Home / FAQ / 45. Co wpływa na skuteczną wydajność i zasysanie w okapie kuchennym?

45. Co wpływa na skuteczną wydajność i zasysanie w okapie kuchennym?

Aby zakupiony okap pracował z maksymalna sprawnością należy spełnić kilka warunków.

  1. Jednym z najważniejszych warunków poprawnej pracy okapu jest jego poprawne podłączenie do kanału wentylacyjnego. Podłączając okap starajmy się: stosować rury gładkie o jak najmniejszej ilości kolanek, nie stosować redukcji przekroju jeśli są nie wymagane.Wykonując przyłącze wentylacyjne upewnijmy się że wewnątrz kanału nie pozostały jakiekolwiek odpady budowlane tj gruz, resztki pianki montażowej , papier, folia . Podłączając kanał wentylacyjny do okapu upewnijmy się że sposób podłączenia nie spowoduje zakłóceń pracy wirnika wewnątrz wentylatora.
  2. Podłączając okap do pionu wentylacyjnego -okapowego upewnijmy się że kanał jest drożny.
  3. Użytkując okap dbajmy o czystość filtrów aluminiowych. Aby zapewnić maksymalna ich skuteczność, filtry aluminiowe należy myć co 35 godzin pracy wentylatora w okapie.
  4. Podczas pracy wentylatora w okapie w pomieszczeniu wytwarza się podciśnienie które utrudnia zasysanie oparów przez okap. Pamiętajmy aby w trakcie użytkowania okapu zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia/mieszkania. Posiadając najmocniejsze modele z oferty GLOBALO w których to zamontowane są bardzo mocne wentylatory koniecznym może się okazać uchylenie okna w jednym z pomieszczeń.
  5. Zaleca się nie otwieranie i nie rozszczelnienie okien/drzwi będących w bezpośredniej bliskości okapu. Uchylenie okna bezpośrednio przy pracującym okapie daje przeciwny efekt aniżeli którego się spodziewamy, tzn powietrze dostające się do pomieszczenia przez okno rozwiewa opary na pomieszczenie , wtedy praca okapu jest bardzo nieskuteczna.