Skorzystaj z wysyłki za 0 zł przy zakupach powyżej 250 zł
Darmowa dostawa od 250,00 zł
2021-10-25

Ile wynosi dopuszczalna wydajność okapu w mieszkaniach deweloperów?

Okap często jest efektownym i dekoracyjnym elementem aranżacji kuchni. Kupujemy go jednak przede wszystkim ze względów praktycznych. Skuteczne i szybkie pozbywanie się zapachów z kuchni jest bardzo istotne – szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach, w których pokój dzienny i kuchnia stanowią jedność. Zdarza się jednak, że deweloperzy, sprzedając nowe lokale, nakładają ograniczenia co do wydajności montowanych okapów. Dlaczego tak się dzieje i jak wpływa to na codzienne użytkowanie kuchni? 

Czym jest wydajność okapu?

Wydajność okapu podawana jest w m³/h i oznacza ilość powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, że sprawnie działające urządzenie powinno w ciągu godziny przefiltrować powietrze znajdujące się w kuchni 6 razy. To, jaką wydajność okapu powinieneś wybrać, zależy więc w dużej mierze od metrażu kuchni. 

Jak zatem obliczyć optymalną wydajność okapu, która sprawdzi się w Twojej kuchni? Pierwszym krokiem jest obliczenie objętości pomieszczenia. Jeśli powierzchnia kuchni to 8 m², a wysokość 2,5 m², to jej objętość będzie wynosiła 20 m³. Otrzymaną wartość należy pomnożyć razy 6. W przytaczanym przypadku otrzymasz wartość 120 m³/h i to właśnie jest minimalna wydajność okapu, który pozwoli na efektywne przefiltrowanie powietrza w kuchni. Oczywiście możesz pozwolić sobie na okap o nieco większej wydajności, ale nie ma potrzeby, by przekraczać otrzymaną wartość nawet kilkukrotnie. 

Ograniczenia wydajności okapu w nowych mieszkaniach

W budynkach jednorodzinnych w zasadzie nie ma ograniczeń co do wydajności montowanych w zabudowie kuchennej okapów, ponieważ cały system wentylacyjny projektowany jest zwykle od zera, pod konkretny budynek. Inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku budynków wielokondygnacyjnych i wielorodzinnych. Zdarza się, że deweloperzy lub zarządcy budynków w regulaminach i instrukcjach użytkowania nieruchomości wskazują maksymalną wydajność okapu, który można podłączyć do przewodów wentylacyjnych. Może być to ograniczenie np. do 200 czy 250 m³/h. 

 

Czym spowodowane są takie ograniczenia? Okapy kuchenne o wysokiej wydajności podłączone do kanałów wentylacyjnych mogą spowodować zakłócenie prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu. Mocno działający okap może spowodować, że świeże powietrze, zamiast być wprowadzane do mieszkania przez okno czy nawiewniki w nim zamontowane, będzie wciągane przez przewody wentylacyjne, które z zasady powinny powietrze odprowadzać, a nie wprowadzać do wnętrza. Właśnie dlatego trzymanie się ograniczeń nakładanych przez deweloperów (lub nieznaczne ich przekraczanie) jest jak najbardziej zasadne. Warto również pamiętać o tym, by podczas pracy okapu lekko uchylać okno lub otwierać nawiewniki, tak by ciąg wentylacyjny przebiegał w prawidłowy sposób. W innym wypadku trzeba liczyć się z tym, że uruchamiając okap, można wywołać wsteczny ciąg w przewodzie wentylacyjnym. Jeśli zdarzy się to sporadycznie, w żaden sposób nie zaszkodzi mieszkańcom. Jeżeli jednak będzie zdarzało się nagminnie, z czasem doprowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych dla mieszkańców. W przewodach wentylacyjnych często gromadzi się szkodliwy dla człowieka kurz, zarodniki pleśni i bakterie, a wraz z zasysanym do mieszkania powietrzem mogą wpaść do niego również spaliny i dym znad dachu. 

Kiedy zamontowanie okapu jest niemożliwe?

Zdarzają się również takie sytuacje, w których zamontowanie wyciągu jest zakazane przepisami. O jakich sytuacjach mowa? 

Pierwsza z nich to obecność w kuchni kotła gazowego, który pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia. W takich kuchniach nie można montować okapów pracujących jako wyciągi (podobnie sytuacja wygląda w przypadku wentylatorków w łazienkach z piecami gazowymi wewnątrz). 

Wyciagów nie można również podłączać do kanałów wentylacyjnych, jeśli obsługują one więcej niż jedno mieszkanie. W nowych budynkach każde mieszkanie musi mieć oddzielny kanał, ale w starych budynkach nadal zdarza się, że kilka mieszkań korzysta z jednego przewodu. Podłączenie do niego wyciągu spowodowałoby, że zapachy z dolnych mieszkań zostałyby tłoczone do lokali na wyższych kondygnacjach.

W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dobrego pochłaniacza z filtrem węglowym, który w pozwoli w bezpieczny i nieuciążliwy dla sąsiadów sposób pozbyć się niechcianych zapachów. 

Dobór okapu powinien być przemyślany. Kroki, które pomogą Ci dobrać odpowiedni model do swojej kuchni to po pierwsze obliczenie optymalnej wydajności dla Twojej kuchni, a po drugie przeczytanie regulaminów i instrukcji użytkowania nieruchomości. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-02
.
2024-08-20
Wszystko sprawnie bez problemów. Polecam
pixel