• raty globalo
  • Cechy GLOBALO

  • "Pięknie dziękuję za mega szybką i sprawną obsługę. Okap dotarł po 24h od zamówienia, do tego miła obsługa, super :) Polecam" - Dawid A.
    Zobacz więcej >>
  • Napisali o nas m.in.: WybierzAGD.com.pl BabskiŚwiat.com.pl Deko-rady.pl Newpolishdesing.pl Extradom.pl Kuchenny.com.pl Deccoria.pl
    Zobacz więcej >>
Home / Blog / Modne okapy kuchenne – sprawdź najnowsze trendy 2019

Modne okapy kuchenne – sprawdź najnowsze trendy 2019

Modne okapy kuchenne – sprawdź najnowsze trendy 2019

Modne okapy kuchenne to nie tylko ciekawy, piękny design. Główne trendy dotyczą przede wszystkim materiałów, funkcjonalności i ekologii tych niezbędnych w każdej kuchni urządzeń.

O ile gonitwa za modą kojarzy się raczej pejoratywnie, o tyle podążanie za kuchennymi trendami jest zdecydowanie warte pochwały. A to dlatego, że nowoczesne okapy – za sprawą innowacyjnych technologii, przyjaznych środowisku metod produkcji i wysokiej klasy komponentów – są jeszcze bardziej wydajne, ciche, trwałe, energooszczędne, wygodne w użytkowaniu i zarazem piękne.

Praktyczne wzornictwo

Główne trendy w zakresie designu skupiają się na harmonijnym połączeniu stylowego wzornictwa okapów z ich poszerzoną funkcjonalnością. Okapy mają skutecznie oczyszczać powietrze i podnosić komfort gotowania, a jednocześnie cieszyć estetycznym wyglądem, który wpisuje się w zróżnicowane aranżacje – klasyczne, rustykalne, prowansalskie, skandynawskie, nowoczesne czy awangardowe. W kwestii stylistyki okapów dominują trzy podejścia:

Minimalizm – prawdziwy hit stanowią w tej grupie okapy do zabudowy. Podobnie jak okapy sufitowe, są niemal niewidoczne i oszczędzają cenną przestrzeń kuchni (co jest korzystne zwłaszcza w małych pomieszczeniach).

Artyzm – w tym podejściu kluczowe jest, aby domowe urządzenia pełniły jednocześnie funkcję dekoracji. Znakomicie uwidaczniają to okapy wyspowe, zachwycające feerią kolorów, faktur i kształtów: od cylindrycznych, przez owalne i kwadratowe, aż po takie, które przypominają raczej futurystyczną rzeźbę albo lampę. Zresztą nowoczesne okapy bardzo często rzeczywiście są lampami. Jako urządzenia 2 w 1 oczyszczają powietrze oraz zapewniają w kuchni główne lub dodatkowe źródło światła (energooszczędne dzięki żarówkom LED).

Nowoczesna tradycja – doskonałym przykładem są tu okapy przyścienne, w których klasyczny kształt T-line przełamują odważne barwy czerni, grafitu, szarości i stali, a ozdobne dodatki retro ustępują miejsca bardziej stonowanemu korpusowi urządzenia. Intrygującymi propozycjami są także okapy przyścienne skośne o dynamicznej, subtelnie opływowej linii i okapy przyścienne okrągłe. Te drugie pozwalają spełnić marzenie o okapie wyspowym tam, gdzie… nie ma wyspy kuchennej.

Wygodne sterowanie

Wraz z modą na minimalizm gałki, suwaki, pokrętła i inne przełączniki sterowania mechanicznego odchodzą do lamusa na rzecz bardziej praktycznych rozwiązań:

  • okapy sterowane elektronicznie – obsługiwane za pomocą miękkich przycisków (typu Soft Touch i Light Soft w okapach GLOBALO). W niektórych modelach przyciski są podświetlane, a wybrane funkcje można odczytać na wyświetlaczu LED albo LCD;
  • okapy sterowane sensorowo (dotykowo) – obsługiwane poprzez delikatne przyłożenie palca do szklanej powierzchni wyświetlacza LED i wybranie odpowiedniej opcji. Gładki, pozbawiony przycisków wyświetlacz łatwo się obsługuje i utrzymuje w czystości;
  • okapy sterowane zdalnie – obsługiwane pilotem, głównie w tych modelach, do których dostęp jest utrudniony albo niemożliwy z racji miejsca montażu urządzenia.

