Home / Blog / Jak zamontować okap z silnikiem zewnętrznym? Zobacz film montażowy

Jak zamontować okap z silnikiem zewnętrznym? Zobacz film montażowy

Okap z silnikiem zewnętrznym to przełomowe rozwiązanie wśród urządzeń kuchennych. Dzięki niemu można pozbyć się oparów i zapachów powstających podczas gotowania przy niemal zupełnej ciszy. Jeśli ciekawi Cię, jak działa taki okap oraz chcesz poznać sposób montażu, to zapraszamy do czytania.

Okap z silnikiem zewnętrznym — główne zalety

Okap z silnikiem zewnętrznym to idealny wybór do kuchni otwartych na salon. W nowoczesnym budownictwie kuchnie połączone z salonem stały się już standardem. Takie rozwiązanie pozwala na integrację domowników i zapewnia większą przestronność w mieszkaniu. Niestety zapachy i hałasy z kuchni, z kuchni są też odczuwalne w salonie, dlatego urządzając tego typu przestrzeń, wiele osób przywiązuje dużą wagę do komfortu. Znaczenie cichej kuchni wzrosło szczególnie w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy wielu z nas przeszło w tryb pracy zdalnej. Salon często pełni rolę domowego biura, dlatego powinien być miejscem, w którym można łatwo się skoncentrować na pracy. Cichy okap z pewnością to ułatwi — podczas gdy ktoś z domowników będzie przygotowywać lunch, pozostali będą mogli w skupieniu kontynuować pracę i naukę.

Okap z silnikiem oddalony jest także świetnym sposobem na oszczędność miejsca w kuchni. Silnik w okapie zajmuje sporo miejsca, dlatego jego brak w korpusie sprawia, że okap jest znacznie węższy i pozostawia dużą ilość wolnej przestrzeni w kuchennej szafce, tym samym pozwalając ją w lepszy sposób zagospodarować. 

GLOBALO Silentio — okap, którego nie słychać

Rewolucją wśród okapów kuchennych jest okap GLOBALO Silentio — okap zaprojektowany specjalnie z myślą o współpracy z silnikiem zewnętrznym. Dostępny jest w dwóch szerokościach — 60 cm i 80 cm. Rozmiar należy dostosować przede wszystkim do płyty kuchennej. Przy płytach o szerokości 60 cm i mniejszych wystarczający będzie okap 60 cm. Przy większych, należy wybrać okap 80 cm, aby opary ze wszystkich pól lub palników mogły zostać wchłonięte przez wyciąg. Ten model okapu można dostać w dwóch klasycznych kolorach — białym i czarnym, dlatego łatwo dopasujemy urządzenie do większości aranżacji kuchennych.okap silentio 80 black

Zdjęcie: Okap GLOBALO Silentio 60.2 Black

Cechą wyróżniająca okap Silentio jest jego wysokość, która wynosi zaledwie 10,5 cm. Jest to zatem jeden z najmniejszych okapów do zabudowy, jakie są dostępne na rynku. Atutem urządzenia jest także pochłanianie szczelinowe, dzięki któremu opary zasysane są przy zwiększonym ciśnieniu, a oczyszczanie powietrza jest skuteczniejsze. Co ważne, wszystkie turbiny od GLOBALO współpracują także z innymi okapami. Jeśli zatem planujesz kupić inny model okapu, poinformuj nas o tym, a wyjmiemy z niego wbudowany silnik, odejmując jego cenę, a w zamian przygotujemy turbinę zewnętrzną.

Silnik do okapu — co warto wiedzieć?

Do okapu Silentio można podłączyć jedną z trzech turbin (silników) zewnętrznych:

Poszczególne turbiny różnią się między sobą wydajnością. Najwięcej osób decyduje się umieścić je na poddaszu. Silniki można również zamontować w spiżarni lub w innym pomieszczeniu, gdzie odgłos jego pracy nie będzie przeszkadzał. Jeśli żadne z pomieszczeń w domu nie spełnia warunków, alternatywnym rozwiązaniem jest wybór turbiny elewacyjnej TZ 1.1. Taką turbinę — jak sugeruje nazwa — można zamontować na elewacji budynku. Jej obudowa została wzmocniona, dzięki czemu zapewnia większą odporność na warunki atmosferyczne.

Jak podłączyć silnik zewnętrzny do okapu?

Montaż okapu bezsilnikowego w szafce przebiega w sposób identyczny co przy standardowych okapach. Kluczową kwestią jest montaż turbiny, który trzeba wyprowadzić odpowiednim kanałem do osobnego pomieszczenia. Jeśli jesteś ciekaw jak zamontować okap z silnikiem zewnętrznym, możesz sprawdzić to na poniższym filmie, przygotowanym przez kanał BĘDZIE nieŁATWO. W ostatnich latach w serwisie Youtube ogromną popularnością cieszą się kanały o tematyce budowlanej, które prezentują wszystkie etapy tworzenia własnego domu. BĘDZIE nieŁATWO należy właśnie do takiej grupy kanałów. Prowadzony jest przez Zuzię i Marcina, którzy do swojej kuchni zdecydowali się na cichy okap z silnikiem zewnętrznym. W nagranym materiale przedstawiają krok po kroku podłączenie silnika do tego okapu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że do kuchni nie będą docierać żadne dźwięki, możesz zastosować tłumik tak, jak przedstawiono na filmie, który dodatkowo wycisza pracę silnika. Tłumik został skonstruowany w taki sposób, aby zachować swobodę przepływu powietrza, dlatego przy właściwej instalacji nie powoduje dodatkowych oporów.

Tłumik absorpcyjny GLOBALO

Zdjęcie: Tłumik do okapu

Masz pytania o okap z silnikiem zewnętrznym? Zastanawiasz się, która z turbin będzie odpowiednia? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać!