Home / Poradnik / Jak zamontować okap kuchenny?

Jak zamontować okap kuchenny?

okap-kuchenny-wyspowy-sareto-isola-90-1-max-globalo-pl-8

Jak zamontować okap kuchenny?

Montaż okapu kuchennego nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną, dlatego jeżeli dysponujemy narzędziami, które z pewnością znajdą się w większości domów, możemy wykonać go samodzielnie.

Krok I - instrukcja obsługi

Pierwszą rzeczą po którą powinniśmy sięgnąć przez rozpoczęciem montażu nowego okapu jest instrukcja montażu i obsługi. Bardzo istotną rzeczą jest prawidłowy montaż okapu na odpowiedniej wysokości i właściwie podłączenie go do wentylacji.

Krok II - narzędzia i akcesoria

Do zamontowania okapu niezbędne będą takie narzędzia jak wiertarka udarowa, poziomica, śrubokręt, taśma miernicza oraz ołówek. Nie zapomnij również o akcesoriach – kołkach rozporowych, wkrętach, opaskach zaciskowych i przewodzie wentylacyjnym, czyli rurze odprowadzającej.

Krok III - montaż

Montaż okapu rozpoczynamy od wyznaczenia osi okapu nad płytą grzewczą. Następnie miejsce to dokładnie odznaczamy i nawiercamy otwory pod wieszak okapu. Pamiętajmy, że podczas ustalania wysokości montażu okapu należy bezwzględnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Tylko prawidłowo zawieszony i dobrany okap jest w stanie w stu procentach spełniać swoją funkcję, a Tobie móc czerpać radość z gotowania.

Pamiętajmy, że zbyt bliska odległość okapu od płyty gazowej może wpływać na nieprawidłowe spalanie gazu lub nawet zdmuchnięcie płomienia. Okap, który jest z kolei zbyt wysoko zawieszony obniża swoją wydajność pochłaniania zapachów i nieczystości.

Montaż jako wyciąg

Kolejnym etapem montażu jest podłączenie wentylacji, co dotyczy okapów pracujących jako wyciąg. Podłączenie okapu do wentylacji to szereg czynności i zaleceń, które należy wdrożyć. Zalecamy:

  • stosowanie przewodu wentylacyjnego o średnicy takiej samej jak średnica wylotu okapu
  • podłączenie jak najkrótszym odcinkiem przewodu wentylacyjnego
  • doprowadzenie kanału wentylacyjnego bez zbędnych „zakrętów”
  • sprawdzenie drożności komina wentylacyjnego

Stosowanie się do zaleceń instrukcji obsługi zapewnia prawidłową pracę i ciąg w przewodach wentylacyjnych, dzięki czemu nasz okap będzie pracował cicho i wydajnie.

Montaż jako pochłaniacz

Zdarza się, że nasze kuchnie nie umożliwiają nam podłączenie okapu do wentylacji, a jedynie montaż okapu jako pochłaniacza. W takiej sytuacji potrzebny jest filtr węglowy, który montowany jest przed silnikiem okapu na specjalnych zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. Filtry węglowe pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych kanałów wraca do kuchni.

banerek_wybor_okapu_form