Sterowanie pilotem występuje w okapach wyspowych i sufitowych, przykładowo w modelu Bardot 100.1 White. Coraz częściej spotyka się też sterowane pilotem okapy przyścienne, bo ludzie bardzo doceniają komfort i prestiż tego rozwiązania. Trend obsługi zdalnej może w kolejnych latach przynieść rozwój okapów z technologią smart, wykorzystujących bezdotykowe czujniki ruchu, system connectivity (łączności na odległość) czy IoT (Internet of Things), który pozwala na obsługę okapu z dowolnego miejsca, z poziomu tabletu albo smartfonu

mówi Krzysztof Błażowski, prezes i właściciel marki GLOBALO
Modne okapy kuchenne – sprawdź najnowsze trendy 2019

Okap sufitowy Bardot 100.1 White jest sterowany zdalnie. Pilot umożliwia komfortową obsługę tego dyskretnego, podwieszonego w suficie urządzenia.

Wciągające funkcje

Zgodnie z trendem funkcjonalności nowoczesne okapy wyposaża się też w inne udogodnienia, które poszerzają możliwości i podnoszą bezpieczeństwo użytkowania:

  • sensor pary – automatycznie uruchamia okap i dopasowuje właściwy poziom wydajności pracy, a po przefiltrowaniu powietrza samodzielnie wyłącza urządzenie, chroniąc przed pojawieniem się w pomieszczeniu niepożądanej wilgoci;
  • timer – automatycznie wyłącza okap po zadanym czasie (zależnie od modelu urządzenia po 15–90 minutach). W niektórych okapach minutniki informują o zakończeniu pracy sygnałem dźwiękowym. Timer przydaje się podczas gotowania, jak również wtedy, gdy trzeba oczyścić powietrze po gorącej kąpieli albo wietrzeniu mieszkania;
  • czujnik zabrudzenia filtrów – w odpowiedniej chwili powiadamia o konieczności wymiany filtra węglowego lub wyczyszczenia filtra przeciwtłuszczowego, które są niezbędne do skutecznego działania okapu.

Wydajna i cicha praca

To nie tyle najnowszy trend, ile istniejąca od lat konieczność. Za sprawą odpowiedniej wydajności okap skutecznie oczyszcza powietrze, co ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia domowników oraz dla stanu kuchennego wyposażenia. Cicha praca okapu zapewnia zaś właściwą higienę akustyczną kuchni i pozwala gotować w warunkach komfortowych dla zmysłu słuchu. Stworzenie okapu łączącego te dwie niezwykle pożądane cechy jest prawdziwym wyzwaniem, któremu jednak, dzięki kreatywnym rozwiązaniom projektowym, podołali projektanci GLOBALO.

Klienci coraz chętniej wybierają okapy do zabudowy. Postanowiliśmy więc ulepszyć ten model. Przemyślana konstrukcja okapu Loteo 80.3 Black sprawia, że urządzenie jest wydajne: ma wydajność wstępną 220 m3/h i maksymalną 510 m3/h, a jednocześnie ciche, gdyż pracuje z natężeniem dźwięku zaledwie 48 dB na pierwszym biegu

wyjaśnia kierownik techniczny GLOBALO Krystian Gocek
loteo globalo

Przemyślana konstrukcja okapu Loteo 80.3 Black sprawia, że urządzenie jest wydajne (maks. 510 m3/h) i zarazem ciche (48 dB na pierwszym biegu).

Solidne materiały

Ostatni, nie mniej ważny trend w nowoczesnych okapach dotyczy materiałów, z których się je produkuje. Dominują szkło hartowane (również kolorowe), stal nierdzewna (szlachetna, INOX) i stal lakierowana. Nie bez powodu, bo wpływają one na cichszą pracę urządzenia oraz wydłużają jego trwałość. To zaś przyczynia się pośrednio do oszczędności w domowym budżecie i ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów.

A jeśli o ten ostatni aspekt chodzi, bardzo pozytywnym trendem jest możliwość oddania starego okapu w chwili zakupu nowego. Takie rozwiązanie, stosowane w GLOBALO, zapewnia, że zużyty okap zostanie poddany odpowiedniemu procesowi utylizacji i nie będzie zanieczyszczał środowiska (więcej o proekologicznych działaniach GLOBALO tutaj). To wspaniały, mały-wielki gest z myślą o przyszłości!