Home / Poradnik / Wyciąg czy pochłaniacz?

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okap kuchenny GLOBALO Crystalio 90.4 White Max
Wyciąg jest podłączany do kanału wentylacyjnego
Pochłaniacz pracuje jedynie w obiegu zamkniętym

Wyciąg czy pochłaniacz - co wybrać?

Każdy okap kuchenny marki GLOBALO będący wyciągiem może pracować również w trybie pochłaniacza, jednak nie każdy pochłaniacz kuchenny może być wyciągiem, podłączonym do kanału wentylacyjnego.

Standardowo okap kuchenny może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz, albo spełniać obie te funkcje równocześnie. W wielu budynkach mieszkalnych podłączanie okapu do kanału wentylacyjnego jest zabronione, ponieważ mieszkania wyposażone są w wentylację zbiorczą. Oznacza to, że powietrze usuwane z jednego mieszkania wtłaczane jest do pozostałych mieszkań na innych kondygnacjach, co wpływa na blokowanie się naturalnego przepływu powietrza. W takim wypadku jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest montaż okapu o obiegu zamkniętym, czyli pochłaniacza. Dzięki dodatkowym filtrom z aktywnym węglem, pochłaniacz filtruje powietrze, pozostawiając je świeże i czyste.

Okap kuchenny w formie wyciągu podłączony jest do wentylacji, przez co może pracować wyłącznie, gdy w bloku lub domu przewidziany na etapie budowy został odrębny i niezależny kanał wentylacyjny.

banerek_wybor_okapu_form