Home / Blog / Mała kuchnia — jak praktycznie ją urządzić?

Mała kuchnia — jak praktycznie ją urządzić?

Kuchnia to centralna część domu i miejsce, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu, dlatego chcemy, aby była ergonomiczna, a zarazem stylowa. Jeśli pomieszczenie jest małych rozmiarów, wymaga więcej czasu i uwagi w aranżacji. Na szczęście mała kuchnia ma również duże możliwości i wystarczy poznać kilka sposobów, które pozwolą uczynić nasze wnętrze idealnym.

Jak wyposażyć małą kuchnię?

Niezależnie od rozmiarów, każdą kuchnię powinniśmy urządzać zgodnie z zasadami tzw. trójkąta roboczego. Oznacza to, że w pomieszczeniu powinniśmy zaplanować następujące strefy:

  • miejsce do gotowania,
  • miejsce do przygotowywania posiłków i zmywania po nich,
  • miejsce do przechowywania.

Mając na uwadze te trzy kwestie, możemy zaplanować układ kuchni, który dobieramy do kształtu pomieszczenia, uwzględniając jego wymiary. Do wyboru mamy popularny układ jednorzędowy, który świetnie sprawdzi się, jeśli kuchnia jest długa i wąska. W wielu małych kuchniach sprawdza się również układ w kształcie litery „L”. Jest idealną opcją zwłaszcza do aneksów kuchennych.

Okap kuchenny GLOBALO Lontio 60.1 White

Chcąc w maksymalny sposób zagospodarować przestrzeń, dobrym pomysłem jest zamontowanie zarówno szafek dolnych, jak i górnych. Zyskamy dzięki temu dużo miejsca do przechowywania produktów spożywczych, garnków i zastawy stołowej.

AGD do małej kuchni – co warto wiedzieć?

Wybór sprzętu AGD jest również bardzo istotny w przypadku małej kuchni. Urządzenia powinniśmy dopasować do stylu życia i liczby domowników. Singiel będzie potrzebował mniejszej lodówki niż duża rodzina, która na co dzień jada w domu. Osoby, które rzadko gotują, mogą również rozejrzeć się za płytą dwupalnikową. Jeśli instalujemy zmywarkę, to może warto zrezygnować z dużego dwukomorowego zlewu, a zamiast niego rozważyć mniejszy?

złota bateria z wyciąganą wylewką

Podstawą wyposażenia kuchni jest również okap. Tutaj mamy do dyspozycji największą różnorodność wśród sprzętów AGD. Do małych kuchni świetnym wyborem będą okapy do zabudowy, z kilku powodów:

  • kompaktowe rozmiary — okap do zabudowy mieści się na ogół w standardowej szafce, dlatego zajmuje mało miejsca,
  • ergonomia — jeśli wybierzemy okap o niskim korpusie, możemy pozostałą część szafki zagospodarować na przyprawy lub kuchenne akcesoria
  • dyskretny wygląd – okap można zlicować całkowicie z szafką lub pozostawić widocznym tylko niewielki jego fragment, dlatego wkomponuje się do stylu każdej kuchni.
Okap do zabudowy Globalo Lontio 80 Black

Alternatywnym rozwiązaniem jest okap blatowy, z którym zaoszczędzimy jeszcze więcej miejsca. W tej kategorii znajdziemy m.in. płyty zintegrowane z okapem. To urządzenie 2 w 1 – podczas gotowania opary pochłaniane są przez wlot znajdujący się w środku płyty. Mechanizm urządzenia znajduje się w dolnej szafce. Producenci okapów blatowych projektują je w taki sposób, aby urządzenie zajmowało jak najmniej przestrzeni, dlatego szafka, w której znajduje się okap, jest w pełni użytkowa i można w niej nawet zamontować szuflady.

Okap Blatowy Globalo Oranier KXI 1082 szuflady pod płytą

Wyspa w małej kuchni – czy to możliwe?

Myślisz, że mając małą kuchnię, musisz zrezygnować z wyspy? Mamy dobrą wiadomość — w małej przestrzeni również możesz zamontować wyspę lub półwysep. Może stanowić ona element kończący zabudowę w kształcie „L” i pełnić funkcję blatu roboczego lub stołu. Jeżeli zdecydujesz się na montaż płyty grzewczej w tym miejscu, pamiętaj, aby zainstalować nad nią okap wyspowy, który zadba o czyste powietrze w kuchni. W mniejszych przestrzeniach świetnie sprawdzą się wiszące okapy na linkach, które dzięki małym rozmiarom i formie dającej wrażenie lekkości nie przytłoczą wnętrza.

okap wyspowy globalo arenoflow wizualizacja

Jakie kolory optycznie powiększą małą kuchnię? 

Nie jest tajemnicą, że w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy. Optycznie powiększają wnętrze, sprawiając, że wydaje się większa. Sprzymierzeńcami w palecie barw będą zatem biele, beże i jasne pastele. Warto także postawić na błyszczące dodatki. Stal, złoto czy miedź pięknie odbijają światło i rozjaśniają wnętrze, dzięki czemu zyska wrażenie bardziej przestronnego.

Okap do zabudowy Globalo Gingero 80 Black

Dzięki przemyślanej zabudowie, jasnym kolorom i odpowiednim urządzeniom AGD zagospodarujemy kuchnię w taki sposób, aby była stylowa, ciekawie urządzona i praktyczna na co dzień. 

Które z powyższych patentów na małą kuchnię wykorzystasz u siebie?

Pamiętaj o sprawdzeniu naszej oferty cichych i wydajnych okapów kuchennych, które świetnie sprawdzą się w wielu kuchniach.