Home / Poradnik / Jak zamontować okap kuchenny?

Jak zamontować okap kuchenny?

Okap kuchenny GLOBALO Sareto Isola 90.2

Jak zamontować okap kuchenny?

Montaż okapu kuchennego nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną, dlatego jeżeli dysponujemy narzędziami, które z pewnością znajdą się w większości domów, możemy wykonać go samodzielnie.

Krok I - instrukcja obsługi

Pierwszą rzeczą po którą powinniśmy sięgnąć przez rozpoczęciem montażu nowego okapu jest instrukcja montażu i obsługi. Bardzo istotną rzeczą jest prawidłowy montaż okapu na odpowiedniej wysokości i właściwie podłączenie go do wentylacji.

Krok II - narzędzia i akcesoria

Do zamontowania okapu niezbędne będą takie narzędzia jak wiertarka udarowa, poziomica, śrubokręt, taśma miernicza oraz ołówek. Nie zapomnij również o akcesoriach – kołkach rozporowych, wkrętach, opaskach zaciskowych i przewodzie wentylacyjnym, czyli rurze odprowadzającej.

Krok III - montaż

Montaż okapu rozpoczynamy od wyznaczenia osi okapu nad płytą grzewczą. Następnie miejsce to dokładnie odznaczamy i nawiercamy otwory pod wieszak okapu. Pamiętajmy, że podczas ustalania wysokości montażu okapu należy bezwzględnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Tylko prawidłowo zawieszony i dobrany okap jest w stanie w stu procentach spełniać swoją funkcję, a Tobie móc czerpać radość z gotowania.

Pamiętajmy, że zbyt bliska odległość okapu od płyty gazowej może wpływać na nieprawidłowe spalanie gazu lub nawet zdmuchnięcie płomienia. Okap, który jest z kolei zbyt wysoko zawieszony obniża swoją wydajność pochłaniania zapachów i nieczystości.

Montaż jako wyciąg

Kolejnym etapem montażu jest podłączenie wentylacji, co dotyczy okapów pracujących jako wyciąg. Podłączenie okapu do wentylacji to szereg czynności i zaleceń, które należy wdrożyć. Zalecamy:

  • stosowanie przewodu wentylacyjnego o średnicy takiej samej jak średnica wylotu okapu
  • podłączenie jak najkrótszym odcinkiem przewodu wentylacyjnego
  • doprowadzenie kanału wentylacyjnego bez zbędnych „zakrętów”
  • sprawdzenie drożności komina wentylacyjnego

Stosowanie się do zaleceń instrukcji obsługi zapewnia prawidłową pracę i ciąg w przewodach wentylacyjnych, dzięki czemu nasz okap będzie pracował cicho i wydajnie.

Montaż jako pochłaniacz

Zdarza się, że nasze kuchnie nie umożliwiają nam podłączenie okapu do wentylacji, a jedynie montaż okapu jako pochłaniacza. W takiej sytuacji potrzebny jest filtr węglowy, który montowany jest przed silnikiem okapu na specjalnych zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. Filtry węglowe pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych kanałów wraca do kuchni.

banerek_wybor_okapu_form