamy kilka rodzajów zaworów zwrotnych.

Klapka zaworu zwrotnego montowana przy wylocie z okapu - to najpopularniejsze rozwiązanie będące w zestawach większości okapów, które jest jednocześnie najbardziej rekomendowane.

 

klapka zaworu zwrotnego globalo

 

Klapka zaworu zwrotnego montowana na wylocie silnika okapu


Kołnierz z klapką montowany przy ścianie.

 

kolnierz z klapka

 

Łącznik kanałów okrągłych z kołnierzem


Polecanymi kanałami są rury okrągłe, które stawiają najmniejsze opory powietrza i nadają się nawet do bardzo długich ciągów wentylacyjnych. Pokazany powyżej model jest częścią systemu EASIPIPE i wykonany został z niezapalnego tworzywa sztucznego, które spełnia wymagania międzynarodowych norm budowlanych, nie ulega korozji i jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz działanie promieni UV. Nie ulega odkształcaniu i odbarwieniu.

Łącznik z klapką zaworu zwrotnego - może być to łącznik okrągły lub prostokątny.

 

zawor zwrotny do okapu

 

Łącznik kanałów okrągłych 10 cm


Łącznik ten umożliwia szeregowe połączenie kanałów okrągłych oraz jednoczesne zapobieganie cofaniu się powietrza dzięki zaworowi zwrotnemu. Zaprezentowany wyżej model wykonany został z niepalnego i niepodatnego na korozję PCV i ma średnicę 10 cm (fi 10 cm). Łącznik umożliwia połączenie ze sobą kanałów o średnicy 10 cm bez konieczności użycia dodatkowej spoiny.

Drugim rodzajem łącznika z zaworem zwrotnym do okapu jest łącznik do kanałów płaskich.

 

 

lacznik kanalow plaskich

 

Łącznik kanałów płaskich z zaworem zwrotnym


Łącznik kanałów płaskich z zaworem zwrotnym 20,4x6 cm jest częścią systemu SUPERTUBA. Stosowany jest on w układach, gdzie wymagane są średnie lub duże wydajności powietrza. Rury płaskie często stosuje się w przypadku okapów sufitowych lub blatowych.

Zawór zwrotny do okapu - przeznaczenie


Zawór zwrotny do okapu montuje się w domach po to, aby powietrze nie wracało z zewnątrz, a w blokach i pomieszczeniach o wielu kondygnacjach, aby zapachy i wilgoć nie przedostawały się do pomieszczenia kuchennego ze zbiorczego ciągu wentylacyjnego.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mieszkamy w kilkupiętrowym blogu, w którym okapy pozbawione są zaworów zwrotnych. Efektem będzie przedostawanie się niepożądanych zapachów z innych mieszkań wprost do naszej kuchni. Z pewnością każdy chciałby uniknąć takiej sytuacji.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku braku zaworu zwrotnego do okapu w domu jednorodzinnym. Wyprowadzane, brudne powietrze wróciłoby do kuchni, jednocześnie wpuszczając do niej powietrze z zewnątrz, które przecież często bywa mocno zanieczyszczone (spaliny, smog). Dodatkowo, zimą dostawałoby się nam do kuchni powietrze zimne, powodując wychłodzenie kuchni.
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
Szybka realizacja
2024-08-20
Wszystko sprawnie bez problemów. Polecam
pixel