Home / Blog / Okap kuchenny — ukryć czy wyeksponować?

Okap kuchenny — ukryć czy wyeksponować?

Okap to jeden z podstawowych sprzętów kuchennych, który oprócz tego, że poprawia atmosferę w kuchni ma również wpływ na jej wystrój. Możemy zdecydować, czy ma zostać ukryty wśród zabudowy meblowej, czy stać się jednym z głównych punktów kuchni. Zapraszamy do sprawdzenia wszystkich możliwości, jakie oferują okapy.

Chowany okap — jaki model wybrać?

Wiele osób przy okapie chowanym stawia znak równości z okapem podszafkowym, który montowany jest w szafkach kuchennych. Jeśli planujemy kuchnię z ciągiem górnych szafek kuchennych, to takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Okap jest kompaktowy, łatwy w montażu i zazwyczaj wypada korzystnie cenowo. Możemy wybrać okap całkowicie ukryty — taki, który można zlicować z szafką lub okap teleskopowy. W tym drugim widoczny jest tylko panel, który podczas gotowania można wysunąć nad płytę grzewczą.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy płytę grzewczą w wyspie kuchennej? Na to również jest rozwiązanie. Możemy zdecydować się na indywidualny projekt zabudowy wyspowej. Taką konstrukcję wykonuje się zazwyczaj z płyt meblowych lub regipsu, a wewnątrz umieszcza się klasyczny okap podszafkowy. Konstrukcje w tym stylu sprawdzają się świetnie przede wszystkim w kuchniach inspirowanych stylem amerykańskim.

Na rynku znajdziemy również kilka innych dyskretnych rozwiązań dedykowanych do wysp kuchennych. Jedną z najciekawszych propozycji są okapy blatowe, czyli okapy ukryte w płycie grzewczej. Osoby, które lubią innowacje, będą zachwycone posiadaniem takiego sprzętu w kuchni. Okap blatowy poza tym, że elegancko wygląda, świetnie sprawdza się w codziennym działaniu. Sterowanie jest proste i wygodne, a moc, z jaką zaciągane są opary, pozwala utrzymać czystość wokół wyspy i sprawia, że kuchnia staje się miejscem wolnym od zapachów z gotowania. Duże znaczenie ma również fakt, że opary pochłaniane są tuż przy garnkach, dlatego nie ulatniają się w pomieszczeniu.

Ciekawą propozycją nad wyspę jest także na okap sufitowy. Jak sugeruje nazwa, taki sprzęt montowany jest do sufitu (wymagany jest sufit podwieszany). Konstrukcja okapu przypomina wyglądem elegancką, minimalistyczną lampę, dlatego gustownie komponuje się z kuchenną aranżacją.

Okap dekoracją kuchni

Ukryty okap gwarantuje dopasowanie do każdego stylu aranżacji. Możemy jednak zdecydować się na przeciwne rozwiązanie, gdzie okap staje się jednym z charakterystycznych punktów kuchni. Mnogość dostępnych na rynku okapów sprawia, że możemy doskonale dopasować go do estetyki kuchni. Co mamy do wyboru?

Złoto wiedzie prym wśród dodatków kuchennych. Jest identyfikowane z luksusem i elegancją i w odpowiedniej ilości pasuje do niemal każdego stylu kuchni. Sympatykom złotych dodatków zdecydowanie rekomendujemy złote okapy. Połyskujące metaliczne wykończenie odbijające światło sprawia, że taki okap staje się biżuterią kuchni — czyli wyjątkowym jej dopełnieniem. Jeśli wnętrze ma być jeszcze bardziej unikalne, to warto zwrócić uwagę na okapy miedziane, które także prezentują się ekskluzywnie i stylowo.

Osoby poszukujące nietuzinkowych i designerskich elementów wyposażenia zainteresują okapy na linkach. To ciekawie zaprojektowane i stylowe sprzęty kuchenne, które stworzone zostały z myślą o nowoczesnych wnętrzach. Okapy te pracują w trybie pochłaniacza (na filtry węglowe), więc świetnie sprawdzą się w kuchniach w bloku lub tam, gdzie nie ma opcji podłączenia okapu do wentylacji.

Znane powiedzenie głosi, że „klasyka zawsze się obroni” i my zdecydowanie się z tym zgadzamy. Osoby, które właśnie tą zasadą kierują się przy aranżacji swojego wnętrza, mogą zwrócić uwagę na tradycyjne okapy przyścienne. Są świetnym wyborem, jeśli chcemy mieć gwarancję, że okap nawet po latach wciąż będzie pasował do wnętrzarskich trendów. Świeżym spojrzeniem na klasykę są okapy T-Line, mające kształt odwróconej litery T. Ich prosta, elegancka forma nawiązuje do tego, co ponadczasowe, jednocześnie przyjmując nowoczesną odsłonę.

Okap kuchenny GLOBALO Noelia Isola 120.1 Black
Okap z półką Noelia Isola 120.1 Black

Na sam finał zostawiliśmy coś wyjątkowego dla fanów kuchni loftowych — okap z półką. Urządzenie imponuje swoimi rozmiarami — szerokość to 120 cm, dlatego zawieszony nad wyspą kuchenną z pewnością przyciągnie wszystkie spojrzenia. Stalowy stelaż i półka oprócz tego, że świetnie wygląda, sprawdza się również w praktyce. Dzięki tym elementom na okapie możemy ustawić dekoracje czy odłożyć różne akcesoria kuchenne.

Udało Ci się odkryć rozwiązanie idealne dla Ciebie? Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Zadzwoń: +48 13 49 27 560

lub napisz: [email protected]